radikálové

|Petra Novotná |Zprávy ze světa

Syrské úřady odvezly cenné sochy z města Palmýra. Jeho část dobyli radikálové

Syrské úřady evakuovaly civilisty ze starobylého města Palmýra, které figuruje i na seznamu nejvzácnějších světových památek UNESCO. K městu pronikli teroristé z takzvaného Islámského státu a podle posledních zpráv už ho mají téměř pod kontrolou. Panují obavy, že radikálové budou i v téhle lokalitě ničit unikátní architektonická a umělecká díla z dob, kdy Palmýra patřila mezi nejdůležitější kulturní centra starověku, a ovládnou důležitou silniční komunikaci mezi metropolí Damaškem a východem Sýrie.

|Lenka Jansová, kov |Zprávy z domova

Spoléháme se na ostatní, kritizují někteří poslanci postup diplomacie v Libyi

Někteří poslanci kritizují postup české diplomacie při záchraně Čecha v Libyi. Narážejí především na nedostatek informací, které podle nich česká diplomacie má. Čech je spolu s dalšími lidmi pohřešovaný od pátku minulého týdne, skupinu pravděpodobně unesli libyjští povstalci. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) kritiku odmítá a ujišťuje, že vláda dělá pro záchranu pohřešovaného maximum.

Křesťané v Iráku prožívají kvůli Islámskému státu smutné Vánoce

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Nejhorší časy ve své staleté historii zažívají iráčtí křesťané. Ještě před deseti lety jich v zemi žilo 1,5 milionu, od americké invaze ale jejich počet klesl na pětinu, možná jen desetinu původního stavu. Po útocích a perzekucích ze strany sílících islámských extremistů letos přišla zřejmě definitivní rána – postup Islámského státu.

|Pavel Novák |Zprávy ze světa

Při výbuchu v Sýrii zahynulo 45 vůdců radikálních rebelů z Islámské fronty

Syrští rebelové utrpěli těžkou ztrátu, zasazenou pravděpodobně někým z vlastních řad. 45 příslušníků povstaleckých skupin zabil výbuch v bunkru v provincii Idlíb na severovýchodě Sýrie. Zahynuli hlavně velitelé koalice rebelů známé jako Islámská fronta. Povstalci bojují proti režimu prezidenta Bašára Asada. Při bombovém útoku zahynul i velitel jedné z nejsilnějších ozbrojených skupin Ahrár aš-Šám Hasan Abbúd.

|Helena Berková, Matěj Skalický |Zprávy ze světa

Syrští povstalci zajali na Golanských výšinách desítky pozorovatelů OSN

Skupina ozbrojenců zadržuje na Golanských výšinách 43 příslušníků mírové mise Organizace spojených národů. OSN se teď snaží zajistit propuštění svých vojáků z područí islámských radikálů v nárazníkovém pásmu mezi Izraelem a Sýrií. Zadržení předcházely podle dostupných informací ostré střety mezi syrskou armádou a povstalci.