radar

Do Černého moře se zřítilo letadlo s Alexandrovci. Putin vyhlásil státní smutek

|Martin Dorazín, ČTK, Eva Rajlichová |Zprávy ze světa

Letoun ruského ministerstva obrany s nejméně 92 lidmi na palubě, včetně 64 členů slavného Alexandrovova armádního souboru písní a tanců, se v neděli časně ráno zřítil do Černého moře krátce po startu z letoviska Soči. Nikoho živého se dosud nalézt nepodařilo. Prezident Vladimir Putin již kondoloval pozůstalým a nařídil premiérovi Dmitriji Medveděvovi, aby vytvořil a řídil státní komisi pro vyšetřování katastrofy. Na místě je i komise ministerstva obrany a tým kriminalistů z Vyšetřovacího výboru.

|Jaromír Marek |Ekonomika

Izraelská státní zbrojovka Elta nabízí Česku svůj radarový systém

Pokud česká armáda koupí izraelský radarový systém, jeho část se bude vyrábět v Česku. Potvrdila to izraelská státní zbrojovka Elta Systems. Ta vyvíjí a vyrábí i systém Iron Dome, který chrání izraelská města před raketovými útoky Palestinců. O možném kontraktu budou pravděpodobně mluvit i čeští politici s izraelským prezidentem Reuvenem Rivlinem, který je na návštěvě Česka.

|Martin Dorazín, Ondřej Bouda, kov |Zprávy ze světa

USA údajně mají důkazy sestřelení letadla na východě Ukrajiny. Našly se i černé skříňky

Podle amerických úřadů radar zachytil odpálení rakety země-vzduch těsně před tím, než se letadlo malajsijských aerolinek Boeing 777 zřítilo na východě Ukrajiny k zemi. Další sledovací systém zachytil tepelnou stopu ve chvíli, kdy letadlo vybuchlo. Úřady teď analyzují, odkud raketa vylétla. Záchranáři už na místě našli obě černé skříňky. Separatisté ale dříve tvrdili, že je našli a předají je do Ruska. Pak to ale popřeli. Ukrajina uzavřela vzdušný prostor na východě země.

|Petra Benešová |nepoužívat - Věda

Radarem v Brdech spolupráce neskončila, Spojené státy i nadále podporují český výzkum

Před pěti lety Američané oznámili, že radarová základna v Brdech nakonec nebude. Pro Česko ale tehdy spolupráce s Pentagonem neskončila. Spojené státy americké se rozhodly podporovat špičkový výzkum a vybraly si některá tuzemská akademická pracoviště a firmy, které doteď pro zaoceánskou velmoc pracují. Jde ale spíš o ojedinělé případy.