psychologie

| ČTK |nepoužívat - Věda

Msta nás činí šťastnějšími, potvrzují vědci. Lidskou psychiku testovali na vúdú panenkách

Pomsta. To je tak trochu jako spořádat na posezení celý dort nebo karton zmrzliny, anebo poslat textovou zprávu své bývalé či bývalému ještě před kuropěním. Vypadá to jako dobrý nápad, ale brzy člověku dojde, že to byla velká chyba. Problémem je si uvědomit dlouhodobé následky, když vám to v danou chvíli poskytne neskutečnou útěchu. Zvlášť když, jak dokazuje nedávná studie, pomsta vůči lidem, co vám uškodili, vás opravdu dělá podstatně šťastnějšími, napsal zpravodajský server New York Magazine.

FILM VS. REALITA: Porucha identity fascinuje Hollywood. Stereotypu zabijáka se ale nevyhnul ani Rozpolcený

|Kristina Roháčková |Film

James McAvoy hraje v thrilleru Rozpolcený osobu s 24 identitami. Některé jsou ženské, jiné mužské, jedna dokonce i dětská. Společně tvoří reakci Kevina na traumata z dětství. Dvě identity se ale projeví i vlastními psychopatickými choutkami, které se ve filmu promítnou v únosu trojice dívek. Co je disociativní porucha identity, jíž McAvoyova postava trpí? A jak častá je tato diagnóza v Česku?

| ČRo, Tereza Kadrnožková |Člověk

Nadané děti se mohou ve škole nudit. Vědci z Brna zkoumají, jak jejich talent odhalit a rozvíjet

Děti s nadáním třeba pro matematiku mohou mít ve škole problémy, protože se prostě nudí. Právě na tuto problematiku se zaměřují vědci z Masarykovy univerzity v Brně. Chystají pro nadané děti semináře a workshopy a vyvíjejí také diagnostický test, který bere v potaz nejen výši IQ, ale i zájem daného jedince. Univerzita chce do budoucna rodičům radit, jak své potomky zabavit a ještě u nich mimořádné nadání rozvíjet.

|Petra Benešová, kov |Regiony

Agresivní předškolák je problém. Praha 4 chce pomoc od školského ombudsmana

Jedno agresivní dítě může ostatním chlapcům a dívkám změnit pobyt ve školce takřka v peklo. Předškolní zařízení však mají jen málo nástrojů, s nimiž by dokázala situaci řešit, obzvlášť když rodiče nezvladatelného potomka s učiteli nespolupracují. S takovou situací se potýká i jedna pražská školka. Úřad Prahy 4, který zařízení zřizuje, se kvůli problému obrátil na školského ombudsmana i na poslance.