Recep Tajjip Erdogan

|Dominika Píhová |Zprávy ze světa

Hon 'sultána' Erdogana za mocí vrcholí. Vše o tureckém referendu přehledně

OTÁZKY A ODPOVĚDI. Už v neděli budou Turci v referendu hlasovat o ústavních změnách. Ty by výrazně rozšířily pravomoci prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a mimo jiné mu umožnily zůstat v úřadě až do roku 2029. O čem navrhované ústavní úpravy jsou a jak by mohly změnit budoucnost Turecka? Připravili jsme pro vás přehledný souhrn toho, co plebiscit pro zemi, Turky i Erdogana znamená.

| ČTK |Zprávy ze světa

Erdogan označil Evropany za vnuky nacismu a vyzval Turky k 'odvetě' za represe

Necelé dva týdny před referendem o změnách turecké ústavy v pondělí prezident Recep Tayyip Erdogan v proslovu znovu napadl evropské země, které se od něj už v minulosti dočkaly srovnání s nacisty a fašisty. Tentokrát hlava státu Evropany označila za "vnuky nacismu". V lidovém hlasování 16. dubna budou Turci hlasovat o posílení pravomocí prezidenta, turečtí občané žijící v Evropě mohou hlasovat už týden.

| ČTK |Zprávy ze světa

'Fašistická a krutá jako před válkou.' Po referendu vztahy s Evropou přehodnotíme, vzkázal Erdogan

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v úterý oznámil, že přehodnotí vztahy své země s Evropskou unií po dubnovém tureckém referendu o posílení pravomocí hlavy státu. Současná Evropa je podle jeho slov „fašistická a krutá" jako v období před druhou světovou válkou, uvedla agentura Reuters. Místopředseda německé Křesťanskodemokratické unie (CDU) Volker Bouffier prohlásil, že Erdogan již není v Německu vítán.

| ČTK |Zprávy ze světa

Merkelová se zlobí. Srovnávání s nacismem musí přestat, vzkazuje Erdoganovi

Srovnávání Německa s nacistickým režimem musí přestat, prohlásila v pondělí německá kancléřka Angela Merkelová v Hannoveru při návštěvě veletrhu výpočetní a digitální techniky CeBIT. Reagovala tak mimo jiné na nedělní prohlášení tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který ji obvinil z nacistických praktik. Slova Erdogana kritizují další němečtí politici.

| ČTK |Zprávy ze světa

Proerdoganovští hackeři napadli Twitter. Objevily se hákové kříže a odkazy na turecké referendum

Stovky ověřených účtů na Twitteru ve středu napadli hackeři. Jsou mezi nimi účty organizací Amnesty International a UNICEF, Evropského parlamentu, mediálních firem i známých osobností, uvedla na svém webu televize CNBC. Útočníci například označují Nizozemsko a Německo kvůli chování vůči Turecku za nacisty, tweety jsou psané turecky. Některým uživatelům byla u profilu změněna fotografie, objevila se tam turecká vlajka a erb Osmanské říše. Kdo stojí za útokem, zatím není jasné.

| ČTK |Zprávy ze světa

Švýcarsko jde proti proudu. Vystoupení tureckého ministra nezruší kvůli svobodě slova

Švýcarské federální úřady v pátek odmítly zakázat na žádost curyšského kantonu nedělní mítink s účastí tureckého ministra zahraničí Mevlüta Çavuşoglua. Bern to podle agentury AFP zdůvodnil tím, že přítomnost tureckého diplomata nepředstavuje takové bezpečnostní riziko, jež by opravňovalo zásah do svobody vyjadřování. Podobné akce už byly zrušeny v nizozemském Rotterdamu a některých německých městech.

| ČTK |Zprávy ze světa

Turecká kina začal vysílat životopisný film o prezidentu Erdoganovi. Jeho odpůrci snímek kritizují

V tureckých kinech se začal v pátek promítat životopisný film o nynějším prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi, a to pouhých několik týdnů před referendem o posílení jeho pravomocí. Snímek se dočkal nadšeného přijetí u prezidentových sympatizantů. Načasování uvedení do kin naopak odsoudili prezidentovi kritici, upozornila agentura AFP.

| ČTK |Zprávy ze světa

V Německu zrušili vystoupení tureckého ministra. Měl podpořit posílení pravomocí prezidenta

Město Gaggenau na jihozápadě Německa ve čtvrtek zrušilo kontroverzní vystoupení tureckého ministra spravedlnosti Bekira Bozdaga, který zde měl podpořit změny ústavy své země. Radnice to podle televizní a rozhlasová stanice SWR zdůvodnila přílišným zájmem lidí o účast na akci, kvůli němuž měla obavy o jejich bezpečnost. Bozdag označil krok města za nepřijatelný a zrušil setkání s německým ministrem spravedlnosti Heiko Maasem.