Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost před hrozbou kyberútoků varoval 16. dubna. Za poslední tři měsíce evidoval úřad celkem 23 útoků, výstraha proto zůstává v platnosti.
Falešné nabídky roušek a léků, počítačové viry schované za informace o koronaviru. Hackeři zneužívají obavy z nákazy, kromě mytí rukou je tak třeba myslet i na informační hygienu.
Na kolik si ceníte data ve svém počítači, fotky nebo dokumenty? První díl podcastu Cookies se věnuje šifrovacím virům, které vám zamknou všechna data a požadují výkupné.
Podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost ještě loni útočníci raději používali viry na těžbu kryptoměn. Tento rok jsou na vzestupu útoky takzvaným ransomwarem.
„Ve hře jsou dvě varianty. Cílený útok, nebo někdo omylem někdo kliknul na e-mail, na který neměl,“ řekl Radiožurnálu Vladimír Rohel z Národní agentury pro komunikační a informační technologie
Ministerstvo vnitra se postavilo proti plánu na zpřísnění bezpečnostních požadavků na resortní počítačové systémy. Podle ministra by to vyšlo dráž než případné odstranění následků hackerského útoku.
Rusko, Ukrajinu, Německo i Turecko postihl nový kybernetický útok pomocí vyděračského softwaru. Program uzamkl počítače některých médií či dopravních prostředků a za odblokování žádal výkupné.