Podle Daniela našla policie cennosti pouze u Filipa. U sebe přiznal pouze nález flash disků a hodinek, které měl podle svých slov „vyměnit za opasek“. V rozhovoru vysvětluje i své zadržení s granáty.
Serveru iROZHLAS.cz to potvrdilo několik zdrojů obeznámených s případem. Policie oba mladíky podezřívá z trestného činu plenění ve válečné zóně, za který hrozí až výjimečný trest.
Vitalij podle aplikace zjistil, že spolu s ruskými vojsky urazila jeho sluchátka 800 kilometrů dlouhou cestu. Nejprve překročila běloruskou hranici a potom skončila v ruské Bělgorodské oblasti.
Nepokoje začaly minulý týden po uvěznění exprezidenta Jacoba Zumy, jehož ústavní soud poslal do vězení na 15 měsíců kvůli pohrdání justicí. Protesty Zumových stoupenců přerostly v násilí a rabování.
Důsledkem násilností už v Jihoafrické republice zemřelo nejméně 117 lidí, 2000 lidí bylo zatčeno. Stovky podniků byly vyloupeny. Řada občanů si tak sama obstarává zbraně a vytváří hlídkové skupiny.
„Jenom proto, že se jim nepodařilo ukrást něco cennějšího, tak aby soudy šly pod sazbu? Já myslím, že to by zase nebylo spravedlivé vůči ochraně majetku poškozených," uvedl Angyalossy pro ČTK.
Některá města v Česku bojují proti lidem, kteří obchodují s chudobou. Už sedm jich vyhlásilo lokality, ve kterých nebudou vyplácet příspěvky na bydlení.
Dav lidí na Haiti vyraboval kamiony s humanitární pomocí po hurikánu Matthew. Informovala o tom BBC. Napětí v ostrovním státě roste kvůli rozsáhlým škodám. Nejhorší je situace na jihozápadě země. Lidé tam kvůli bouři přišli o velkou část úrody i zásob potravin. Na Haiti se navíc rychle šíří cholera, která zabila nejméně 13 lidí a přes 200 dalších je nakažených.
Ve Venezuele zatkli nejméně 400 lidí, kteří rabovali supermarkety. Podle neověřených zpráv, které se šíří po sociálních sítích, zemřelo ve městě Cumana při zásahu policie několik lidí. Jihoamerickou zemí, která má obří zásoby ropy, zmítá hluboká ekonomická krize. K dostání nejsou ani základní potraviny.
Zoufalství ve filipínských oblastech zasažených tajfunem sílí. Lidé žebrají o pomoc a začínají rabovat obchody. Záchranáři se navíc obávají, že počet mrtvých ještě poroste, do některých míst se jim totiž stále nepodařilo dostat. Živel je doslova odřízl od světa a tamní obyvatelé postrádají nezbytné prostředky k životu. Záchranné práce navíc komplikuje špatné počasí.
Opuštěná lokalita bývalého romského ghetta v přerovské Škodově ulici se stala objektem zájmu bezdomovců a sběračů kovů. Aby radnice minimalizovala pohyb nežádoucích osob a nebezpečí úrazu, musela poslední zdevastované domy zabezpečit. Další osud lokality, kterou od města odkoupila společnost Opera Bohemia, aby tady vybudovala moderní čtvrť, je ale nejistý.
Stejně jako při minulých povodních se i letos objevilo několik případů rabování. Zaplavené oblasti proto hlídaly desítky policistů a například do ústecké čtvrti Střekov dorazila i pořádková jednotka. V dalších dnech by měla policistům pomoci i stovka vojáků.
Policisté v Praze 8 řeší neobvykle velký případ povodňového rabování. Z opuštěného domu v zaplavené oblasti v bohnické ulici V Zámcích pachatelé ukradli věci za více než milion korun.
Na jedné straně zoufalství lidí, kteří kvůli záplavám museli opustit své domovy, na druhé rabování. Policie už také zadržela několik osob, které zneužily povodňové situace a vloupaly se do opuštěných domů. Zejména v noci proto posílila hlídky a zatopené oblasti kontroluje i z vrtulníku.
Policie v souvislosti s povodněmi zaznamenala už několik případů rabování. Podle policejního prezidia k rabování došlo v Praze, ve Středočeském kraji a v Ústí nad Labem, a dopustili se jej většinou recidivisté.
Litvínovské sídliště Janov, kdysi chlouba téměř třicetitisícového Litvínova, se nechvalně proslavilo velkým množstvím sociálně nepřizpůsobivých a demonstracemi pravicových extremistů. Teď tam někdo rabuje opuštěné domy.
V okolí severoitalské Modeny se stále chvěje zem. Lidé se tak nemůžou vrátit do svých domovů ani pro nejnutnější osobní věci v doprovodu hasičů. V oblasti už úřady zaznamenaly drancování opuštěných obydlí.
Syrská armáda údajně ve městě Homs zabíjí civilisty, rabuje obchody a masivně zatýká předpokládané příznivce opozice. Opoziční Syrská národní rada označuje situaci ve městě za katastrofální.
Britské soudy mají na stolech nebývalý počet obvinění. Po nepokojích z minulého týdne řeší případy několika tisíc lidí obviněných z účasti na násilnostech, drancování a žhářství.
V nemocnici zemřela pátá oběť anglických nepokojů. Osmašedesátiletý muž podlehl zranění, které utrpěl při pondělních výtržnostech na západním předměstí Londýna. Policie jeho smrt označila za vraždu a zahájila stíhání pachatele.
Britská policie zvolila špatnou taktiku na počátku nepokojů, které otřásly Londýnem a některými dalšími anglickými městy. Uvedl to dnes britský premiér David Cameron během mimořádného jednání parlamentu. Šéf britské vlády také řekl, že i policejní velitelé připouštějí, že měli zasáhnout tvrdším způsobem a dřív. Zároveň ale stáli tváří v tvář něčemu, s čím se ještě nesetkali: rozsáhlému rabování a ničení na několika místech ve stejný čas.
Britské soudy dobrovolně pracují přes noc na směny, aby se co nejrychleji vypořádaly s přílivem výtržníků, kteří po nocích rabovali v ulicích velkých měst. Zadržených je zatím 1100, ale policie má záběry z bezpečnostních kamer, které usvědčují stovky dalších.
|Roman Chlupatý, Ivan Kytka, Martina Hanáčková, Veronika Sedláčková, Eva Presová|Zprávy ze světa
Británie se připravuje na další neklidnou noc. Proti násilníkům, kteří v řadě velkých měst řádili už čtvrtou noc v řadě, se chystají další tvrdá opatření. Policie dostala vůbec poprvé povolení nasadit vodní děla a použít gumových projektilů. Premiér David Cameron slíbil, že pachatele dopadnou i s využitím fotografií podezřelých, které zveřejňuje policie. Řekl, že vláda při zveřejňování záběrů nebude brát ohled na falešné obavy z porušení lidských práv.
Vládní krizový štáb jednal o pouličních nepokojích ve Velké Británii. Premiér David Cameron poté uvedl, že vláda proti výtržníkům použije všechny přípustné prostředky včetně obušků, gumových projektilů a vodních děl. Zdůraznil také, že kabinet, pokud jde o financování policie, neudělá nic, co by vedlo k omezení počtu policistů v ulicích.
Hackney ve východním Londýně je jednou z největších čtvrtí britské metropole. V noci z pondělí na úterý se tam odehrály jedny z nejhorších nepokojů – davy většinou mladých zakuklenců řádily v ulicích, vykrádaly obchody, popelem lehlo několik budov a aut. Spolupracovník Českého rozhlasu ve Spojeném království se tam byl podívat.