regulace

regulace v textech na iROZHLASU

'Musí regulovat škodlivé emise.' Státy USA žalují vládu za omezení ochrany životního prostředí

| ČTK |Technologie

Některé americké státy podaly žalobu proti opatřením, jimiž chce Bílý dům omezit ochranu životního prostředí ve prospěch těžby surovin a vytváření nových pracovních míst. Oznámila to agentura Reuters. Podle Erika Schneidermana, generálního prokurátora státu New York, který žalobu vede, je Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) ze zákona povinna omezovat škodlivé emise uhelných elektráren.

| ČTK |Ekonomika

Ochránci přírody vs. Trump. Konec války proti uhlí, vzkázal při podpisu nového dekretu

Americký prezident Donald Trump podepsal exekutivní nařízení, které ruší či omezuje regulaci zavedenou jeho předchůdcem v úřadu Barackem Obamou k ochraně životního prostředí. Trumpova administrativa už dříve uvedla, že přísná omezení brání v činnosti například těžařům ropy či uhelným společnostem a připravuje tisíce Američanů o práci. Dekret, který má ukončit regulaci emisí z tepelných elektráren či omezení těžby uhlí, chtějí žalovat ekologické organizace.

| ČTK, Jana Klementová |Zprávy z domova

Smog se rozšířil do Plzeňského kraje, do čtvrtka si Česko neoddychne

Smog trápí 8 krajů v Česku, ve středu ráno se k Moravě, Slezsku, východním Čechám a Praze přidal i Středočeský a Plzeňský kraj. Brzy by podle meteorologů mohla být na Plzeňsku vyhlášená i regulace. Ta už platí v Olomouckém a Zlínském kraji a pro Třinecko, Karvinsko, Ostravsko a Frýdek-Místek. Podle meteorologů se situace do čtvrtka nezlepší. V Přerově kvůli velkému množství prachu v ovzduší začala včera opět jezdit MHD zdarma.

| ČTK, Vlasta Gajdošíková |Zprávy z domova

Ústavní soud se zastal majitelů domu. Za regulaci nájemného chtějí po státu milionové odškodné

Majitelé pražského domu, kteří kvůli regulaci nájemného přišli o 12 milionů korun, mají znovu šanci, že jim stát škodu nahradí. Ústavní soud v pondělí vyhověl jejich stížnosti. Soudy původně řekly, že majitelé uplatnili svůj nárok pozdě. Podle Ústavního soudu ale za uplynutí promlčecí doby může právě stát, který oprávněné nároky majitelů neřešil včas. Námitka promlčení je proto v rozporu s dobrými mravy a připomíná absurdní situaci z románu Hlava XXII, řekl ústavní soudce Vojtěch Šimíček.

|Iva Havlíčková |Regiony

Ostrava se chystá na přísnou regulaci hazardu. Automaty mají zmizet z poloviny obvodů

Ještě něco málo přes rok bude Ostrava dobrou adresou pro provozovatele hazardu. Pak město zásadně přitvrdí. Začne totiž platit nová vyhláška, která hazardní hry přísně zreguluje. Teď v Ostravě funguje přes tři tisíce hracích přístrojů, většina ale musí zmizet. A třeba v Porubě, Vítkovicích i v nejlidnatějším ostravském obvodu Jih chtějí vytlačit automaty úplně.

Tlačte politiky k přísnější regulaci zbraní, vyzval Obama veřejnost po střelbě v Oregonu

|Lenka Kabrhelová |Zprávy ze světa

Střelec v americkém Oregonu měl podle policie 13 zbraní, munici i neprůstřelnou vestu. Úřady se dál snaží zjistit podrobnosti o motivaci a pozadí činu 26letého muže, který v areálu vyšší školy zabil devět lidí a stejný počet zranil. Prezident Barack Obama znovu vyzval Kongres ke zpřísnění zákonů regulujících držení zbraní.

| ČTK |Zprávy z domova

Němeček chce opatření proti vývozu léků. A nižší platby za zdravotnický materiál

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) chce prosadit změnu legislativy, která zabrání vývozu levných léků, které by pak mohly chybět českým pacientům. Podle něj předloni skončilo za hranicemi zboží za víc než tři a půl miliardy korun. Kromě toho ministerstvo chystá i opatření, které by mělo snížit i výdaje za zdravotnické prostředky – nově by ceny a úhrady určoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).

|Veronika Sedláčková, mta |Zprávy z domova

Ministerstvo financí změkčuje zákon proti hazardu. Ustupuje lobby, tvrdí kritici

Ministerstvo financí zmírňuje návrh zákona proti hazardu. Jak připouští šéf resortu a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, zejména proto, že původní požadavky byly nereálné a také příjmy státního rozpočtu z vybraných daní by se prý snížily o polovinu. Původní tvrdá opatření měla údajně sloužit k vyjednávání se zástupci hazardní lobby.

|Gabriela Hauptvogelová |Regiony

Ústí nad Labem zvažuje regulaci hazardu. Na debatu veřejnosti s odborníky přišla stovka lidí

Zakázat, nebo přísněji regulovat hazard? To je otázka, kterou řeší vedení města Ústí nad Labem. Koalice hnutí ANO 2011 a PRO! Ústí není jednotná. Město proto uspořádalo diskusi s odborníky, na kterou ve středu přišla zhruba stovka lidí. Poslechli si názory zástupců měst, kde hazard zakázali, ministerstva financí nebo představitelů Unie herního průmyslu. Jednou ze zásadních otázek je, jak v rozpočtu města nahradit výpadek poplatků z hracích přístrojů.

|Michaela Vydrová, Simona Bartošová, Zuzana Petráňová, Zuzana Švejdová |Zprávy z domova

Česko je evropským rájem hazardu. Počet automatů má omezit nový zákon

Česko se stalo evropským Las Vegas, má totiž nejvíc heren v celé Evropě. Ministerstvo financí to chce změnit. Proto dnes představilo novou podobu zákona o hazardních hrách. Resort chce mimo jiné zřídit centrální monitorovací systém. Díky němu bude vědět o všech přístrojích, na kterých se v Česku hazard provozuje. Bude moci také zabránit tomu, aby automaty hrály vybrané rizikové skupiny lidí.