Podpořit obnovu tradičních staveb lidové architektury má za cíl akce Zachraňte stodoly. Její desátý ročník se o víkendu konal v Hrubé Vrbce na Horňácku.
„Podíleli jsme se na obnově středověké střešní konstrukce nad hlavní chrámovou lodí a chórem,“ popisuje Mattéo. On a a jeho kolegové si pochvalují kvalitní tvrdé dřevo z francouzských lesů.
K výrobě tradičního hudebního nástroje potřebuje Patrik Ředina ovládat hned několik řemesel. Začíná to ševcovinou, truhlařinou a nejobtížnější je práce s jednoplátkovým strojkem.
Nabídka pracovních míst se proti předchozímu měsíci sice snížila, stále jich ale bylo více než uchazečů. Zaměstnavatelé jich nabízeli téměř 345 000. Na volné místo tak připadá v průměru 0,7 uchazeče.
Největší světový e-shop Amazon bojuje s falešnými hodnoceními. Problém je v tom, že dává prostor i třetím stranám, píšou Hospodářské noviny. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Senátoři před hlasováním o zamítnutí nepřijali ani jeden ze vznesených pozměňovacích návrhů. Týkaly se vynětí různých činností z povinnosti evidovat tržby.
Na řemeslnických školách je nedostatek žáků. Některé obory se dokonce zavírají. Zástupce ředitele Miloslav Knapil popisuje, že přesvědčit rodiče o budoucnosti řemesel je náročné.
Řemeslníci si v klidu vydělají 70 nebo 80 tisíc korun. Přesto jich je stále málo a v budoucnu to zřejmě nebude lepší, myslí si viceprezident Hospodářské komory a předseda Cechu obkladačů Roman Pommer.
„Pro lidi by to byl signál, že je to člověk, který má renomé v rámci cechu, že splňuje určité standardy. Pro konkrétní učně by to byla další meta v rámci jejich dalšího vzdělávání,“ vysvětlil ministr.
Řemeslo v Česku prožívá drastický úpadek. Mezi Čechy je 36 procent vyučených manuálních pracovníků, ale rukama se jich živí pouze 13 procent, ukázal průzkum pro společnost Hornbach.
Pokud vám v předsíni začne opadávat omítka nebo se vám ulomí dvířka od kuchyňské skříňky, budete moci i dál na pomoc zavolat takzvaného hodinového manžela. Přes ministerstvo průmyslu totiž neprošel návrh, aby hodinoví manželé mohli v domácnostech jen vypomáhat – třeba sekat trávníky, vytírat nebo vyměňovat žárovky. Ministerstvo ale zároveň varuje: kutilové nemůžou dělat všechno, kontrolujeme je a porušení zákona trestáme.
Třicet žáků a učňů získalo v úterý v sídle Senátu titul Mladý řemeslník roku 2016. Cílem soutěže, do které studenty přihlásilo jedenáct soukromých odborných středních škol, je povzbudit zájem mladých lidí o řemesla. Žáci musí kromě dobrých školních výsledků projevit i zájem a zápal pro svůj obor.
Už podvanácté se dnes sjeli nejlepší řemeslníci z celého Česka do Chanovic na Klatovsku. Tradiční Den řemesel se konal v zámeckém areálu a v sousedícím skanzenu lidové architektury Svoji zručnost tam předvedlo 65 mistrů svého oboru a nositelů lidových tradic.
Turnov na Semilsku už po dvacáté hostí tradiční staročeské řemeslnické trhy. Návštěvníci se mohou po celý víkend těšit nejen na ukázky tradičních řemesel našich předků, ale také na bohatý kulturní program a staročeské hody.
Řemeslníci z Vysočiny se díky speciálnímu kurzu mohli pustit do oprav brtnického zámku. Po hodinách teorie přišla na řadu praktická část. Brtnický zámek nabízí všem řemeslníkům dostatek možností na výuku. Například tesaři opravují šindelem pokryté věžičky u vstupu.
Střední školy a učiliště lovily budoucí řemeslníky. Deváťáci si v ostravské soutěži Řemeslo má zlaté dno vyzkoušeli, jestli dokážou upravit rozžhavené železo nebo sbít dřevěnou krabičku. Namísto učitelů je ale tentokrát hodnotili zkušenější studenti, kteří se před lety rozhodli, že se budou živit vlastníma rukama.
Historické centrum Hradce Králové je už od pátku ve znamení středověkého jarmarku a také kejklířů a řemeslníků. Velké náměstí se přeneslo o několik set let zpět a proměnilo se v královské věnné město se středověkým tržištěm.
Ladislav Vlna z Okříšek na Třebíčsku vyrobil speciální stroj pro postiženého mladíka z Jihlavy. Vše udělal doslova na koleně ve své dílně a za zlomek ceny, kterou by stál profesionální rehabilitační přístroj. Plní přitom stejnou funkci. Řemeslník Ladislav Vlna navíc vše vylepšil a doplnil o svůj vlastní nápad.
Firmy si vychovávají vlastní odborníky. Nástrojař, klempíř, tesař, zedník nebo strojní mechanik jsou jen příklady technických oborů, ve kterých kvalifikovaní řemeslníci chybí. Žáci devátých tříd už několik let o technické obory zájem nemají, a tak je firmy i jednotlivé kraje ke studiu motivují finanční odměnou, měsíčně ve výši až tří tisíc korun.
Najít dobrého řemeslníka je v České Lípě i v Liberci problém. V celém regionu chodí na učňovské obory málo dětí a tak řemeslníků neustále ubývá. Ten, kdo potřebuje zmodernizovat dům, zrekonstruovat koupelnu nebo spravit tekoucí kohoutek, se ocitá doslova před nepředstavitelnou anabází.
Vyměňuje vodovodní baterie, opravuje záchodová splachovadla, vrtá, přibíjí, maluje, natírá a tapetuje - pro někoho možná prototyp ideálního manžela. V praxi tohle všechno zvládá profesionální hodinový manžel. Jeho služby si nejčastěji objednávají ženy, které bydlí samy. V Praze a ve větších městech najdete celou řadu podobných řemeslníků.
Hrad Kunětická hora u Pardubic je atraktivní sám o sobě, dnes je ale o důvod víc udělat si výlet právě sem. Hradní nádvoří totiž obsadí řemeslníci z Česka, Slovenska a Polska, staročeská tržnice bude plná čerstvé zeleniny a ovoce a děti uvidí i živá zvířata.
Úštěk na Litoměřicku je proslulý nejrůznějšími historickými akcemi. Dnešní Den českých řemesel tam však bude mít svou premiéru. A není náhodou, že ji pořadatelé spojili s oslavou 28. října – svátku samostatného Československého státu.
V mnoha velkých ekonomikách je kritický nedostatek kvalifikovaných profesí, například elektrikářů, truhlářů či svářečů. Tento nedostatek přitom může být další překážkou v oživování světové ekonomiky. Ve své analýze to uvedla personální agentura Manpower.