Roberto Vittori patří k předním evropským astronautům. Do vesmíru se vydal třikrát, dvakrát s ruskými Sojuzy, jednou v americkém raketoplánu Endeavour na jeho závěrečné misi.
Jako první na zbytek raketoplánu upozornil tým televizních dokumentaristů v březnu, když pátral po vraku letadla z 2. světové války. O nálezu dostaly zprávu rodiny všech mrtvých členů posádky.
Replika byla představena k 10. výročí přistání raketoplánu Atlantis. Tento let 21. 7. 2011 uzavřel třicetiletou éru raketoplánů. K ukončení provozu raketoplánů NASA vedly především vysoké náklady.
Poslední mise byla kromě čistě vědeckých úkolů i poměrně hravá. K šíření příjemné atmosféry byl na palubě hlavně druhý český astronaut, plyšový krteček, kterého s sebou vzal Američan Andrew Feustel.
Přesto, že se jednalo o první start nového vesmírného dopravního prostředku, vydala se Columbia na svoji dva dny, šest hodin a dvacet minut dlouhou misi rovnou s dvoučlennou posádkou.
Raketa podle plánu opustila startovací rampu ve 13.26 SEČ. Šlo o první odlet satelitů budované sítě společnosti OneWeb z nového ruského kosmodromu Vostočnyj.
Před 30 lety odstartoval na svou desátou vesmírnou misi americký raketoplán Challenger. Nadšení mezi diváky v Kennedyho vesmírném středisku na americké Floridě ale dlouho netrvalo. Přesně 73 vteřin po startu raketoplán explodoval. O život přišlo všech 7 členů posádky. Havárii způsobila vada těsnění na jednom z motorů vlivem mrazu v noci před startem.
Americké letectvo má dnes odpoledne vypustit do vesmíru experimentální bezpilotní miniraketoplán X-37B. Stroj má odstartovat z Mysu Canaveral. Bude to už jeho čtvrtá mise a stejně jako dříve je tajná.
Před 25 lety byl do vesmíru vynesen Hubbleův vesmírný dalekohled. Největší dalekohled na oběžné dráze Země umožňuje pořizovat snímky vesmírných těles vzdálených i miliardy světelných let.
Společnost Virgin Galactic připraví k letu novou vesmírnou loď už na příští rok. Slíbil to zakladatel firmy Richard Branson navzdory páteční nehodě, při které explodoval jeho stroj SpaceShipTwo. Společnost bude ve výrobě raketoplánů pokračovat.
Neúspěchem skončil americký test experimentální hypersonické zbraně (Advanced Hypersonic Weapon). Hypersonické zbraně mají podle médií slibnou budoucnost. Spekuluje se, že Američané by je v budoucnu mohli využít jako zastrašující prostředek vůči Íránu nebo Severní Koreji. A některá média spojují americký test s americko-čínskými závody ve zbrojení. Čína otestovala hypersonický systém v lednu.
Experti na základně NASA testovali pravděpodobného nástupce raketoplánů. Dream Chaser připomíná jejich zmenšenou kopii, má pobrat sedm lidí a přistávat bude jako normální letadlo. NASA zároveň oznámila, že plánuje oživit družici WISE, která má sledovat potenciálně nebezpečné asteroidy pro planetu Zemi.
Před deseti lety, 1. února 2003, explodoval americký raketoplán Columbia. Stalo se to 16 minut před přistáním. Zahynulo všech sedm lidí na palubě, pět mužů a dvě ženy, Američané, Izraelec a Indka. Havárie Columbie nakonec vedla k předčasnému ukončení amerického programu raketoplánů.
Vesmírný program byl dlouho pýchou Američanů. Jako první vyslali do vesmíru člověka, který se prošel po Měsíci. A stejně tak hrdí byli i na své raketoplány. Spousta Američanů cítila jistou lítost a hořkost zároveň, když prezident Barack Obama v minulém roce jejich lety definitivně ukončil. Někteří z nich se přišli podívat na poslední cestu raketoplánu Atlantis do muzea v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě.
Americký raketoplán Endeavour je definitivně ve výslužbě. Ulicemi Los Angeles se ho podařilo dopravit do muzea Kalifornského vědeckého střediska. Dvoudenní složité putování se neobešlo bez komplikací.
Raketoplán Endeavour si razí svou poslední cestu ulicemi Los Angeles. Vysloužilé vesmírné plavidlo se vypravilo na dvoudenní cestu z mezinárodního letiště do muzea, kde už zůstane. Jeho poslední cesta bude trvat dva dny a vyžádala si rozsáhlé přípravy.
Americký raketoplán Discovery se naposledy proletěl a přistál na letišti u Washingtonu. Z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě ho tam přepravil speciálně upravený Boeing 747. Po 39 úspěšných misích a ukončení programu raketoplánů se Discovery stane muzejním exponátem.
Americký raketoplán Discovery se vydává na poslední cestu. Speciálně upravený Boeing 747 ho přepraví z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě do Washingtonu. Tam ho převezme Muzeum letectví a kosmonautiky jako cenný exemplář.
Návrat amerického raketoplánu Atlantis na Zemi definitivně ukončuje éru vesmírných plavidel, která v posledních třech desítkách let představovala výkladní skříň amerického kosmického programu. USA zvažují, čím raketoplány nahradit, a jak posunout kosmonautiku dál.
Za několik minut se má vrátit na Zemi a definitivně ukončit éru vesmírných plavidel, která v posledních třech desítkách let představovala výkladní skříň amerického kosmického programu.
Rozlučkový let raketoplánu Atlantis se komplikuje. Už podruhé během svého posledního letu má problémy s palubním počítačem. Řídící středisko letu kvůli krizové situaci dokonce posádku ve čtvrtek probudilo hodinu a půl potom, co ulehla ke spánku. Atlantis je nyní zaparkovaný u Mezinárodní vesmírné stanice a dnes se posádka pokusí o opravu.
Americký raketoplán Atlantis odstartoval podle plánu. Historicky poslední cestě vesmírného plavidla k Mezinárodní vesmírné stanici hrozilo odložení kvůli špatnému počasí. Nakonec ale NASA dala Atlantis zelenou.
Odpoledne našeho času má na svou poslední cestu do vesmíru odstartovat americký raketoplán Atlantis. Na palubu Mezinárodní vesmírné stanice má dopravit zásoby a náhradní díly nezbytné pro její provoz. Plánovaný termín vzletu ale komplikuje špatné počasí.
Raketoplán Atlantis se připravuje na poslední cestu do vesmíru. Start plánovaný na zítřek ale komplikuje počasí. Z Karibiku totiž zamířil na Floridu pás tropických bouřek.
Éra raketoplánů se neodvratně chýlí ke konci. Dnes naposled na Floridě přistane Endeavour. V Johnsonově řídícím středisku v texaském Houstonu sledují odborníci úřadu NASA poslední cestu vesmírem s velkou dávkou smutku.
První plánovaný start raketoplánu Endeavour se 29. dubna nezdařil. Na další pokus si tak musel počkat i jeden z členů posádky - figurka plyšového Krtečka. Dnes ve 14:56 našeho času se dočkal on i šestice astronautů. Všichni by se z mise měli vrátit za 16 dnů.
Pokud to počasí dovolí, měl by se odpoledne z Mysu Canaveral na Floridě vznést ke svému poslednímu letu americký raketoplán Endeavour. Původně měl startovat už koncem dubna, ale kvůli technické závadě byla mise odložena.