řetězce

|Barbora Benešová |Zprávy z domova

Řetězce chystají soutěže o hodnotné ceny. Umožnila jim to novela loterijního zákona

Od začátku roku mohou obchodní řetězce pořádat soutěže o hodnotné ceny - výjimkou tak nebudou výhry jako drahá auta nebo třeba zájezdy do Karibiku. Umožnila to novela loterijního zákona. Jako první nové možnosti zřejmě využije řetězec Tesco už na jaře. Ještě do konce loňského roku se musely obchodní řetězce řídit pravidly, která jim nařizovala, že nepeněžité výhry v jednom roce nesměly přesáhnout částku 200 000 korun. Teď žádný limit neexistuje.

|Věra Pfeifferová |Zprávy z domova

Sněmovna dala přes odpor opozice šanci novele o ochraně dodavatelů před řetězci

Dodavatelé mají šanci na větší ochranu před nekalými praktikami obchodních řetězců. I přes odpor opozice prošla ve sněmovně novela zákona o významné tržní síle prvním čtením. Zákon například zlepšuje vymahatelnost pokut za neférové jednání. Podle kritiků ale novela naopak zabrání obchodnímu vyjednávání a zruší volnou soutěž.

|Ivan Holas, Martin Hromádka |Zprávy z domova

Nejlepší obrana proti nekvalitním potravinám? Aktivní spotřebitel, nabádají inspektoři

Jedním z nejdiskutovanějších témat v současné době je kvalita či spíše nekvalita potravin na tuzemském trhu. Zákazníci vidí chybu jak ve snaze prodejců, zejména velkých řetězců, co nejvíce vydělat, tak v nedostatečných kontrolách a nízkých pokutách. Potravinářští inspektoři ale připomínají, že na vině jsme tak trochu i my sami tím, že se často zajímáme v první řadě o cenu.