radikalismus

radikalismus v textech na iROZHLASU

Policisté po zběsilé honičce v centru Bruselu zastavili vůz s plynovými lahvemi. Řidič skončil u výslechu

| ČTK, Filip Nerad |Zprávy ze světa

Belgická policie ve čtvrtek vpodvečer na čtyři hodiny uzavřela rozsáhlou oblast v centru Bruselu poté, co strážníci při dopravní kontrole objevili v jednom voze plynové lahve. Řidič vozu, který před tím projel několikrát na červenou, je podle informací stanice RTBF "radikalizovaný" a loni byl odsouzen na pět let podmíněně za zločin související s terorismem. Policejní pyrotechnici lahve preventivně zlikvidovali řízenou explozí.

|Lenka Kabrhelová |Zprávy ze světa

Americký sen pro některé přestal fungovat. Nespokojenost voliče radikalizuje, říká ekonom

O tom, že ve volbách rozhoduje ekonomika, mluvil už během prezidentské kampaně v 90. letech volební tým Billa Clintona. Jinak tomu není ani v současnosti, kdy o Bílý dům soupeří Hillary Clintonová s Donaldem Trumpem. Právě ten se stal mluvčím mnoha „zapomenutých" Američanů, kteří se často potýkají s tíživou ekonomickou situací.

| ČRo Plus |Zprávy ze světa

IS verbuje nové členy mezi evropskými kriminálníky. Slibuje jim, že smažou své předchozí hříchy

Teroristé Islámského státu verbují v Evropě kriminálníky a členy nejrůznějších násilnických gangů, zjistil britský deník Independent. Jeden z náborových sloganů na fotografii maskovaného bojovníka s kalašnikovem hlásá: „Lidé s nejhorší minulostí někdy vytvářejí nejlepší budoucnost.“ Nábor se zaměřuje na mladé muže ze zločineckého nebo drogového prostředí, kteří chtějí „spasit svou duši“ džihádem pro takzvaný Islámský stát. Chování džihádistů zkoumalo Mezinárodní středisko pro studium radikalizace.

|Viktor Daněk |Člověk

K radikalizaci mladých muslimů dochází velmi často prostřednictvím internetu

Teroristické organizace, jako je například Islámský stát, používají k verbování svých příznivců internet. Ten totiž džihádistům umožňuje překlenout geografickou vzdálenost a dostat se třeba až do dětských pokojů mladých muslimů žijících na Západě. Používají sociální sítě, působivá videa i diskuzní fóra.