Jde především o experiment. Kromě fotovoltaiky společnost s univerzitou vysadí druhý vinohrad bez solárních panelů a pak porovnají úrodu na obou. Vědci navazují hlavně na výzkumy z Francie.
Přínos žížal vědci zkoumali za pomoci analýzy map půdních vlastností, výnosu plodin a výskytu žížal. Zjistili, že větší dopad na obiloviny a další potraviny mají žížaly v oblastech globálního jihu.
Geologové na Vysočině testují nový přístroj, který dokáže přijímat signál magnetického pole. V budoucnu by mohl posloužit například k udržitelnému průzkumu hornin a půdy.
Nasycená je jak svrchní vrstva do 40 centimetrů, tak na většině území i spodní vrstva do jednoho metru. Vyplývá to z informací, které v pondělí vědci zveřejnili na webu Intersucho.cz.
Za poslední tři měsíce byl největší nedostatek vláhy v severozápadních Čechách, relativní nasycení půdy vláhou nižší než procento ale bylo v celé severní části Čech a na jižní a střední Moravě.
Při pohledu na mapu nasycenosti půdy je na tom jižní Morava nejhůře společně s Polabím a Poohřím. Proti průměru však panuje nejhorší situace v severní polovině republiky na východ od Prahy.
„Musíme s lidmi neustále komunikovat a vysvětlovat jim, proč to není žádoucí, aby tam jezdili na kolech,“ vysvětluje Starosta Václav Krtek (Osek všem).
Genocida původních Američanů ani po 530 letech neskončila, myslí si Juan Mancias. Vypráví, že oblast při ústí řeky Rio Grande do Mexického zálivu je podle kmenového mýtu místem zrození jeho národa.
Muzeum K-S 14 v Králíkách získalo do svých sbírek ojedinělý nález. Uniformy wehrmachtu i další věci uložené v bedně naznačují, že šlo o majetek dvou vojáků, jednoho zkušeného a jednoho nováčka.
„Tání ledovců destabilizuje půdy a přispívá k erozi,“ vysvětluje polární bioložka Kateřina Kopalová, která studuje krajinu v odledněných polárních oblastech.
„Pokud začíná rašení či nastupují první květy dříve než je obvyklé, tak i déle čerpají vodu z půdy a ta může později chybět,“ dodává k současnému počasí Pavel Zahradníček z Akademie věd.
Její kmen plánuje na získaných pozemcích vytvořit například divokou zahradu, kde bude pěstovat potraviny. Návrat půdy původním obyvatelům je tak zároveň krokem k ochraně přírody.
„Říkal jsem si, že když tam budou vstupovat lidi, kteří jsou slušní, a když se budou chovat slušně, tak se to celé může změnit. To bylo naivní,“ říká Pavel o členství v komunistické straně.
Současná ministerská snaha o snížení množství pesticidů a hnojiv a podpora projektů, které se tomu věnují, je podle Vojtěcha Koteckého jedním ze dvou důležitých směrů, kterými by se stát měl vydat.
Geolog připomíná, že většina průmyslových nebo obchodních revolucí začíná v zemědělství. „Teprve v okamžiku, kdy máte dostatek potravin, tak se lidé mohou zabývat řemesly.“
Pivo je to nejlepší, co můžete za horka nabídnout nejen návštěvě, ale také pšenici na poli. Vyplývá to z nového výzkumu, podle kterého alkohol pomáhá rostlinám se zvládáním sucha a vysokých teplot.
„Zastánci intenzivní formy zemědělství řeknou: My vás přece živíme. Jistě, toto hospodaření opravdu produkuje velké množství potravin, ale musíme dodat: za jakou cenu,“ říká půdní mikrobiolog Šimek.
Nový výzkum nehodnotil jen náročnost potravin z pohledu využití půdy, vody nebo emisí skleníkových plynů, ale vedle těchto ukazatelů zkoumal také jejich vliv na lidské zdraví.