rasismus

Nejnovější zprávy

|Magdalena Slezáková |Zprávy ze světa

Muž, který nenávidí černochy. Veterán s mečem spáchal 'nesmyslnou vraždu' na ulici New Yorku

Na svatého Patrika vyrazil do New Yorku, který si nevybral náhodou: doufal, že právě tam vyvolá největší ohlas. Tři dny pak hledal vhodnou oběť, dokud mu v pondělí pozdě večer náhodou nezkřížil cestu důchodce Timothy Caughman. 66letý černoch Caughman setkání nepřežil: James Harris Jackson ho smrtelně zranil mečem a pak se sám udal policii, přestože chtěl zabíjet dál. „Od dětství nenávidím černochy,“ vypověděl u výslechu podle New York Times. Veterán z Afghánistánu si ve čtvrtek vyslechl obžalobu z rasově motivované vraždy.

| ČTK, Dominika Píhová |Zprávy z domova

HateFree Culture další peníze nedostane, dostala se do slepé uličky, řekl Chvojka

Projekt HateFree Culture, který bojoval proti projevům rasové i jiné nesnášenlivosti ve společnosti, v dubnu skončí. Ministr pro lidská práva a legislativu Jan Chvojka z ČSSD rozhodl, že neprodlouží fungování této iniciativy. V pondělí o tom informoval časopis Týden. Zaměstnanci projektu se o rozhodnutí dozvěděli z médií, řekl Zpravodajskému webu Českého rozhlasu koordinátor HateFree Culture Lukáš Houdek. V úterý se sejde s ministrem.

| mls |Zprávy ze světa

'Spáchali jste zločin z nenávisti.' Čtveřice trýznitelů z Facebooku si vyslechla obvinění

Policie v americkém Chicagu sdělila obvinění čtveřici mladých lidí, které v úterý zatkla kvůli trýznění handicapovaného mladíka. Týrání, jejž pachatelé doprovázeli rasovými vulgaritami a živě vysílali na Facebooku, klasifikovali policisté jako zločin z nenávisti, informuje Reuters. Přímý přenos surového zacházení s bezmocnou obětí živě sledovalo na 16 000 lidí, sociální síť ho přitom vypnula až po 30 minutách.

Francouzský prezident Hollande uznal podíl své země na internaci Romů ve čtyřicátých letech

|Martin Balucha |Zprávy ze světa

Francouzský prezident Francois Hollande přiznal podíl své země na internaci Romů za druhé světové války. Hollande jako první prezident Francie navštívil internační tábor ve střední Francii. Francouzský kolaborantský režim za druhé světové války internoval víc než 6 tisíc Romů. Asi stovka z nich zemřela. Omluva měla podle Hollanda zaznít z nejvyšších pater politiky.

| ČTK |Zprávy z domova

Lidé v Žatci uctili Roma, který zemřel po konfliktu v pizzerii. Zasahovala policie

Asi 400 lidí ve čtvrtek v Žatci uctilo památku Roma, který zemřel před týdnem po konfliktu v místní pizzerii. Většina z nich, převážně Romů, se pak vydala k podniku, kde se neštěstí odehrálo. Tam na ně čekali zákazníci podniku a obyvatelé Žatce. Hrozícímu konfliktu zabránily policejní pořádkové jednotky a antikonfliktní týmy. Příčinu smrti mladého muže určí expertizy, pitva vyloučila cizí zavinění, řekla lounská policejní mluvčí Jaromíra Střelcová.

| ČTK |Zprávy ze světa

Rasismus na škole v Mississippi: studenti nasadili černošskému spolužákovi oprátku

Střední škola v americkém státě Mississippi čelí skandálu. Skupina bělošských studentů v šatnách navlékla černošskému spolužákovi kolem krku oprátku. Sdružení bojující za rovnoprávnost nebělošského obyvatelstva považuje incident za rasově motivovaný a požaduje, aby ho prošetřily federální úřady, napsal v úterý list The Washington Post.

|Ondřej Klapal, Lukáš Matoška |Zprávy ze světa

Nebylo by to důstojné. Policie nezveřejní záznam incidentu, při němž byl v Charlotte zastřelen Afroameričan

Policie v americkém městě Charlotte zatkla během druhé noci násilných protestů 44 lidí. Pět strážníků a devět demonstrantů je zraněných, z toho jeden vážně. Obyvatelé hlavního města státu Severní Karolína protestují poté, co místní černošský strážník zastřelil Afroameričana Keitha Scotta, který podle policie odmítl odhodit zbraň. Policie incident natočila na kameru, ale video odmítá zveřejnit. Nebylo by prý důstojné ukázat záznam posledního dne zastřeleného muže

| Český rozhlas |Fotbal

Bývalý fotbalista Gascoigne zesměšnil svého bodyguarda tmavé pleti. Soud mu udělil pokutu

V Británii se další celebrita přesvědčila, že vtipkovat s rasistickým podtextem se nevyplácí. Soud rozhodl o pokutě pro někdejšího slavného fotbalistu Paula Gascoigna. Během zábavné show vyzval svého bodyguarda: Zasmějte se, prosím, protože jinak vás nevidím. Publikum se na účet bílých zubů černošského strážce skutečně zasmálo.