„Na palubu letadla se dostali všichni Češi, kteří byli v Austrálii nebo na Novém Zélandu v nouzi. Tedy všichni turisté, studenti a lidé, kterým končila víza,“ uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček
Za repatriace Čechů stát zaplatí až sto milionů korun, píše deník E15. A první pacienti s koronavirem dostali v Nemocnici Na Bulovce podle Deníku lék Plaquenil. Více se dozvíte ve výběru z médií.
O podobném kroku uvažují také Francie a Německo. Británie, která dosud odmítala řešit osud asi 30 britských zajatců, se podle The Guardianu možná vzhledem k postupu ostatních Evropanů zachová podobně.
Do rozhlasu v Praze, ale i v Brně, Plzni a Ostravě denně míří stovky lidí a žádají o pomoc. V jejich prosbách se opakují slova: hledám, pohřešuji, podejte zprávy.
Řada států z celého světa naznačila, že je ochotná přijmout zpět muže a ženy, kteří se připojili k teroristické organizaci Islámský stát v Sýrii a Iráku.
Letadlo přistálo v neděli večer přistálo na letišti Ramenskoje u Moskvy. Podle mluvčí ministerstva jsou děti ve věku od čtyř do třinácti let a původem náleží do desítky ruských oblastí.
Českem se večer rozezněly kostelní zvony. Vojenský speciál pak na letišti v pražských Kbelích přistál s ostatky kardinála Josefa Berana. Významnou duchovní autoritu přivítali zástupci státu i církve.
Z baziliky sv. Petra ve Vatikánu byly ve čtvrtek vyzdviženy ostatky kardinála Josefa Berana. V pátek budou převezeny do Prahy a v pondělí uloženy v katedrále sv. Víta.
Praha/Neipyijto||Dominika Píhová|Zprávy ze světa|Doporučujeme
Rohingský aktivista a blogger Nay San Lwin denně dokumentuje utrpení barmských Rohingů, sám je přitom žije v Německu. „V Barmě by mě zřejmě zabili,“ říká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz.
Čeští krajané z jižní a východní Ukrajiny se mohou vrátit domů. Ministerstva zahraničí a vnitra jim v Oděse vydala víza a dokumenty potřebné k repatriaci.
Prezident Miloš Zeman bude repatriaci volyňských Čechů řešit s ministrem vnitra Milanem Chovancem z ČSSD. Seznam krajanů mu předá 18. října. Na vnitro se Zeman obrátil kvůli údajně špatnému postoji českého velvyslanectví v Kyjevě.
Ostatky palestinského velvyslance Džamála al-Džamála míří do Ramalláhu. Spoj, který tělo převáží, odletěl podle ČTK z Prahy včera po půl desáté. Běžný komerční spoj ale neletí přímo, tělo se dostane do palestinského Ramalláhu přes jordánský Ammán.
Tělo velvyslance Džamála al-Džamála, který zahynul na Nový rok poté, co v jeho pražském bytě vybuchl trezor, dnes opustí Českou republiku. Repatriaci těla provedou komerční linky.
Desítky lidí utrpěly zranění při nepokojích na jihoitalském ostrově Lampedusa. Tamní násilné střety vyvolali tuniští migranti, kteří nejprve zapálili dvě budovy uprchlického centra a o den později vyprovokovali ostré srážky s obyvateli ostrova.
Státy Evropské unie vyslyšely volání po pomoci se zvládáním vlny uprchlíků z Libye. Velké komplikace jsou podle nevládních organizací na libyjsko-tuniských hranicích, které už překročilo asi 100 tisíc lidí. Jde většinou o Egypťany, kteří v Libyi pracovali a chtějí se dostat zpět domů. Unijní země vysílají dopravní prostředky pro jejich přepravu z Tuniska.
Rwanda je malá africká země, známá hlavně kvůli obrovské tragedii, genocidě z roku 1994. Mezi milióny obětí jsou převážně ženy a děti. Rwandská vláda teď zpřístupňuje archivy o genocidě, ale za hranicemi země se dodnes ukrývají ti, kdo byli součástí vraždící mašinérie. Dodnes se organizují v guerillových oddílech a plánují nebo podnikají výpady proti své vlastní zemi. Rwandská vláda se ale snaží tyto bojovníky přilákat zpět do země a vrátit zpátky do společnosti. Repatriace začíná v tamním „nápravném zařízení", v táboře Mutobo.
|Ondřej Houska, Veronika Sedláčková, Aneta Vojtěchová|Zprávy ze světa
Evropští lídři se na summitu v Bruselu ostře pohádali kvůli deportacím Romů z Francie. Francie v minulých týdnech vyhostila asi 1000 rumunských a bulharských Romů. Evropská komise Francii kvůli tomu pohrozila žalobou pro porušení evropského práva.
Rumunsko žádá Francii, aby nedávala peníze Romům, které posílá zpátky. Bukurešť soudí, že tyto prostředky by mohly být použity na konkrétní projekty integrace Romů.
O repatriacích Romů z Francie se mluví už i na velkém unijním fóru. Právě v těchto chvílích o postupu Francie při zajišťování pořádku na svém území mluví poslanci Evropského parlamentu ve Štrasburku.
Evropská komise dostala na stůl analýzu kroků, které Francie podniká proti nelegálním přistěhovalcům. Jde hlavně o vracení rumunských Romů do jejich vlasti. Francie jen v létě vypravila čtyři letadla s rumunskými přistěhovalci zpět do Bukurešti. Od začátku roku pak odeslala domů do Rumunska a Bulharska už přes 8300 jejich občanů.