pyl

Žlutý pyl zasypal Česko. Na vině se zdála být řepka, která vykvetla naráz a předčasně po celém Česku. Pravým viníkem jsou ale jehličnany, tvrdí alergolog Ondřej Rybníček z Fakultní nemocnice v Brně. O pylu čtěte zde.

pyl v textech na iROZHLASU

|Linda Nguyenová |Zprávy z domova

Prášky, kapesníky, slzení očí. Pro pětinu Čechů, kteří trpí alergií, začíná pylová sezona

Alergií na pyl trpí okolo 20 procent obyvatel České republiky. Ukazují to čísla České společnosti alergologie a klinické imunologie. Právě tento druh alergie je u nás nejrozšířenější. Příznaky začínají lidé pociťovat už na přelomu zimy a jara. Alergie se proto u nich může projevit právě v těchto dnech. Dalším nepříjemným měsícem pak bude duben, kdy začínají kvést břízy.

|Šárka Škapiková |Člověk

Tradiční obtíže alergiků začaly letos nezvykle brzy. Kvůli včasnému jaru

Konečně zase to krásné jaro, povzdechne si s nadšením většina z nás. Už zase to prokleté jaro, reagují na přívaly tepla a slunce alergici. V Libereckém kraji začalo navíc letos jaro dříve než je obvyklé. A s ním přišly i tradiční obtíže alergiků: bolest hlavy, ucpaný nos, kýchání, pálení v očích a únava. Dřív byla alergie vzácností. Dnes je - s mírnou nadsázkou řečeno - raritou člověk, který by nebyl alergický na nic.

|Tereza Bartůňková, Iva Menšíková |Člověk

Složení pylu ve vzduchu monitorují pylové lapače

Po dlouhé zimě naplno začala pylová sezóna. Alergici by měli začít sledovat, jaké pyly se v ovzduší vyskytují, aby mohli v případě potřeby omezit vycházky nebo větrání. Jaké pyly se právě ve vzduchu vyskytují, monitorují takzvané pylové lapače. Jeden z nich je i v Praze na střeše Státního zdravotního ústavu.