reorganizace

reorganizace v textech na iROZHLASU

| ČTK |Ekonomika

Babiš už neodmítá, aby krachující OKD koupil stát. Nabídka od investorů nepřišla

Soukromí investoři nepředložili takovou nabídku, která by umožňovala reálně předpokládat schválení reorganizačního plánu a úspěšnou reorganizaci společnosti OKD, která je v úpadku. Tvrdí to ministerstvo financí na základě dopisu, který státní společnosti Prisko zaslalo během minulého týdne vedení těžební firmy. OKD podle resortu připustilo, že jednou z variant by mohl být i konkurz společnosti.

| ČTK |Ekonomika

Reorganizace kladenské Poldovky pokračuje, rozhodli věřitelé. Brzy uhradí část dluhů

Věřitelé ve čtvrtek u pražského krajského soudu odhlasovali pokračování reorganizace kladenské huti Poldi. Společnosti hrozil konkurz kvůli dluhům. Soud ještě bude zkoumat, zda dlužník doloží, že zaplatí část dluhů a uzavřel dohody, které předpokládá v reorganizačním plánu. "Jakmile soud získá tyto informace, tak můžeme neprodleně přistoupit ke schválení reorganizace," uvedla soudkyně Jitka Sobková. Insolvenční správce i dlužník mají zprávu podat do dvou týdnů.

'Vlk se nažral a koza zůstala celá,' Šlachta hodnotí zprávu k reorganizaci jako nedostatečnou

| ČTK |Zprávy z domova

Závěry sněmovní vyšetřovací komise jsou naprosto nedostatečné. Závěrečná zpráva se reorganizací policejních útvarů zabývá okrajově, i když kvůli tomu komise vznikla. Jsou v ní také polopravdy, řekl ve čtvrtek bývalý ředitel protimafiánského útvaru Robert Šlachta, který na protest proti reformě odešel od policie. Zopakoval, že podle něj byla reorganizace spuštěna kvůli tzv. kauze Beretta.

| ČTK |Zprávy z domova

Cílem reorganizace nebylo odstranit Šlachtu, rozhodla komise. Šaškárna, zkritizoval ji Babiš

Cílem loňské reorganizace policie nebylo odstranit bývalého ředitele protimafiánského útvaru Roberta Šlachtu. Neměla ani omezit činnost policejních útvarů nebo zabránit vyšetřování některých kauz. Při čtení závěrečné zprávy ve sněmovně to ve čtvrtek uvedl předseda sněmovní vyšetřovací komise Pavel Blažek z ODS. Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš ale její verdikt zpochybnil. Celá komise byla výsměch a šaškárna, řekl vicepremiér.

| ČTK, Jana Klímová |Zprávy z domova

Trestní oznámení kvůli reorganizaci policie míří na Vaculíka z GIBS a olomouckého žalobce Šeredu

Trestní oznámení sněmovní vyšetřovací komise k reorganizaci policie míří na olomouckého žalobce Petra Šeredu a také vyšetřovatele Generální inspekce bezpečnostních sborů Milana Vaculíka. Radiožurnálu to potvrdily tři důvěryhodné zdroje. Předseda komise Pavel Blažek z ODS to odmítl potvrdit. Oznámil jen, že obě trestní oznámení už podepsal. Během odpoledne budou podle něj podána. Sněmovna by se měla s obsahem zprávy komise seznámit ve čtvrtek a poté po poradě klubů hlasovat o usneseních.

|Petr Jadrný |Zprávy z domova

Proč se Česko propadlo v korupčním žebříčku? Může za to reorganizace policie, kauza Rath i Babiš

Česká republika si v celosvětovém žebříčku vnímání korupce pohoršila o deset míst. Umístila se na 47. příčce. Podle Transparency International za to může nedostatečná legislativa, nedořešené případy korupce, například v kauze exhejtmana Davida Ratha nebo Jany Nečasové (dříve Nagyové), a také "privatizace veřejného zájmu", které se dopouští velké finanční skupiny a jejich lídrové, jako třeba Andrej Babiš (ANO) nebo Karla Komárka.

|Petra Holinková |Zprávy z domova

Byla to ztráta času, hodnotí vyšetřovací komisi kritik policejní reorganizace

Sněmovní vyšetřovací komise před pár dny jednomyslně schválila text závěrečné zprávy o loňské reorganizaci policie. Její obsah ještě není znám, ale podle někdejšího detektiva Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a kritika reorganizace Jiřího Komárka zřejmě nepřinese nic objevného. V rozhovoru pro Zpravodajský web Českého rozhlasu řekl, že poslanci podle něj nedostatečně pracovali s dodanými dokumenty.

|Markéta Chaloupská |Zprávy z domova

Architekt policejní reformy Laube pobírá podobnou rentu jako Klaus, dál přitom pracuje pro stát

Po půl roce vyšetřování sněmovní komise k reorganizaci policie dokončuje svoji závěrečnou zprávu. Hlavní tvůrce reformy, generál Zdeněk Laube, který od policie odešel, od Nového roku pracuje na České poště. K tomu ještě pobírá každý měsíc rentu přes 50 tisíc korun. Výši výsluhy vypočítalo Datové oddělení Českého rozhlasu.

|David Černý |Zprávy z domova

Komár čelí kárné žalobě kvůli informacím o výslechu Tuhého. Pochybení odmítá

Náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Pavel Komár čelí kárné žalobě. Podal ji na něj nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v souvislosti s reorganizací části policie. Žalobci chtěli kvůli tomu vyslechnout policejního prezidenta Tomáše Tuhého a jeho náměstka Zdeňka Laubeho. Komár ale o jejich předvolání mluvil dřív v médiích než přímo s nimi. Své pochybení odmítá a k případu se teď nebude vyjadřovat.

|Jiří Svatoš |Zprávy z domova

‚Exodus‘ z nové policejní centrály skončil. Výpověď dalo osm detektivů, další odchod neplánují

Masivní odchody policistů po reorganizaci části policie nenastaly. Z bývalého protimafiánského a protikorupčního útvaru od začátku června odešlo osm lidí. Výpovědi dalších policistů zatím velitelé nově zřízené Národní centrály proti organizovanému zločinu na stolech nemají. Podle bývalého šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty ale fungování centrály citelně zasáhl i odchod osmi lidí.

| ČRo |Zprávy z domova

Autor reorganizace policie Laube ukončil služební poměr, zaměstná ho Chovanec

Náměstek policejního prezidenta pro kriminální policii Zdeněk Laube ukončil k polovině září svoji kariéru u Police ČR. Policejní prezidium o tom informovalo v tiskové zprávě. Důvodem jsou dlouhodobé zdravotní problémy. Laube by měl dál působit jako poradce ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD). Ve funkcí ho zatím nahradil Milan Černek, dosavadní ředitel Útvaru speciálních činností. Definitivní nástupce vzejde z výběrového řízení.

| ČTK |Zprávy z domova

Komise: Tvrzení bývalého detektiva Komárka nejsou průkazná, úniky do médií prověří žalobci a GIBS

Sněmovní komise ke sporné reorganizaci policie dnes přijala usnesení týkající se jednoho z největších kritiků reformy, bývalého detektiva Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jiřího Komárka. Jeho tvrzení, která se objevují v médiích, podle ní nejsou průkazná. Komisi nepředložil přímé důkazy, které by potvrdily jeho vyjádření vůči lidem či institucím. Komise také dá podnět Nejvyššímu státnímu zastupitelství a Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS), aby prověřily úniky do médií.