rebelové ODS

|Lucie Husárová 1, Květa Moravcová, pir, bre |Zprávy z domova

Nečas podle policie slíbil a zajistil poskytnutí úplatku trojici 'rebelů'. Může být veden mezi podezřelými

Odstupující premiér Petr Nečas slíbil podle policie trojici bývalých poslanců své strany úplatek a zajistil jeho poskytnutí. Vyplývá to z policejního dokumentu o obvinění Nagyové a čtyř dalších osob. Nečas kriminalizaci případu odmítá. Náměstek Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Pavel Komár nicméně nevyloučil, že je Nečas veden mezi podezřelými.

|Lucie Husárová 1, Jakub Šídlo, Michaela Vydrová |Zprávy z domova

Poslanci za ODS Tluchoř, Šnajdr a Fuksa oficiálně složili mandát

Marek Šnajdr, Petr Tluchoř a Ivan Fuksa už nejsou poslanci ODS. Splnili svůj slib, že nebudou shazovat vládu Petra Nečase, ze včerejšího večera a před hlasováním o konsolidačním balíčku složili poslanecký mandát. Nesouhlasí totiž se zvyšováním DPH. Ve vypjaté atmosféře sněmovny sklidili všichni tři potlesk od svých kolegů. Sami zůstanou členy ODS.

|Petr Nováček, ak, Kateřina Kozmová |Zprávy z domova

Analytici: Je zjevné, že rebelům v ODS nejde o programové ideje

Rebelující poslanci ODS odmítají podpořit vládní úsporná opatření. Ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 chce proto stáhnout návrh zákona o státním rozpočtu, bez stabilizačního balíčku ho prý není možné projednávat. Podle analytiků nejde rebelům o programové ideje, ale vypořádání se s předsedou ODS a premiérem Petrem Nečasem. Jeho konec ve funkci by však znamenal pád vlády.