recepty

|Veronika Sedláčková, Jan Richter, Kristina Winklerová |Zprávy z domova

Poslanci prosazují elektronické recepty. Lékaři se ale ne vždy dostanou na internet

Papírové recepty na předpis léků před sebou mají zřejmě už jen dva roky života. Sněmovní zdravotnický výbor dnes navrhl přidat do novely zákona o léčivech povinné užívání elektronických formulářů. Pacienti by si tak mohli objednávat po internetu i některé léky na předpis. Elektronické recepty formálně existují od roku 2008, zatím je ale užívá jen zlomek doktorů.

|Lenka Jansová, Marika Táborská |Zprávy z domova

Praktičtí lékaři kritizují chystané změny v předepisování léků

Recepty od lékaře se změní - doktoři budou místo léku předepisovat jen účinnou látku. Mělo by to lékárníkovi umožnit vybrat ten nejlevnější medikament. Jde o takzvanou generickou preskripci. Informovalo o ní ministerstvo zdravotnictví s tím, že dobře funguje v zahraničí a šetří peníze. Doktorům se to ale nelíbí a pacienti jsou v rozpacích.

|Monika Rybáková, Katka Brezovská, Květa Moravcová |Zprávy z domova

Kvůli sporům o výdej léků zvažuje šéf lékařské komory trestní oznámení

Prezident České lékařské komory Milan Kubek pohrozil trestním oznámením ministru zdravotnictví Tomáši Julínkovi a řediteli Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martinu Benešovi. A to tehdy, pokud se jim podaří prosadit změny ve vydávání léků. Podle plánované novinky resortu by si pacienti mohli koupit některé léky bez receptu, jen po předložení občanského průkazu. S tím lékaři a další zdravotnická sdružení zásadně nesouhlasí. Opatření prý ohrožuje bezpečí pacientů, protože lékárník nemá dostatečnou kvalifikaci k jejich léčbě.