Tyto druhy zvířat často dlouho žijí v přeplněných nádobách bez potravy. Další věc v případě korýšů je zabíjení. Řada kuchařů je dodnes připravuje tak, že je živé hodí do vroucí vody.
Populaci původních raků v severních Čechách ohrožuje rak pruhovaný, který se k nám dostal z Ameriky. Vzhledem ke své nenáročnosti na prostředí převažuje nad ostatními druhy. Kromě toho přenáší račí mor, který je pro původní raky smrtelný. Šíření nemoci nevědomky pomáhají lidé, kteří raky pruhované přenášejí z míst, kde žijí, do čisté vody.
V Litavce na Příbramsku už dva roky vymírají raci. Za jejich hromadný úhyn může tzv. račí mor, který se v tomto vodním toku objevil na podzim v roce 2011.
Lesníci se letos chystají na opravu Račího potoka nedaleko Javorníku na Jesenicku. Před čtyřmi lety jej výrazně zničily povodně. Měly vliv i na raka říčního, pro kterého je tok už stovky let přirozeným stanovištěm.
Zrychlení tepu je normální reakcí organismu na zvýšenou fyzickou nebo emocionální zátěž. Raci svoji srdeční aktivitu změní v případě, že zaznamenají ve vodě znečištění. Tento poznatek může podle Petra Císaře z vědeckého týmu Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity předejít katastrofickým scénářům spojených například s teroristickou činností.