registr

|Václav Štefan |Zprávy z domova

Nový registr přestupků měl technické problémy. Večer se rozběhl

Spuštění nového rejstříku přestupků se neobešlo bez problémů. Systém, díky kterému by měli třeba výtržníci dostávat za opakované přestupky vyšší pokuty, měl celý den technické problémy, zjistil Český rozhlas. Podle pražské městské policie to ale žádné komplikace nezpůsobovalo. Záznamy chce totiž vkládat až od pondělka. Ze zákona na to má pět dní. Nyní již ale systém funguje.

EU bude mít registr dat o cestujících v letadlech. Má pomoci v boji proti terorismu

|Pavel Novák |Zprávy ze světa

Evropa se bude moci lépe chránit před útočníky podobnými těm z Paříže nebo Bruselu. Právě dnes se v Evropském parlamentu ve Štrasburku projednává směrnice o systému shromažďování dat o cestujících v letecké dopravě, takzvaný Passenger Name Record (PNR). Má pomoci hledat potenciální atentátníky nebo ty, kteří se chystají nějak zaútočit.

| ČRo, Ľubomír Smatana |Zprávy z domova

Ministr zdravotnictví vydal výjimku na předepisování konopných léků, vrátí se recepty s pruhem

Jednadvacet pacientů v Česku užívá konopné léky a už pár dnů se k nim nemohou dostat. Přestaly totiž fungovat elektronické recepty, a to kvůli sporu mezi státem a soukromým dodavatelem softwaru. Kvůli těmto 21 pacientům ale ministr vydal výjimku. Ovšem ke klasickým papírovým receptům s razítkem se musejí vrátit všichni pacienti a lékaři, a to na dobu, než se celý systém za skoro 200 milionů korun znovu rozběhne.

|Jana Čermáková |Zprávy z domova

Lékaři budou mít nejspíš od příštího roku možnost nahlížet do registru zbraní

Praktičtí lékaři, specialisté i psychiatři budou nejspíš moct od ledna nahlížet do registru zbraní. Dohodli se na tom ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD a prezident České lékařské komory Milan Kubek. Zkrátí se také zřejmě lhůta pravidelných lékařských kontrol nutných k žádosti o prodloužení zbrojního průkazu. Novelu zákona o zbraních pošle ministerstvo vnitra za týden k posouzení legislativní radě vlády.

Poslance čeká závěrečná debata o registru smluv. Proti novince se postavili starostové z Vysočiny

|Věra Pfeifferová |Zprávy z domova

Pokud stát zadá veřejnou zakázku nad 50 tisíc korun, měla by v budoucnu platit, teprve až se zveřejní. Přesně s tím počítá zákon o registru smluv. Ten dnes v závěrečném čtení projednají poslanci. Jedno z důležitých protikorupčních opatření budí ale dlouhodobě obavy, a to zejména u vedení menších měst a obcí. Starosta Křižánek na Vysočině, Jan Sedláček z hnutí Starostové pro občany, kvůli tomu donesl do sněmovny protestní petici.

| ČRo |Zprávy z domova

Premiér vyzval úřady, aby zveřejňovaly smlouvy nad 50 tisíc

Předseda vlády a sociální demokracie Bohuslav Sobotka vyzval dopisem ministerstva a centrální úřady, aby začaly zveřejňovat všechny nově uzavřené smlouvy nad 50 tisíc korun. Zákon o registru smluv, který toto jednání upravuje, chce prý premiér prosadit během prvního pololetí letošního roku. Úřad vlády podle Sobotky zavedl tuto praxi už na začátku letošního roku. Kritici ale Sobotkův krok považují za klamný manévr.

|Eva Malá |Regiony

Strážníci v Tanvaldu lépe ochrání jízdní kola. Díky zapojení do celonárodního registru

Podle statistiky v Česku ročně zmizí 8 tisíc kol. Proto vznikl Celonárodní registr jízdních kol, který se s tímto nešvarem snaží bojovat. Zapojení do registru zlodějům výrazně zkomplikuje nebo úplně zabrání kola přeprodávat. Může se do něj přihlásit kterékoliv město a městská policie. Na Jablonecku je první vlaštovkou město Tanvald.