Lékaři u příležitosti Světového dne boje s rakovinou slinivky břišní varují, že nemocných s tímto typem karcinomu nejen u nás stále přibývá. V Česku ji ročně objeví u 2 400 pacientů.
Zjistit nádor slinivky břišní z pár mililitrů krve. Kdysi sen, už brzy možná skutečnost. V Česku začíná klinická studie Lidipica. Za unikátní metodou stojí analytičtí chemici z Univerzity Pardubice.
Češi s vyššími příjmy dál létají za exotikou, píše deník E15. A pacientů s rakovinou slinivky přibývá, varuje Deník N. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
V léčbě karcinomu slinivky jsou lékaři stále neúspěšní. Více než 95 procent nemocných na tuto nemoc do pěti let zemře. Šance na přežití by v budoucnu mohla zvýšit i molekulární biologie.
Čeští vědci pracují na unikátní metodě na principu analýzy lipidů, která by znamenala zvrat v péči o nemocné rakovinou slinivky. Dosud její včasné rozpoznání není možné.
Patent ochrání metodiku týmu z Fakulty chemicko-technologické. Diagnózu karcinomu slinivky určují na základě lipidomické analýzy tělních tekutin. Metoda by mohla být využívána v klinické praxi.
Na látku, která je základem Mitotamu, se přišlo náhodou. „Udělal jsem chybu v plánování jednoho pokusu, takže skoro omylem jsem zjistil, že analog vitaminu E má protinádorové účinky,“ vzpomíná Neužil.