radikalismus

| ČTK, Filip Nerad |Zprávy ze světa

Policisté po zběsilé honičce v centru Bruselu zastavili vůz s plynovými lahvemi. Řidič skončil u výslechu

Belgická policie ve čtvrtek vpodvečer na čtyři hodiny uzavřela rozsáhlou oblast v centru Bruselu poté, co strážníci při dopravní kontrole objevili v jednom voze plynové lahve. Řidič vozu, který před tím projel několikrát na červenou, je podle informací stanice RTBF "radikalizovaný" a loni byl odsouzen na pět let podmíněně za zločin související s terorismem. Policejní pyrotechnici lahve preventivně zlikvidovali řízenou explozí.

|Lenka Kabrhelová |Zprávy ze světa

Americký sen pro některé přestal fungovat. Nespokojenost voliče radikalizuje, říká ekonom

O tom, že ve volbách rozhoduje ekonomika, mluvil už během prezidentské kampaně v 90. letech volební tým Billa Clintona. Jinak tomu není ani v současnosti, kdy o Bílý dům soupeří Hillary Clintonová s Donaldem Trumpem. Právě ten se stal mluvčím mnoha „zapomenutých" Američanů, kteří se často potýkají s tíživou ekonomickou situací.

| ČRo Plus |Zprávy ze světa

IS verbuje nové členy mezi evropskými kriminálníky. Slibuje jim, že smažou své předchozí hříchy

Teroristé Islámského státu verbují v Evropě kriminálníky a členy nejrůznějších násilnických gangů, zjistil britský deník Independent. Jeden z náborových sloganů na fotografii maskovaného bojovníka s kalašnikovem hlásá: „Lidé s nejhorší minulostí někdy vytvářejí nejlepší budoucnost.“ Nábor se zaměřuje na mladé muže ze zločineckého nebo drogového prostředí, kteří chtějí „spasit svou duši“ džihádem pro takzvaný Islámský stát. Chování džihádistů zkoumalo Mezinárodní středisko pro studium radikalizace.

|Vladimír Kroc, Milan Kopp |Zprávy z domova

Islámští diplomaté tvrdí, že v Česku roste islamofobie

V Česku sílí projevy islamofobie, míní diplomatičtí zástupci islámských zemí u nás. Členové takzvané Pražské skupiny Organizace islámské spolupráce ve svém prohlášení odsoudili nedávné teroristické útoky ve Francii. Ale v této souvislosti poukazují na některé ohlasy, které v Česku vyvolaly pařížské útoky radikálních islamistů.

|Martin Dorazín, Jiří Hošek, ČTK, Český rozhlas, Štěpán Macháček, Nikola Bojčev, Pavel Polák, kov, Michaela Široká |Zprávy ze světa

Teroristický útok v Paříži odsoudili Obama, Putin, čeští politici i islámská univerzita

Světoví politici odsuzují útok na satirický týdeník Charlie Hebdo v Paříži. Odsoudili ho prezidenti USA i Ruska, britský premiér, německá kancléřka, šéf Evropské komise nebo zástupci Ligy arabských států. Přidali se i čeští politici, třeba prezident Miloš Zeman posílá do Francie kondolenci, v níž útok odsuzuje jako výpad proti svobodě slova a základním evropským hodnotám.

Finále mezi Spartou a Plzní ohlídá 600 policistů a vrtulník. Hrozí potyčky radikálních fanoušků

|Evelyna Kulíšková |Fotbal

Stovky těžkooděnců, psovodi nebo policisté na koních budou dohlížet na dnešní utkání fotbalové Sparty s Plzní. Vzlétne i policejní vrtulník. Podle kriminalistů totiž hrozí potyčky radikálních fanoušků. Chtějí protestovat proti přísnějším pravidlům na stadionech. Do Prahy navíc míří i chuligáni ze Slovenska a Polska.

|Břetislav Tureček, Eva Presová |Zprávy ze světa

Křesťanští duchovní v Jeruzalémě čelí plivancům židovských náboženských radikálů

Přípravy na vánoční sváty jsou v plném proudu také ve Svaté zemi, zejména v Betlémě a v Jeruzalémě. V tomto městě se ale náboženští činitelé v poslední době opět musejí zabývat jedním staronovým problémem: židovští radikálové v ulicích Jeruzaléma plivou na křesťanské duchovní. O těchto projevech pohrdání vůči křesťanům se v izraelském tisku píše už léta, přesto se incidenty stále opakují a v poslední době jich prý dokonce přibývá.

|Pavel Novák |Zprávy ze světa

Nizozemští radikálové odmítají účast na formování vlády

Nový nizozemský vládní kabinet bude nakonec bez nacionalistických radikálů. Zatím ale není jisté, jestli vůbec nějaký vznikne. Po několikatýdenních tahanicích se Strana pro svobodu kontroverzního politika Geerta Wilderse odmítla podílet na koalici. Odpor k němu prezentovala část Křesťansko demokratické strany, která ale byla hlavním poraženým v červnových předčasných volbách.