„Změnu kurikula si nelze představovat tak, že jeden den vyhlásíme úřední dokument a druhý den je všechno jinak,“ komentuje revizi RVP náměstek ministra školství.
V rozhovoru pro pořad Peníze a vliv Ondřej Kania mluvil o tom, zda je současný systém státního školství ufinancovatelný, jaké jsou jeho zkušenosti s odměňováním učitelů a jestli síť škol prodá.
Časté změny v čele ministerstva označují odborníci na školství za velký problém. Bek má ale podle nich tah na branku a mají tak od něj velká očekávání.
„Někteří politici ještě v roce 2023 vykládají, kolik musíme vyprodukovat lakýrníků, svářečů a pracovníků pro CNC stroje. To je neuvěřitelné a nikde jinde jsem to neslyšel. Je to nesmysl,“ číká Kania.
Rozhovor s prezidentem byl podle Balaše velmi korektní. Řešil s ním i „pár osobních věcí“. „To myslím, že ale není tak důležité,“ poznamenal. „Pan prezident mi nakonec popřál hodně štěstí,“ dodal.
Senát schválil novelu školského zákona beze změn. Nezrušil tak zavedení povinné maturity z matematiky, i když mu to doporučoval senátní školský výbor. Senátoři neomezili ani takzvanou pamlskovou vyhlášku ministerstva školství, která vede podle kritiků k zavírání školních bufetů. Podobný návrh neuspěl ani ve sněmovně.
Změny a současná situace na univerzitách je důvod, proč si rektoři na své pravidelné zasedání pozvali ministra školství Petra Fialu. Šéfové vysokých škol budou diskutovat i o čerpání peněz z evropských fondů. Zajímá je ale hlavně reforma vysokých škol.
Ve vesnických prodejnách smíšeného zboží, na obecních úřadech a hlavně na školách a školkách v obcích po celé republice se během března podepisovala Petice za záchranu českého regionálního školství.
Rektor Univerzity Palackého Miroslav Mašláň odmítá návrh reformních školských návrhů a považuje je za nedostatečné. Je třeba je dopracovat a přesněji definovat některá opatření.
Legislativní rada vlády dnes projedná reformu univerzit. Jednání doprovodí protestní happening zástupců z iniciativy pro svobodné vysoké školy. Navrhované změny odmítají akademici i studenti.
Pražské ulice zaplní příští středu vysokoškoláci z celého Česka. Vyjdou na protestní pochod proti navrhované reformě univerzit. Vadí jim například zavedení školného, nebo změny v pravomocích akademických senátů. Akce proti změnám na vysokých školách začnou už v pondělí.
Protestní akce připravuje Studentská komora Rady vysokých škol. Akademikům se nelíbí změny, které plánuje ministr školství Josef Dobeš. Protesty plánují studenti spustit v týdnu od 27. února.
Obce a základní školy na Rakovnicku odmítají reformu financování regionálního školství, kterou navrhuje ministr školství Josef Dobeš. Na Rakovnicku by po zavedení nových kritérií nemělo šanci přežít až 70 procent škol. Starostové obcí, kteří se dnes sešli v Novém Strašecí, navíc reformu označili za pokračující likvidaci venkova.
Návrh reformy vysokých škol se i podle nového vedení Rady vysokých škol musí přepracovat. Akademici k němu mají desítky zásadních připomínek. Požadují proto, aby návrh připravované reformy vláda vůbec neprojednávala a stáhla jej z jednání.
Své výtky k reformě školství přednesli rektoři ministrovi školství Josefu Dobešovi. Chystané reformní zákony podle vysokých škol omezí akademickou svobodu. Spory vyvolává také otázka školného. Na stranu ministra se dnes postavil prezident Václav Klaus, podle něj je reforma univerzit nezbytná.
Univerzita Karlova svolala shromáždění akademické obce, kde bude před studenty a pedagogy obhajovat svůj odmítavý názor k připravovaným zákonům o vysokých školách a finanční pomoci studentům. Podle předsedy studentské komory Rady vysokých škol návrh mimo jiné omezuje akademickou samosprávu a zavádí systém školného a půjček, který dobře nefunguje nikde na světě.
9:33
|Veronika Sedláčková, Marika Táborská, Klára Bílá|Zprávy z domova
Malé školy ani malotřídky novým systémem financování nezaniknou. Rušení se ale bojí například Svaz měst a obcí, který k novému modelu poslal na úřad několik připomínek. Ministr školství Josef Dobeš (Věci veřejné) rušení škol kategoricky odmítl.
Koaliční experti se dohodli na podobě zákona o vysokých školách i finanční pomoci studentům. Schválili tak například výši i podobu školného. Na něj i na studium jako takové si vysokoškoláci budou moci výhodně spořit nebo půjčit.