Podle odborníků případné nebezpečí plynoucí z kontejneru závisí na tom, zda reaktor K-19 byl svého času potopen i s jaderným palivem, anebo to před tím odstranili, jak velel správný postup.
V médiích se také objevily zprávy, že v oblastní nemocnici v Archangelsku, kde se léčili zranění po výbuchu, zapečetili vše, čeho se dotkli, a lékaři museli podepsat závazek o mlčenlivosti.
Vědci zkoumali výsledky asi 1300 měření radiace ze stanic v Asii a v Evropě a taky modely toho, jak na podzim 2017 proudil vzduch a kde se ruthenium hromadilo. Na základě toho ukázali na jižní Ural.
V jaderném komplexu v Hanfordu v USA se zhroutila část tunelu, ve kterém je skladován radioaktivní odpad. Na místě byl vyhlášen poplach, radiace ale neunikla a nikdo neutrpěl žádné zranění.
Do jednoho z nejopuštěnějších přímořských měst v Japonsku se pomalu vrací život. Před šesti lety obyvatelé Namie v panice opouštěli své domovy a utíkali před radiací, kterou do okolí chrlila nedaleká fukušimská jaderná elektrárna zasažená asi největší přírodní katastrofou v historii země. Nyní se do vyprázdněného města obsazeného divokými prasaty vrací stovky lidí s nadějí, že je ještě možné ho zachránit. Jejich příchod popisuje v reportáži agentura Reuters.
Havarovaný reaktor odstavené jaderné elektrárny v Černobylu zakryla nová kovová kopule. Stavba kryje původní betonový sarkofág a úniku radioaktivity by měla bránit po dobu další stovky let. Vybudování krytu trvalo čtyři roky a stálo přes jeden a půl miliardy eur. Finančně se na něm nejvíce podílela Evropská banka pro obnovu a rozvoj, ale přispěla i Česká republika.
Únik radiace oznámila v pondělí ruská média z Nižního Novgorodu, který je sídlem jednoho z největších ruských závodů v oboru jaderného strojírenství. Incident, k němuž došlo v pátek, si vyžádal celkem sedm zraněných, z nichž jeden byl vystaven ozáření.
V okolí černobylské jaderné elektrárny hoří. Ukrajinští hasiči museli povolat posily do lesů v 30kilometrové ochranné zóně kolem komplexu, který zničil výbuch v roce 1986. Oheň se jim ale už podařilo zastavit a dál se nešíří. Kouř, který z lesů stoupá, se nesl na sever od Černobylu a údajně sahal až na ruské území. Zvýšené hodnoty radiace ukrajinští záchranáři nezaznamenali.
Do okolí japonské Fukušimy se vracejí někdejší obyvatelé. Z domovů je úřady evakuovaly před třemi lety, když ze zemětřesením poškozené jaderné elektrárny začala unikat radiace. Jako první se mohou znovu nastěhovat obyvatelé města Tamura.
V Japonsku představili protiradiační plavky. Tamní výrobce tak reaguje na pokračující problémy jaderné elektrárny Fukušima. Provozovateli elektrárny, společnosti Tepco, se totiž stále nedaří zastavit únik radioaktivní vody. Výrobky jsou určené hlavně pro pracovníky ve Fukušimě a jejím okolí.
V Jihomoravském kraji a na Vysočině pokračuje rozsáhlé cvičení Zóna 2013. Má prověřit připravenost krizových štábů a složek Integrovaného záchranného systému na případnou jadernou havárii v elektrárně Dukovany.
Obyvatelé japonského města Fukušima jsou vystaveni až třináctkrát vyšší hladině radioaktivity, než povolují normy. Potvrzují to výsledky měření ekologické organizace Greenpeace. Měřiče radiace, které japonská vláda v oblasti instalovala, pak podle aktivistů dokonce neměří radiaci správně.
Před rokem zabilo ničivé zemětřesení a následná vlna cunami na severovýchodě Japonska přes dvacet tisíc lidí. Z povrchu země tehdy řádění živlů smetlo řadu vesnic a měst v prefekturách Fukušima, Iwate a Mijagi. Poničilo také jadernou elektrárnu Fukušima Dai-iči, následkem čehož došlo k nejhorší katastrofě od dob Černobylu. Po roce se ale do zdevastované oblasti pomalu vracejí lidé.
Zvýšená radiace je rok po havárii patrná více než 200 kilometrů od jaderné elektrárny v japonské Fukušimě. Potraviny i v tak velkém okruhu jsou kontaminovány radioaktivními izotopy.
Odborníci na jadernou bezpečnost dnes našli zdroj zvýšené radiace na dětském hřišti v pražském Podolí. U odpadkového koše objevili osm centimetrů pod povrchem váleček o rozměrech 2 centimetry krát 2 milimetry. Další analýzy teď mají určit, o jaký předmět jde a odkud se tam vzal. Podle jedné z hypotéz by se mohlo jednat o takzvanou radiovou jehlu, používanou při léčbě nádorových onemocnění. Na zvýšenou radiaci upozornil Pavel Bykov.
V kovovém válečku, který způsobil zvýšenou radiaci na dětském hřišti v Praze, bylo radium 226. Radiožurnálu to potvrdila náměstkyně pro radiační ochranu Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Karla Petrová. Znovu přitom zdůraznila, že lidem, kteří na hřiště chodili, žádné nebezpečí nehrozilo. Radium 226 se podle Petrové před lety používalo mimo jiné k léčbě nádorů.
Experti na jadernou bezpečnost už našli zdroj zvýšené radiace na dětském hřišti v pražském Podolí. Pracovníci Ústavu jaderného výzkumu v Řeži objevili 8 centimetrů pod povrchem vedle odpadkového koše váleček o rozměrech 2 centimetry krát 2 milimetry. Specialisté váleček vyzvedli a odvezli k prozkoumání.
Zdrojem radiace na hřišti v Podolí je pravděpodobně radium-226. Průzkum také určil, že zdroj je v půdě. Pro Ozvěny dne to uvedla členka vyšetřovacího týmu Irena Češpírová. Na místo nyní dorazila specializovaná firma, která kontaminovanou půdu vytěží a odveze k bezpečné analýze.
Podle dopoledního vyšetřování expertů je zdroj radiace na dětském hřišti v Podolí v zemi. Může se jednat o objekt pod zemí nebo o roztok, který se do půdy vsákl. Na místo dorazí specializovaná firma, která kontaminovanou půdu vytěží a odveze k bezpečné analýze.
|Milan Kopp, Pavel Cyprich, Alžběta Rákosová, Petr Kořínek, mta|Regiony
Radioaktivní záření neznámého původu zaměstnává v pražském Podolí od středečního večera hasiče, policii i experty na jadernou bezpečnost. Pětkrát vyšší hodnoty radiace než povolují limity, byly zjištěny na hřišti v parku.
Kvůli zvýšené radiaci uzavřeli večer policisté a hasiči okolí dětského hřiště v pražském Podolí. Na zvýšenou hladinu záření je upozornil muž, který měl hodinky vybavené měřícím zařízením. Měření hasičů pak radiaci potvrdilo, její zdroj se ale zatím nepodařilo objevit.
Od přírodní katastrofy a jaderné havárie v Japonsku uplynuly přesně tři měsíce. Obnova zničených oblastí ale bude trvat roky, evakuační zóna v okolí postižených reaktorů ve Fukušimě zůstane zavřená nejméně 10 let. Obyvatelé, kteří tuto oblast museli opustit, se navíc vzdávají naděje, že by se do ní ještě kdy vrátili.
Japonská vláda zakázala vstup do dvacetikilometrového pásma okolo poškozené jaderné elektrárny Fukušima. I přesto, že v okolí hrozí ozáření, lidé se tam vrací. Japonská policie jim v tom nemohla bránit. Ode dneška ale hrozí všem, kteří zákaz poruší, pokuta nebo i zatčení.
Radiace v moři u Fukušimy roste i přes utěsnění praskliny ve 2. reaktoru za pomoci tekutého skla. Havarijní týmy proto začaly budovat ocelovou bariéru, která by měla zabránit dalšímu úniku kontaminované vody. Do obcí v dvacetikilometrové evakuační zóně v okolí jaderné elektrárny Fukušima Daiči se ale i přes varování úřadů vracejí jejich obyvatelé.
Radioaktivita v moři u japonské jaderné elektrárny Fukušima Dai-iči opět roste. Podle posledních měření přesahuje zjištěné množství jódu povolené limity 2800x. Ještě v úterý to bylo jen 600krát. Čína mezitím oznámila, že chce zakázat dovoz potravin z 12 oblastí Japonska. Podle Tokia jsou ale obavy z kontaminovaného jídla zbytečné.
Z jaderné elektrárny ve Fukušimě i nadále uniká radiace. Prasklinu ve druhém reaktoru se nepodařilo utěsnit betonem ani polymery. Dnes také skončila třídenní intenzivní pátrací operace japonských a amerických vojáků po pohřešovaných osobách. Při zemětřesení a vlně tsunami zahynulo více než 12 tisíc lidí, dalších 15 a půl tisíce úřady pohřešují.
Radiace v moři u jaderné elektrárny Fukušima 1 dále roste. Naměřené hodnoty izotopů jódu už více než 4300krát přesahují povolené limity. Kvůli obavám z ozáření také v blízkosti elektrárny zůstává na tisíc těl obětí přírodní katastrofy. Úřady proto teď hledají způsoby, jak je z evakuační zóny odvézt a zároveň nevystavit radiaci jejich příbuzné a pracovníky márnic.