rehabilitace

| ČTK |Tenis

Tenistka Kvitová je bez stehů, zranění se prý hojí dobře

Vážné zranění prstů Petry Kvitové se hojí dobře, česká tenistka už je bez stehů a rehabilituje. Oznámila to na svém facebookovém profilu. Kvitovou přepadl neznámý pachatel v úterý 20. prosince ráno v jejím prostějovském bytě a při potyčce ji pořezal na levé ruce, v níž drží raketu.

Strojvůdce pendolina rok od nehody: 20 operací, učí se stát na protézách a věří, že bude chodit

|Pavla Firbacherová |Zprávy z domova

V pátek to bude rok, kdy strojvedoucí Jan Černý zatáhl v pendolinu u Studénky na Novojičínsku za záchrannou brzdu. Snažil se zabránit nehodě s kamionem, který stál na přejezdu. Během několika vteřin vlak zpomalil, přesto nakonec zemřeli tři lidé. Šedesátiletý muž skončil na vozíku a za rok podstoupil dvacet operací. V nemocnicích strávil deset měsíců. Teď dennodenně už čtvrt roku cvičí v rehabilitačním ústavu v Kladrubech na Vlašimsku.

|Věra Hájková |Zprávy z domova

ČRo předal nadačnímu fondu pro válečné veterány šek na 100 tisíc korun

Nadačnímu fondu Regi Base, který pomáhá zraněným vojákům, předal Český rozhlas šek na 101 090 korun. Peníze se podařilo sehnat díky benefičnímu Koncertu pro hrdiny. Částka pokryje splátku na speciální robotický přístroj, který je v Rehabilitačním ústavu v Kladrubech. Projekt podpořil také ostravský magistrát, k výtěžku z koncertu přidal 20 tisíc korun.

| ČRo, Věra Hájková |Technologie

V Kladrubech se učí pracovat s robotickou rukou. Pomáhá rozhýbat ochrnuté prsty

Robotický skelet, díky kterému chodí i vozíčkáři, dva robotické stoly, dva roboti na rozhýbávání ramene a lokte, to všechno patří do vybavení rehabilitačního ústavu v Kladrubech u Vlašimi, který se tím řadí mezi nejlépe vybavené ústavy na světě. V tomto týdnu italský výrobce zaučuje pracovníky rehabilitace, jak pracovat s dalším přístrojem – robotickou rukou.

|Igor Maňour, Lenka Jansová, ak, Mirko Kašpar |Zprávy z domova

Ministerstvo zdravotnictví chce ušetřit na rehabilitacích

Lidé by si mohli více platit nejen za lázně, ale také za ambulantní fyzioterapie, cvičení, masáže, elektroléčbu nebo vodoléčbu. Ministerstvo zdravotnictví naplánovalo, že na lázních chce ušetřit půl druhé miliardy korun. Mohl by si ale připlatit i nemocný, který potřebuje ambulantní rehabilitaci. Zatím ji často platí pojišťovna na doporučení praktického nebo odborného lékaře.

|David Koubek |Zprávy ze světa

Rwanda začleňuje aktéry genocidy zpět do společnosti

Rwanda je malá africká země, známá hlavně kvůli obrovské tragedii, genocidě z roku 1994. Mezi milióny obětí jsou převážně ženy a děti. Rwandská vláda teď zpřístupňuje archivy o genocidě, ale za hranicemi země se dodnes ukrývají ti, kdo byli součástí vraždící mašinérie. Dodnes se organizují v guerillových oddílech a plánují nebo podnikají výpady proti své vlastní zemi. Rwandská vláda se ale snaží tyto bojovníky přilákat zpět do země a vrátit zpátky do společnosti. Repatriace začíná v tamním „nápravném zařízení", v táboře Mutobo.