Raul Castro

Raul Castro v textech na iROZHLASU

|Ondřej Klapal, Lenka Davidová |Zprávy ze světa

Kubánský prezident Castro varoval před Spojenými státy. Snaží se prý ukončit revoluci

Kubánský prezident Raúl Castro na úvod sjezdu Komunistické strany Kuby varoval před Spojenými státy. A to i přes zlepšení vztahů mezi zeměmi v posledních měsících. Castro tvrdí, že USA chtějí ukončit kubánskou socialistickou revoluci. Zdůraznil, že obranou proti snahám Washingtonu zasahovat do záležitostí Kuby je systém jedné, komunistické strany.

|Ondřej Bouda, Vojtěch Kouřímský |Zprávy ze světa

Raúl Castro chce změnit kubánskou ústavu. Nová pravidla prý mají zabránit hromadění moci

Kubánský prezident Raúl Castro slíbil, že nejpozději na konci tohoto volebního období, tedy za pět let, odejde z čela země. Znamená to, že v roce 2018 nebude v čele Kuby ani jeden z Castrových. Po dlouhých šedesáti letech. Než Raúl Castro odejde, chce prosadit změnu kubánské ústavy. Nová podoba by měla zabránit hromadění moci. Politik by například směl zastávat svěřený post jen do určitého věku.

|Martina Hanáčková, Lucie Maňourová, Eva Presová |Zprávy ze světa

Raúl Castro navrhuje na Kubě bezprecedentní reformy

Na Kubě se schyluje k bezprecedentním reformám. Prezident Raúl Castro na sjezdu komunistické strany oznámil, že chce omladit vedení ostrova. Navrhl proto omezení délky funkcionářských mandátů na maximálně deset let, což se týká i pobytu ve vedení komunistické strany jako jediné strany v kubánské politice.