Puč

|Ondřej Himmer |Zprávy ze světa

'Opozice patří k demokracii.' Merkelová vyzvala Turecko k ochraně demokratických svobod

Německá kancléřka Angela Merkelová varovala v Ankaře před omezováním demokracie. Kritizovala tak plánované posílení prezidentských pravomocí i tvrdý postup tureckých úřadů vůči opozici a lidem podezřelým z účasti na červencovém pokusu o puč. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou napjaté. Politička se v Ankaře sešla s prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem a setkala se i se zástupci opozičních stran.

| ČTK, Jaromír Marek |Zprávy ze světa

Ankara jednala s představiteli EU. Požaduje rychlejší příděl peněz a plán zavedení bezvízového styku

Rychlejší přidělování peněz a konkrétní harmonogram pro zavedení slíbeného bezvízového styku. Takové jsou požadavky Turecka po pátečním jednání se šéfkou unijní diplomacie Federikou Mogheriniovou a komisařem pro rozšíření Johannesem Hahnem. Země si podle ministra zahraničí Mevlüta Çavuşoglua stěžuje, že jí Evropské unie slíbila finanční pomoc za zastavení migrační krize a svou dohodu nedodržuje.

|Lukáš Matoška |Zprávy ze světa

Turci propustí tisíce vězňů. Potřebují místo pro údajné pučisty

V Turecku podmínečně propustí asi 38 tisíc vězňů odsouzených za méně závažnou trestnou činnost. Informoval o tom tamní ministr spravedlnosti Bekir Bozdag. Přitom zdůraznil, že opatření se týká výhradně zločinů spáchaných před 1. červencem. Podle médií tak chce uvolnit místo pro zatčené v souvislosti se zmařeným pučem z poloviny minulého měsíce. Ankara ale takové vysvětlení nepodala.

| ČRo, Marie Machytková |Zprávy ze světa

Od neúspěšného pokusu o převrat v Turecku uplynul měsíc. A čistky stále pokračují

Turecké úřady stále pokračují ve stíhání možných odpůrců režimu a také v čistkách ve veřejných institucích. Dnes například turecká policie prohledává budovy tří soudů v Istanbulu. Úřady také nově vydaly zatykače na dalších 173 soudních zaměstnanců, kteří jsou podle deníku Hürriyet podezřelí ze zapojení do pokusu o převrat. To vše přesně měsíc po neúspěšném puči.

| ČTK, Ondřej Patrovský |Zprávy ze světa

V Turecku přišlo po puči o práci celkem 76 tisíc státních zaměstnanců

Po červencovém pokusu o převrat přišlo v Turecku o práci už 76 tisíc zaměstnanců veřejného sektoru. Řekl to dnes ministr vnitra Efkan Ala. Z toho ministerstvo školství zrušilo smlouvy více než 27 tisícům pracovníkům. V rámci popřevratových čistek přišlo o své dosavadní zaměstnání také téměř tři a půl tisíce tamních soudců a prokurátorů.

| ČTK, ČRo |Zprávy ze světa

Zbavme se spojenců Gülena. Erdoganova strana začala s čistkou ve vlastních řadách

Vládní Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana zahájila kvůli pokusu o převrat čistku ve vlastních řadách. Potlačený puč z 15. července už měl za následek rozsáhlé zatýkání a propouštění stoupenců islámského duchovního Fethullaha Gülena, údajného strůjce rebelie části armády, v justici, školství, v médiích i dalších sektorech.

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Gülen za pučem nestojí. Vždy mu šlo o ovládnutí země, ale nenásilně, říká politoložka žijící v Turecku

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan přešel do protiútoku vůči Západu, který kritizuje čistky vůči lidem podezřelým z účasti na neúspěšném pokusu o převrat. Západní země by podle prezidenta měly oceňovat Turecko za to, jak se s pokusem o převrat vypořádalo. Místo toho prý stojí "na straně vzbouřenců". V rámci zátahu proti nevládním médiím v pátek před soudem stanulo 21 novinářů, zřejmě lidí blízkých duchovnímu Fethullahu Gülenovi, kterého Turecko obviňuje ze zosnování puče. Podle české politoložky žijící v Istanbulu Lucie Tungulové, ale Gülen za pučem nestojí. Převzít moc v zemi plánoval plíživě a nenásilně. Už 40 let.

| ČTK |Ekonomika

Česká exportní banka může kvůli pokusu o puč v Turecku přijít o 12 miliard

Po pokusu o puč v Turecku je ohrožena půjčka státní České exportní banky ve výši 12 miliard korun na stavbu turecké elektrárny Yunus Emre. Uvedl to dnes server iHned.cz. Stavbu provádí česká skupina Vítkovice Machinery Group (VMG) pro tureckou firmu Adularya ze skupiny Naksan. Manažery Naksanu nyní podle serveru turecká policie zatkla kvůli údajnému spojení s pučisty.