RAF

|Jaroslav Skalický, Marie Veselá |Zprávy ze světa

Splní se mi sen, říká válečný pilot Emil Boček. Po 71 letech znovu poletí ve spitfiru

Válečnému pilotovi Emilu Bočkovi se splní velký sen. Po 71 letech znovu poletí v legendárním spitfiru, se kterým bojoval za druhé světové války. V řadách britského Královského letectva sloužilo 2500 Čechů a Slováků. Pět stovek z nich se konce války nedočkalo. Generál Emil Boček, jeden z posledních žijících československých pilotů v RAF, usedne do dvoumístného letadla dnes na letišti Biggin Hill v Londýně.

| ČTK, Jaroslav Skalický |Zprávy z domova

Ve věku 95 let zemřel veterán leteckých bitev Jaroslav Hofrichter

V Ústřední vojenské nemocnici v Praze-Střešovicích zemřel včera ve věku 95 let druhoválečný veterán a plukovník ve výslužbě Jaroslav Hofrichter. Informovala o tom ČTK s odkazem na Jiřího Caletku z tiskového oddělení ministerstva obrany. Někdejší palubní střelec sloužil u 311. bombardovací perutě Royal Air Force (RAF), jejímiž členy byli výhradně Čechoslováci.

|Ľubomír Smatana |Zprávy z domova

OBRAZEM: Poslední žijící český stíhač z bitvy o Británii oslavil 93. narozeniny

Poslední žijící český stíhač z letecké bitvy o Británii Emil Boček je držitelem mnoha vyznamenání. A teď mu přibylo další. U příležitosti 93. narozenin obdržel spolu s několika dalšími válečnými veterány pamětní medaili generálního štábu Slovenské republiky. Pro více než devadesátileté vojáky to byla velmi dobrá příležitost zase se potkat a dát si skleničku. Důstojnou oslavu uspořádala v Průhonicích u Prahy Československá obec legionářská.