radikálové

|Petra Novotná |Zprávy ze světa

Syrské úřady odvezly cenné sochy z města Palmýra. Jeho část dobyli radikálové

Syrské úřady evakuovaly civilisty ze starobylého města Palmýra, které figuruje i na seznamu nejvzácnějších světových památek UNESCO. K městu pronikli teroristé z takzvaného Islámského státu a podle posledních zpráv už ho mají téměř pod kontrolou. Panují obavy, že radikálové budou i v téhle lokalitě ničit unikátní architektonická a umělecká díla z dob, kdy Palmýra patřila mezi nejdůležitější kulturní centra starověku, a ovládnou důležitou silniční komunikaci mezi metropolí Damaškem a východem Sýrie.

|Lenka Jansová, kov |Zprávy z domova

Spoléháme se na ostatní, kritizují někteří poslanci postup diplomacie v Libyi

Někteří poslanci kritizují postup české diplomacie při záchraně Čecha v Libyi. Narážejí především na nedostatek informací, které podle nich česká diplomacie má. Čech je spolu s dalšími lidmi pohřešovaný od pátku minulého týdne, skupinu pravděpodobně unesli libyjští povstalci. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) kritiku odmítá a ujišťuje, že vláda dělá pro záchranu pohřešovaného maximum.

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Křesťané v Iráku prožívají kvůli Islámskému státu smutné Vánoce

Nejhorší časy ve své staleté historii zažívají iráčtí křesťané. Ještě před deseti lety jich v zemi žilo 1,5 milionu, od americké invaze ale jejich počet klesl na pětinu, možná jen desetinu původního stavu. Po útocích a perzekucích ze strany sílících islámských extremistů letos přišla zřejmě definitivní rána – postup Islámského státu.

|Pavel Novák |Zprávy ze světa

Při výbuchu v Sýrii zahynulo 45 vůdců radikálních rebelů z Islámské fronty

Syrští rebelové utrpěli těžkou ztrátu, zasazenou pravděpodobně někým z vlastních řad. 45 příslušníků povstaleckých skupin zabil výbuch v bunkru v provincii Idlíb na severovýchodě Sýrie. Zahynuli hlavně velitelé koalice rebelů známé jako Islámská fronta. Povstalci bojují proti režimu prezidenta Bašára Asada. Při bombovém útoku zahynul i velitel jedné z nejsilnějších ozbrojených skupin Ahrár aš-Šám Hasan Abbúd.