Pussy Riot

|Martin Dorazín |Zprávy ze světa

Dobročinnost to nemá v Rusku lehké. Úřadům je podezřelá, pokud se nějak týká politiky

Ruským dobrovolníkům se podařilo vybrat peníze na nákup nového mikrobusu, který v Ingušsku minulý měsíc zapálili neznámí útočníci. Mikrobus vezl do Čečenska ruské i zahraniční novináře a také členy Výboru proti mučení. Některé z nich útočníci zmlátili, včetně řidiče a majitele auta. Dobročinný koncert na pomoc řidiči se ale pokusily překazit úřady.

|Vojtěch Berger |Zprávy ze světa

Rusko je jedna velká věznice, myslí si členky Pussy Riot. Podporují vznik interaktivní mapy věznic

Na internetu by se brzo mohla objevit interaktivní mapa ruských věznic. Do velké míry vychází z výpovědí propuštěných vězňů a jejich zážitků z výkonu trestu. Na mapě pracují také známé tváře punkové skupiny Pussy Riot. Některé z jejích členek si nedávno odpykaly trest za kontroverzní vystoupení v pravoslavném chrámu namířené proti prezidentovi Vladimiru Putinovi. V nápravných zařízeních prý samy viděly, jak Rusko porušuje práva vězňů, a chtějí to teď na svobodě změnit.

| ČRo, Vojtěch Berger |Člověk

Pevné postoje mohou porazit moc peněz, věří 'děvče z Ruska' Marija Aljochinová

V Česku je Marija Aljochinová, jedna z někdejších klíčových tváří ruské skupiny Pussy Riot. Patří mezi hlavní hosty mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. Mladá Ruska přijela diskutovat o lidských právech i o poměrech v ruských věznicích, kde sama strávila necelé dva roky. Nejen o politice mluvil s Mášou Aljochinovou redaktor Vojtěch Berger.

| ČTK |Zprávy z domova

Aljochinová z Pussy Riot cítí spřízněnost se skupinou Ztohoven

Marija Aljochinová, která proslula jako členka ruské punkrockové formace Pussy Riot, cítí určité paralely s akcemi české protestní umělecké skupiny Ztohoven. Řekla to dnes novinářům po příletu do Prahy, odkud zamířila do Jihlavy na Mezinárodní festival dokumentárních filmů. Na něm chce mimo jiné prezentovat dokumenty o ruském vězeňství a rozvinout diskusi o lidských právech.

|Tomáš Pilát, Anna Kottová, Radek Kříž |Film

Videokonference s Assangem se v Jihlavě nesmí nahrávat. Zájemci si mohou přinést tužku a papír

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange bude zítra diskutovat s diváky na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. Nemůže ale přijet osobně, protože se už tři roky skrývá na ekvádorské ambasádě v Londýně. Spojení se proto uskuteční prostřednictvím videopřenosu. Dalším velmi očekávaným hostem je Marija Aljochinová, bývalá členka skupiny Pussy Riot. Ta bude v pátek mluvit v Jihlavě o tom, jaké to je být oponentem Vladimira Putina a skončit kvůli tomu ve vězení.

| ČRo, Petra Hosenseidlová, Anna Kottová |Film

Pussy Riot i Julian Assange. Jihlava se připravuje na Mezinárodní festival dokumentárních filmů

Další ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů začíná v Jihlavě v úterý 27. října. Nejočekávanějšími hosty jsou zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange a bývalá členka ruské punkrockové skupiny Pussy Riot Marija Aljochinová. Pozvání pořadatelů přijal také syrský uprchlík Osama Abdul Mohsen známý kvůli incidentu s kameramankou maďarské televize.

| ČTK, Milan Slezák, Veronika Sedláčková, kap |Zprávy z domova

Choval se jako typický patriarchální hlupák, komentují Pussy Riot Zemanovy výroky

Členky ruské skupiny Pussy Riot se důrazně ohradily proti slovům, kterými prezident Miloš Zeman komentoval jejich aktivity a tvorbu v nedávném rozhovoru pro Český rozhlas v Hovorech z Lán. O vyjádření k pasáži, v níž prezident použil silné výrazy, požádal ruské protiputinovské aktivistky britský list The Guardian.