rakovina prsu

|Eva Rajlichová |Zprávy z domova

Na Designbloku se předvedou pacientky s rakovinou prsu. Čeští návrháři jim navrhli netradiční modely

Až sedm tisíc žen v Česku onemocní rakovinou prsu. Víc než stovka z nich jsou přitom mladé ženy do 35 let. Příběhy některých z nich představí netradiční módní přehlídka v Průmyslovém paláci na pražském Výstavišti. Čeští návrháři chtěli mladé pacientky podpořit, a tak pro ně vytvořili speciální modely v rámci letošního ročníku Designbloku.

|Andrea Skalická, Simona Bartošová, kov |Člověk

Kontroly kvůli rakovině prsu hodně žen zanedbává. I na to upozorňuje pražský pochod

Na Staroměstské náměstí v Praze budou během dnešního dopoledne proudit davy lidí v růžových tričkách. Na 14. ročník Avon pochodu proti rakovině prsu se chystá i osmatřicetiletá Martina Mladá, jedna z mnoha žen, která se léčí s touto nemocí. Pochod startuje v pravé poledne, půjde se centrem hlavního města do Žlutých lázní. Výtěžek z prodeje růžových triček putuje Alianci žen s rakovinou prsu a na screeningový výzkum.

|Gabriela Hauptvogelová |Regiony

Téměř polovina žen nad 45 let zanedbává preventivní vyšetření rakoviny prsu

Na preventivní vyšetření rakoviny prsu chodí v Česku jen 54 procent žen nad 45 let. Ani ty mladší by ale podle lékařů neměly prevenci zanedbávat. Podle údajů Všeobecné zdravotní pojišťovny se ročně zjistí šest tisíc takových onemocnění, třetina žen na rakovinu zemře. Právě včasná vyšetření mohou nemoc odhalit v raném stádiu, o to úspěšnější je pak léčba.