Hlavní větev Březinovy kauzy čítala původně osm obžalovaných, kromě Pantlíka byli všichni členy organizované zločinecké skupiny. Zbylých šest již bylo původně pravomocně potrestáno v červnu 2017.
„Nebylo to ovlivnění několika svědků, docházelo k tomu v masivním měřítku. Ke skutečnému ovlivnění došlo k více než deseti případech, byli školeni, že mají vypovídat křivě,“ popsal Radek Březina.
Důvodem zastavení části případu je neúčelnost stíhání. Soud tak zohlednil pravomocně uložené předchozí tresty, které členové lihové mafie za podvody s lihem již dostali.
Olomoucká pobočka Krajského soudu v Ostravě musí znovu řešit část skutků vytýkaných tzv. lihové mafii, která na daních připravila stát o miliardy korun.
Kriminalisté zadrželi tři celníky a jednoho dalšího člověka kvůli tomu, že vynášeli tajné informace z celní správy takzvané lihové mafii. Podle policie tak dostávala informace třeba o tajných akcích.
Žalobci z olomouckého vrchního státního zastupitelství podali obžalobu na čtyři lidi v souvislosti s legalizací majetku pocházející z trestné činnosti takzvaného lihového bosse Radka Březiny.
Soud potvrdil Radku Březinovi za rozsáhlé nelegální obchody s lihem 13 let. Jeho bratru Tomášovi zvýšil trest o dva roky na šest let. Odvolací soud rozhodl také o propadnutí jejich veškerého majetku.
Je to dosud neznámá kapitola z případu lihové mafie, která může skrývat odpověď na otázku, proč tak nerušeně dlouho kvetl v Česku obchod s nelegálním alkoholem. Jak nyní zjistil Zpravodajský web Českého rozhlasu, někteří policejní důstojníci se jezdili rekreovat k rodině lihového bosse Radka Březiny. Konkrétněji: v době, kdy kolem Březiny kroužila zlínská policie, posílali její jihomoravští kolegové své lidi do Březinových Lázní Kostelec na ozdravné pobyty.
Šéf takzvané lihové mafie Radek Březina si svobodu dlouho neužil. Ihned poté, co byl propuštěn z vězení po odpykání trestu, byla na něj uvalena vazba a Březina tak opět putoval do cely.
Soud dnes uznal vinnými všech osm mužů obžalovaných v případu takzvané lihové mafie. Soudce olomouckého krajského soudu to oznámil při vynášení rozsudku, výši trestu se obžalovaní dozví na jeho konci. Za obchody s nelegálním lihem by mohli strávit ve vězení až 13 let. Nejvyšší trest hrozí šéfovi skupiny, zlínskému podnikateli Radku Březinovi.
Advokát Radka Březiny požaduje pro svého klienta o něco mírnější trest, než jaký navrhoval státní zástupce – místo 13 let a čtyř měsíců nejvýš 11 až 12 let. Březina je jedním z osmi obžalovaných v kauze „lihové mafie“, kterou projednává Krajský soud v Olomouci. Závěrečné řeči obhájců, které byly dnes na programu, budou pokračovat až do konce týdne.
Celkem 13 let a 4 měsíce je doba trestu, který požaduje státní zástupce Miroslav Stoklásek pro zlínského podnikatele Radka Březinu. Kauzu takzvané lihové mafie projednává senát olomouckého krajského soudu. Spolu s Březinou je obžalováno také dalších sedm lidí. Rozsudek by mohl soud vynést už tento týden.
Krajský soud v Olomouci odročil líčení s Radkem Březinou a dalšími sedmi obžalovanými v kauze takzvané lihové mafie. Vyhověl tak žalobci, který chtěl znovu předvolat čtyři svědky. K případu by se měl soud vrátit 26. října.
Údajný šéf lihové mafie Radek Březina dnes dostal ve Zlíně dvouletý trest vězení za nedovolené ozbrojování. Soud ho potrestal i za nepřímé úplatkářství, za které ho čekal trest u ostravského soudu. Zbraně našla policie při zátahu na síť nelegálních obchodů s nezdaněným lihem.
Údajní členové takzvané lihové mafie se před olomouckým soudem přou o rozdělení rolí. Během dneška se ke slovu dostali všichni hlavní aktéři kauzy. Šéf skupiny Radek Březina opakovaně útočí na dalšího obžalovaného Lubomíra Kaláče.
Olomoucký okresní soud dnes poslal do vazby Vladimíra Březinu, otce údajného lihového bosse Radka Březiny. Učinil tak na návrh žalobců. ČTK to řekl náměstek vrchního státního zástupce v Olomouci Pavel Komár.
Nelegální obchody s lihem prý zlínskému podnikateli Radku Březinovi vycházely kvůli nedůslednosti celníků. Březina to dnes řekl před Krajským soudem v Olomouci, kde vypovídal jako první ze skupiny takzvané lihové mafie. Ta údajně svými podvody připravila stát o téměř sedm miliard korun.
Kauzu takzvané lihové mafie řeší krajský soud v Olomouci. Organizovaná skupina měla podle žalobců stát připravit téměř o sedm miliard korun. Dnes soud vyslechl hlavního organizátora nelegálního obchodu s lihem Radka Březinu, obžalovaný podnikatel vypovídal přes čtyři hodiny.
Olomoucký vrchní soud znovu rozšířil lihovému bossovi Radku Březinovi důvody vazby. Zůstane v ní nejen kvůli obavě z útěku, ale i kvůli možnému ovlivňování svědků.
Olomoucký soud dnes zmírnil údajnému lihovému bossovi Radku Březinovi vazbu. Podnikatel v ní zůstává kvůli obavě z útěku, důvod ovlivňování svědků však podle soudce pominul. Soud tak rozhodl poté, co se Březina rozhodl ve čtvrtek otevřeně vypovídat a svou vinu přiznal. Další jednání v případu se uskuteční na konci září.
Krajský soud v Ostravě zamítl odvolání údajného šéfa takzvané lihové mafie Radka Březiny v kauze uplácení dozorce. Platí tak osmiměsíční podmíněný trest za to, že se ve vazbě pokusil uplatit dozorce za schválení mimořádné návštěvy. Březina je za mřížemi kvůli obžalobě ze stamilionových daňových úniků při obchodování s lihem.
U olomouckého krajského soudu dnes začali rozplétat rozsáhlý případ obchodů s nelegálním lihem. V procesu figurují tři obžalovaní. V čele takzvané lihové mafie měl stát Radek Březina, pomáhat mu měli bratr Tomáš a zaměstnanec Tomáš Pantlík. Nelegálními obchody s desítkami milionů litrů lihu, které ukrývali v utajených skladech po celé republice, měli stát připravit o půl miliardy korun. Za daňové úniky jim hrozí několikaleté tresty vězení
Policisté při čtvrteční rozsáhlé razii kvůli metanolové kauze zadrželi celkem 8 lidí. Kromě podnikatele a majitele známého zlínského hotelu Radka Březiny i jednatele distribuční firmy Verdana Roberta Sedlaříka tak detektivové zatkli dalších 6 lidí. Dnes to bez bližších informací potvrdilo policejní prezidium.