Rada Evropy

Nejnovější zprávy

Rada Evropy chválí Česko za lepší boj v korupci, vadí jí ale veřejný sektor

| ČTK |Zprávy z domova

Česká republika výrazně pokročila v boji proti korupci a v úsilí o dosažení transparentnosti financování politických stran. K tomuto závěru dospěla protikorupční skupina Rady Evropy GRECO, podle níž Praha splnila devět ze 13 doporučení, jak by Česko mělo postupovat. Nespokojenost ale trvá s nedostatečným objasněním zaměstnancům ve veřejném sektoru, že jsou všichni stíhatelní podle ustanovení trestního zákoníku, která se týkají úplatkářství.

|Filip Nerad |Zprávy ze světa

Česko musí zlepšit protikorupční opatření, vyzývá Rada Evropy. Chválí zákon o střetu zájmů

Česká republika by měla posílit opatření proti korupci u členů Parlamentu, soudců a státních zástupců. Vyzývá k tomu protikorupční skupina Rady Evropy. Ve své nejnovější zprávě také apeluje na české úřady, aby ještě více zprůhlednily legislativní proces a zavedly pravidla pro setkávání poslanců a senátorů s lobbisty.

|Pavlína Nečásková, ČRo |Zprávy ze světa

Nerozlišujte lidi podle víry, vyzval dalajláma při projevu v Radě Evropy

Dalajláma vyzval Evropu, aby nerozlišovala lidi podle víry, ke které se hlásí. Všichni lidé jsou si podle něj rovni, dokud nespáchají zločin. Láska, tolerance a obětavost, to jsou podle dalajlámy nejdůležitější lidské hodnoty. Tibetský duchovní vůdce to prohlásil při svém projevu v Radě Evropy. Do Štrasburku a Bruselu přijel v rámci své návštěvy Evropy a setkal se i s několika vrcholnými evropskými politiky.

| ČRo, Vít Pohanka |Zprávy ze světa

Polský mediální zákon kritizuje i Rada Evropy. Omezil by prý nezávislost médií

Rada Evropy doporučuje Polsku změny mediálního zákona. Píše to v oficiálním hodnocení právních expertů, které má Český rozhlas k dispozici. Polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost chce podle rady vytvořit národní rozhlas a televizi, které budou pod kontrolou politiků. O novém zákoně už začala jednat dolní komora polského parlamentu.

| ČTK, ČRo |Zprávy ze světa

Kroky polské vlády oslabují demokracii, říkají ústavní experti Rady Evropy

Ústavní experti Rady Evropy z takzvané Benátské komise varovali, že kroky nové polské konzervativní vlády vůči tamnímu ústavnímu soudu „oslabují demokracii, respektování lidských práv a právní stát“. Uvádí se to v komuniké komise z dnešního zasedání, jehož se zúčastnili i zástupci polské vlády. Z prvních reakcí se zdá, že závěr k řešení ústavní krize v Polsku nijak nepřispěl.

|Jitka Hanžlová, kov |Ekonomika

Česko sklízí z Evropy kritiku kvůli přesčasům v práci či výpovědním lhůtám

Česko čelí kritice za legislativu upravující vztah zaměstnavatelů a zaměstnanců. Evropský výbor pro sociální práva při Radě Evropy tvrdí, že Česká republika porušuje sociální chartu. Kritizuje, že v české legislativě nejsou dostatečně omezené přesčasy nebo za ně není zaručena náhrada. Další nedostatky se podle výboru týkají krátkých výpovědních lhůt, nízkého odchodného či obtížnosti svolat stávku při neúspěšném kolektivním vyjednávání.