razie

| dp |Zprávy ze světa

Jsme pevně přesvědčeni, že máme pachatele útoku ve Stockholmu, oznámila policie

Švédští vyšetřovatelé jsou pevně přesvědčeni o tom, že mají muže, který během stockholmského útoku nákladní auto řídil. V pondělí to na tiskové konferenci oznámil velitel švédské policie Dan Eliasson. Informovala o tom agentura Reuters. Dodal také, že dokončení předběžného vyšetřování pátečního útoku může trvat až jeden rok. V souvislosti se zločinem, který si vyžádal čtyři mrtvé, byla zatčena i druhá osoba, ale vyšetřovatelé o ní zatím žádné podrobnosti nesdělili.

| ČTK, Matěj Válek |Zprávy ze světa

Rakouská policie podnikla razie na salafisty. Zadržela osm lidí

Rakouská policie při protiteroristické razie proti radikálním islamistům ve Vídni a Štýrském Hradci zadržela celkem osm lidí. Cílem zátahu byli podle médií salafisté ze zemí někdejší Jugoslávie. Podle APA zasahovalo v rámci koordinovaného a dlouho připravovaného zásahu na 800 policistů. K raziím úřady přikročily v rámci probíhajícího vyšetřování teroristických aktivit radikálního hnutí Islámský stát.

| ČTK |Zprávy ze světa

Turci opět zatýkali ve firmách podezřelých ze spojení s Gülenem

Turecká policie ráno podnikla v Istanbulu další razii ve firmách podezřelých ze spojení s duchovním Fethullahem Gülenem, kterého vláda označuje za organizátora nezdařeného červencového pokusu o převrat. Informovala o tom televizní stanice CNN Türk, podle níž prokuratura v rámci této operace vydala 187 zatykačů, mezi jinými i na některé přední byznysmeny. Do vazby bylo podle tureckých médií umístěno 60 lidí. Podobná akce se konala už v úterý.

|Markéta Chaloupská, Jana Klímová |Zprávy z domova

Sledovali mě a vyhrožovali mi, tvrdí podnikatel z kauzy obviněného celníka

Nedávné obvinění středočeského celníka, který měl podle policie na zakázku lustrovat a vynášet informace z vnitřních databází, souvisí podle zjištění Radiožurnálu mimo jiné s děním kolem karlovarského Grandhotelu Pupp. Soukromý detektiv Igor Gáborík si podle policejního dokumentu měl u celníka objednat informace o jednom problematickém minoritním akcionáři hotelu. Předat je pak měl advokátu Janu Součkovi, který hotel dříve vlastnil a nyní pro něj pracuje jako právník.

|Markéta Chaloupská |Zprávy z domova

Obviněný protikorupční detektiv podle policie vynášel informace z kauzy Homolka a DPP

Obviněný detektiv protikorupční jednotky Radek Holub podle policie vynášel informace z vyšetřování kauzy Homolka a také pražského dopravního podniku. Vyplývá to z dokumentů, se kterými se Český rozhlas seznámil. Kvůli kauze vynášení informací a úplatkářství jsou obviněni celkem tři lidé, vedle detektiva ještě celník Pavel Šíma a expolicista Igor Gáborík.

|Petra Hosenseidlová, Anna Kottová, Markéta Chaloupská, Jana Klímová |Zprávy z domova

Detektivové ÚOOZ obvinili tři lidi, údajně měli vynášet informace z vyšetřovacích spisů

Detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu obvinili tři lidi. Měli údajně vynášet citlivé informace z policejní databáze. Obviněni jsou mimo jiné kriminalista protikorupčního útvaru a také pracovník celní správy. Ráno navíc vyšetřovatelé prohledávali kancelář a byt pražské městské státní zástupkyně Dagmar Máchové. Policie pokračuje v domovních prohlídkách na desítkách míst.

| ČTK, Tomáš Bystrý, Simona Bartošová |Regiony

Razie v muslimských centrech v Praze jde k soudu, podle žaloby byla nezákonná

Loňským dubnovým zásahem policistů v pražských muslimských centrech se bude zabývat soud. Ústředí muslimských obcí se domáhá vydání rozsudku, který by konstatoval, že ta část razie, jež narušila pravidelnou modlitbu muslimských věřících, byla nezákonná. Žalobu na ochranu před nezákonným zásahem správního orgánu veřejně projedná pražský městský soud 22. září.

|Pavel Polák, mkp |Zprávy ze světa

Německá policie zatkla v noci na dnešek další podezřelé islamisty

Během rozsáhlé ranní razie zatkla německá policie v Berlíně dva islamisty. Podle vyšetřovatelů dělali nábor bojovníků, kteří odcházeli bojovat za teroristickou organizaci Islámský stát do Sýrie a Iráku. Podle státního zástupce zatím neexistují důkazy, že by zadržení islamisté plánovali útok na německé půdě.