Od nedělního rána platí také výstraha před silným větrem, který může mít v nárazech rychlost až 70 kilometrů v hodině. Foukat by mělo zhruba do 16.00 hlavně na jihu a západě území.
Od sobotních 09.00 do nedělních 10.00 je pak vyhlášena výstraha před bouřemi pro celou Českou republiku s výjimkou krajů Karlovarského, Ústeckého a Zlínského.
První povodňový stupeň měla v 7.00 Želivka v Nesměřicích na Kutnohorsku, Blanice v Louňovicích pod Blaníkem na Benešovsku, Kocába ve Štěchovicích, Berounka ve Zbečně a Vltava v Praze-Chuchli.
Druhý stupeň povodňové aktivity platil ráno na Plzeňsku na Úslavě v Plzni-Koterově a v Prádle a na Klabavě v Nové Huti a na Botiči v Průhonicích u Prahy.
Lidé u rozvodněných toků by se podle nich měli vyvarovat koupání, plavání nebo jízd na lodích. Meteorologové také doporučují omezit pohyb v podmáčených oblastech, kde hrozí pády stromů.
Před šesti lety vyhlásilo ministerstvo životního prostředí plán, že do roku 2023 vrátí víc než 200 kilometrů řek jejich přírodní ráz. Do přírodního stavu se ale zatím vrátilo jen 20 kilometrů toků.
Ve středečním výběru z médií se dočtete, že lidé posedlí hygienou kvůli koronaviru si škodí. Píše to Mf Dnes. Voda z české krajiny podle Hospodářských novin odtéká rychleji i kvůli narovnávání toků.
V pražském Klementinu v noci naměřili 10,5 stupně Celsia. Vzedmutí hladin hlavně horských řek bylo důsledkem vytrvalého deště i oteplení, při kterém tál sníh na horách.
Extrémně málo srážek a velmi levné poplatky vodu - to jsou hlavní důvody, proč některé části Číny trápí rekordní sucho i neúroda. Skloňuje se i téma budoucího hladomoru.
Zachování rezervy do budoucna omezí případné velké projekty na území, kterým by labská část koridoru vedla, pro případ, že by stát později rozhodl i o připojení Labe ke koridoru.
Letošní červenec byl proti loňskému chladnější a deštivější, nicméně prohlubující se sucho zmírnil jen nepatrně. Podzemní vody navíc na některých místech ještě ubylo.
Silné deště ve středu zvedly hladiny řek v Krkonoších a v Orlických horách, problémy hlásí i Liberecko nebo Moravskoslezský kraj. Situaci pro vás iROZHLAS.cz sleduje v online reportáži.
Výstraha před větrem s vysokým stupněm nebezpečí platí pro celou republiku od nedělních 14.00 do pondělních 9.00. Vát bude jihozápadní až západní vítr.
Extrémní sucho přetrvává zejména na některých místech Česka i nadále. Nejsušší oblastí jsou východní Čechy a povodí horního toku Labe, nepříznivá situace zůstává i na jižní Moravě.
Pstruhy v tocích, kam vyvěrají čističky odpadních vod, ovlivňují psychoaktivní látky jako antidepresiva, jejichž zbytky se do vody tímto způsobem dostávají.
Na severovýchodě republiky mohou kvůli silnému dešti stoupat hladiny řek. Výstraha, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav, platí až do pátečního rána.
Hladiny řek v Moravskoslezském kraji klesají. Povodňové stupně platily v neděli kolem 11:30 na posledních pěti místech v povodí Odry a v Lanžhotě na dolním toku řeky Moravy.
Vydatný déšť, který v neděli večer dorazil na Moravu, v oblasti způsobil bleskové lokální povodně. V Brně zkomplikoval i provoz městské hromadné dopravy. Téměř všechny řeky už jsou zpátky ve svých korytech, některé lidi ale ještě čeká vysoušení sklepů.
Počasí na Liberecku zkomplikovalo cesty řidičům. Hasiči od rána ze silnic odstraňovali několik spadlých stromů. Ty jsou narušené a nestabilní po předchozích bouřkách. Silný nárazový vítr zastavil ráno i provoz kabinové lanovky na Ještěd. Vytrvalé deště by mohly na severu Čech rozvodnit některé řeky.
Indie v rámci boje proti suchu plánuje změnit tok svých řek. Voda z velkých řek jako je třeba i Brahmaputra a Ganga, se má svést do oblastí, které trpí suchem dlouhodobě. Indická vláda považuje tento projekt za svoji prioritu. V současné době Indie čelí jednomu ze svých nejhorších období sucha.