Hnízdící konstrukce má na velké plošině zespodu 20 budek. Správa národního parku České Švýcarsko se nechala ke stavbě hnízdní věže inspirovat v Německu, kde se konstrukce osvědčila.
Pro krmení ptáků v zimě jsou nejlepší a nejjednodušší slunečnice, případně nejrůznější směsi, které jsou pro přikrmování ptáků vhodné. Dobrá je i kombinace s lojovými koulemi.
Sčítat ptáky na krmítkách může každý člověk v Česku. Loni počítali ptáky jak jednotlivci doma, tak i žáci ve školách či družinách. Akci pořádá Česká společnost ornitologická.
Nastává zima a řada z nás by ráda přilepšila ptáčkům, kteří u nás zůstávají. Víte ale jak na to, abyste jim spíš neublížili? A jací opeřenci u nás vlastně zůstávají přes zimu?
Českým vědcům pomáhají se sčítáním losů v přírodě sýkorky. O netradiční metodě informovala ochranářská společnost Česká krajina. Na Třeboňsku pro ně vyvěsili padesát ptačích budek. Posbíranou srst, kterou si do nich nosí, pak budou analyzovat.
Děti z pěti škol v Ústí nad Labem vyrobily pro město 24 ptačích budek. První z nich zavěsily na stromy v Městských sadech dnes odpoledne. Město také v příštím týdnu ocení tři nejlepší týmy. Dostanou poháry a každý tým 30 volných vstupenek do muzea a zoo.
Brněnské parky letos dostanou asi sedmdesát nových ptačích budek. Dobrovolníci z Okrašlovacího spolku Masarykovy univerzity dali dohromady peníze a společně s hnutím Brontosaurus vyráží postupně ke stromům pod Špilberkem, v Lužánkách nebo na Kraví hoře. Budky by měly zlepšit hnízdní podmínky pro ptáky, kteří obývají dutiny stromů.
Právě v těchto dnech je ideální doba k umístění ptačí budky. Ta může sloužit jako úkryt před zimou i místo k jarnímu hnízdění. Výroba není složitá, pomohou s ní třeba ochránci zvířat.