Zvyšující se počty přípravků na hubnutí, často podvodných, očkování zvířat proti koronaviru, objevy českých vědců a staré vybavení dobrovolných hasičů. Více ve výběru z médií od Radiožurnálu.
„Jak se opatření uvolnila, přes léto a kolem Vánoc, tak pacientky chodily. My jsme ale začali zjišťovat během ledna a února, že chodí s pokročilejšími nádory,“ říká lékařka Regina Šírová.
Oslovení odborníci považují odrazování od preventivních prohlídek za nebezpečné. Resort se začal o případ zajímat na základě dotazu, který vznesla redakce iROZHLAS.cz.
Mezinárodní tým vědců vytvořil algoritmus, který vyhodnocuje mamogramy bez přístupu k anamnéze pacienta. Program je přesnější než jeden lékař a srovnatelný jako vyhodnocení snímku dvěma lékaři.
„U mladých prsou je mamograf slepý, tam nevidí. Používá se proto až u prsou, která trochu stárnou,“ uvedla primářka Mamacenter Miroslava Skovajsová. Mladší ženy lékaři vyšetřují ultrazvukem.
„Nejedná se o jedinou možnou léčbu ani o výjimečnou situaci,“ píše se v odůvodnění pojišťovny s tím, že navrhují jiný způsob léčby. Ta ale podle lékařky není tak efektivní.
Smutná statistika počtu úmrtí na rakovinu plic v Česku je také následkem chybějící prevence. Nová aplikace se tak snaží včas varovat ty nejohroženější pacienty.
Všeobecná zdravotní pojišťovna od 1. září přispívá na preventivní vyšetření k odhalení rakoviny prsu ženám od 30 let do 44 let. VZP jim na ultrazvukové nebo mamografické vyšetření přidá 300 korun.
V tisku se dočtete, že špion unesený v Libanonu Psík pracuje na ambasádě v Litvě. Ministryně obrany Šlechtová ještě jako šéfka resortu pro místní rozvoj utrácela za VIP salonek na pražském letišti.
Britské ministerstvo zdravotnictví se omluvilo za chybu v počítačovém programu. Mohlo kvůli ní zemřít až 270 žen, které nedostaly pozvánku na preventivní vyšetření rakoviny prsu.
Ve čtvrtek se v pražském Clam-Gallasově paláci konal společenský večer na podporu Nadačního fondu onkologie pro 21. století. Potřiadvacáté se tak v paláci setkali přední odborníci, onkologové z Thomayerovy nemocnice se svými pacientkami a donátoři nadačního fondu.
V České republice se začne s testováním nového léku na rakovinu prsu. Čeští vědci vyvinuli látku, která nádorové buňky přinutí doslova k sebevraždě. Lék by mohl pomoct pacientkám s nejagresivnější formou rakoviny. Nový preparát vědci vyvíjeli čtyři roky.
Herečka Angelina Jolie si kvůli vysokému riziku rakoviny nechala odebrat ženské orgány. Stejně jako ona by se zachovalo 57 procent studentek středních škol, vyplývá z průzkumu společnosti Osvětová beseda.
Až sedm tisíc žen v Česku onemocní rakovinou prsu. Víc než stovka z nich jsou přitom mladé ženy do 35 let. Příběhy některých z nich představí netradiční módní přehlídka v Průmyslovém paláci na pražském Výstavišti. Čeští návrháři chtěli mladé pacientky podpořit, a tak pro ně vytvořili speciální modely v rámci letošního ročníku Designbloku.
Staroměstskému náměstí v Praze bude v sobotu v pravé poledne vévodit růžová. Trička této barvy jsou totiž už tradičně vstupenkou na pochod proti rakovině prsu.
Lékaři z Masarykova onkologického ústavu v Brně otestovali jako první v Česku nový postup při operaci rakoviny prsu. Místo radioaktivní látky, která se používá v současnosti, ale použili látku magnetickou. Postup má být šetrnější jak ke zdraví pacientek, tak i zdravotníků.
V okolí Českého Krumlova se jel závod Bohemia Gran Fondo. Vybrána byla úctyhodná částka - okolo čtvrt milionu korun. Výtěžek ze zápolení cyklistů půjde na konto Mamma Help centra v Českých Budějovicích, tedy ve prospěch nemocných žen s rakovinou prsu.
Na Staroměstské náměstí v Praze budou během dnešního dopoledne proudit davy lidí v růžových tričkách. Na 14. ročník Avon pochodu proti rakovině prsu se chystá i osmatřicetiletá Martina Mladá, jedna z mnoha žen, která se léčí s touto nemocí. Pochod startuje v pravé poledne, půjde se centrem hlavního města do Žlutých lázní. Výtěžek z prodeje růžových triček putuje Alianci žen s rakovinou prsu a na screeningový výzkum.
"Vaše nejcennější foto" je putovní výstava, která na frýdlantské radnici upozorňuje zejména ženy na nebezpečí rakoviny prsu. Prostřednictvím fotografií se návštěvníci seznámí s příběhy žen, které rakovinou onemocněly.
Na preventivní vyšetření rakoviny prsu chodí v Česku jen 54 procent žen nad 45 let. Ani ty mladší by ale podle lékařů neměly prevenci zanedbávat. Podle údajů Všeobecné zdravotní pojišťovny se ročně zjistí šest tisíc takových onemocnění, třetina žen na rakovinu zemře. Právě včasná vyšetření mohou nemoc odhalit v raném stádiu, o to úspěšnější je pak léčba.
Pacientky ze 14 měst se zapojily do akce pro veřejnost s názvem Plaveme prsa!, jejímž smyslem je upozornit na důležitost včasné diagnózy zhoubného nádoru prsu, na možnosti kvalitního života vyléčených žen a na význam podpory v průběhu léčby i po ní.
Symbol růžové stužky má připomínat ženy a jejich boj proti rakovině prsu. Na jejich podporu šly včera tisíce lidí v Česku pochod Mammahelpek. Ten na pěti místech v Česku uspořádalo právě sdružení Mamma help, které nemocným ženám i jejich rodinám pomáhá. A na pochod vyrazili i lidé v Hradci Králové.