Hudební program vzpomínkové Undergroundové pouti v českobudějovickém klubu Fabrika nabídl také koncerty kapel Umělá hmota, Universal Underground a Plastic People of the Universe.
Spisovatel a komentátor Kurdo Baksi tvrdí, že od podání švédské žádosti o vstup do NATO před téměř dvěma lety, místní Kurdové čelí nepříjemnostem kvůli snaze Stockholmu vyhovět Erdoganovým požadavkům.
Už téměř 30 let se v Bělorusku drží u moci Alexandr Lukašenko. Přežil několik krizí a prokázal ochotu použít brutální metody vůči kritikům. Jeho vláda dopadá na vše, od ekonomiky po pěvecké sbory.
Výzkumníci RAND Europe poukazují na fakt, že přestože je narůst užívání vězení s vysokou ostrahou patrný, nejsou dostupné žádné informace o tom, koho a v jakých podmínkách v nich úřady zadržují.
Výtržnosti trvaly zhruba týden, a podle různých zdrojů je ukončily různé faktory. Třeba únava, policejní represe nebo výzva matek synům, aby se vrátili a neničili cizí majetek ani své rodiny.
Program Gulag XR je připravený jako projektový den. Díky virtuální realitě se žáci na chvíli můžou přenést přímo do sovětského lágru. A prohlédnout si, v jakých podmínkách vězni žili.
Soud v Bělorusku odsoudil šéfredaktorku a generální ředitelku portálu Tut.by. Server je nyní zablokován, několik běloruských novinářů ho ale po emigraci obnovilo pod jiným názvem.
Páteční útok na synagogu a sobotní střelba následovaly po čtvrtečním izraelském zásahu na Západním břehu Jordánu, při kterém zahynulo devět Palestinců, většinou ozbrojenců.
Kvůli politickým represím režimu diktátora Alexandra Lukašenka uteklo do Česka přes sto běloruských vysokoškoláků. Podpořit se je snaží nejen univerzity, ale taky ministerstvo školství a studenti.
„Situace na kábulském letišti je extrémně zmatená. U bran se opakovaně odehrávají nebezpečné situace a ozbrojené spory,“ uvádí podle DPA německá ambasáda.
Pavel Sevjarynec měl v srpnu vyjít na svobodu, místo toho ho soud tento týden poslal na sedm let do vězení. Pobouření vyvolávají i další případy včetně dvou úmrtí kritiků režimu Alexandra Lukašenka.
Praha||Lenka Kabrhelová, Matěj Válek, Martin Melichar|Zprávy ze světa|Vinohradská 12
Zadržení opozičního novináře z letu nad Běloruskem upozornilo na praktiky režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Jak příběh zapadá do situace v Bělorusku? A mohou něco změnit další sankce?
Praha||Lenka Kabrhelová, Pavel Vondra, Ondřej Franta|Zprávy ze světa|Vinohradská 12
Lukašenkův režim se drží u moci jen násilím a ztratil legitimitu, řekla ČRo vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská. Jaké jsou ale šance, že si Bělorusové pokojnými protesty vymůžou změnu?
„Mysleli jsme si, že pandemie povede k uznání práce lékařů. To jediné, co mi ale po čtyřech měsících toho všeho zůstalo, je strach a deprese,“ říká lékař jedné z egyptských nemocnic.
„Někteří si užívali, že nás šikanují. Když jsem se zeptala, jestli bych se mohla napít, odpověděli: Napít se můžete, ale v budově nikde není pitná voda, nicméně že to jste vy, odvedu vás na záchod.“
Před padesáti lety, 22. srpna 1969, přijalo československé Federální shromáždění takzvaný obuškový zákon. Režimní propaganda tvrdila, že demonstrace 21. srpna 1969 byly novým pokusem o kontrarevoluci.
V Moskvě opozice a obránci lidských práv uspořádali mítink Za svobodné Rusko bez represí a útlaku. Známé osobnosti na něm vyzvaly vládu k zastavení pronásledování a propuštění politických vězňů.
Burundská opozice označila referendum za nedemokratické. Její vůdce Agathon Rwasa tvrdí, že vládní složky před referendem zatýkaly domnělé oponenty a hrozily smrtí všem, kdo chtěl volit proti.
Když jí zemřel otec, nemohla ho pohřbít - Komunistická strana Vietnamu jí návrat do rodné země zakázala. Bojovnice Mai Nguyenová se ale zlomit nenechá: "Nemám co ztratit. Dlužím to dětem i vězňům."
V Rusku přibývá politických vězňů. Mezi nimi i Jurij Dmitrijev, muž, který v 90. letech odhalil hromadné hroby lidí popravených na konci 30. let. Dnes čelí obvinění z pořizování dětské pornografie.
Mezinárodní organizace Memorial uspořádala výpravu po místech hromadných hrobů obětí tzv. Velkého teroru. Stalin ho rozpoutal přesně před 80 lety – na počátku srpna 1937.
Učebnice o zločinech Stalinova režimu je dle ruských cenzorů "nebezpečná pro zdraví dětí" -
a tak nesmí do škol a je mládeži nepřístupná. Autor knihy, historik Andrej Suslov, za své dílo bojuje.
Najatí hackeři, cenzura, vyhazov z práce za účast v protestech – a možná i sebevraždy. Jak ázerbájdžánský režim bojuje s těmi, kdo se odváží myslet nezávisle?
Projekt Poslední adresa chce připomenout poslední místa pobytu obětí stalinských represí. V Moskvě teď umístili památní tabulku na dům, ve kterém před popravou žil Čech Josef Kroul.
Počet ruských žadatelů o azyl ve Spojených státech letos vzrostl téměř o třetinu. S odvoláním na data vyžádaná od americké vlády to tento týden uvedla RFE/RL. Jedná se o vůbec nejvyšší číslo za posledních dvacet let; soustavně přitom stoupá od roku 2012.