rezervace

rezervace v textech na iROZHLASU

Bahenní sopky, rašeliniště. Rezervace Soos u Františkových Lázní přiláká ročně desítky tisíc lidí

|Andrea Štromajerová |Příroda

Vzácné rostliny a živočichové, rašeliniště, bahenní sopky - to vše nabízí národní přírodní rezervace Soos u Františkových Lázní. Prohlídka vyschlého solného jezera každý rok přiláká desítky tisíc návštěvníků. Nabízí se jim pohled i na takzvané bahenní sopky, které bublají, syčí a výrazně zapáchají. Lidé mohou ochutnat i železité minerální prameny.

|Jaromír Marek |Příroda

Nosorožce ve Rwandě vybili během genocidy. S jejich chovem teď Afričanům nejspíš pomůže dvorská zoo

Do Afriky nejspíš zamíří další nosorožec ze Dvora Králové. Jak zjistil Český rozhlas, tentokrát poputují zvířata z východočeské zoo do středoafrické Rwandy. Tamní populace nosorožců zmizela během genocidy před 20 lety. Teď by se měli nosorožci černí do Rwandy vrátit a s chovem pomůže i dvorská zoo. Ta už v minulých letech přivezla nosorožce do Tanzanie. Naposledy samici Elišku letos v červnu.

| ČTK |Zprávy ze světa

Siouxové vyhráli, ropovod pod jezerem u rezervace nepovede. Rozhodnutí vlády může zvrátit Trump

Americké úřady v neděli ohlásily, že zrušily povolení vést trasu nového ropovodu přes sporný úsek u rezervace indiánského kmene Siouxů v Severní Dakotě. Indiáni a ekologové po měsících protestů slaví vítězství. Světové agentury ale upozorňují na to, že rozhodnutí vlády může snadno zvrátit Donald Trump, jakmile se stane prezidentem. Projekt ropovodu podporuje a je akcionářem společnosti, která ho staví.

| dp |Zprávy ze světa

Guvernér chce kvůli mrazům utnout blokádu ropovodu. Jsme zvyklí, vzkázali mu indiáni

Aktivisté, ekologové, veteráni, indiáni. V americké Severní Dakotě už měsíce protestují lidé z celého světa. Sjeli se sem kvůli plánovanému ropovodu Dakota Access Pipeline, který má vést pod jezerem nedaleko rezervace příslušníků kmene Sioux. Odpůrci se obávají, že ropovod ohrozí dodávku pitné vody a mohl by znesvětit svatou půdu. Kvůli blížící se zimě vláda nařídila evakuaci hlavního tábora.

|David Koubek, mkp |Zprávy ze světa

Stavba golfového hřiště pro LOH v přírodní rezervaci popuzuje některé Brazilce

Golf se má po 112 letech vrátit na program olympijských her. V Rio de Janeiru pro něj už staví zcela nové hřiště. V listopadu spustili systém zavlažování a v prosinci mají dosít kompletně trávu. Státní zástupce teď ale připravuje další žalobu k soudu, která má stavbu zastavit, a žádá celý projekt aspoň přepracovat. Odpůrci hřiště ho ale odmítají zcela. Tvrdí, že zásadně naruší vzácný ekosystém.

|Robert Mikoláš, pir |Příroda

V Pacifiku vzniká největší mořská rezervace světa

Austrálie chce vytvořit největší mořskou rezervaci na světě. Zahrnovat má Korálové moře a v případě schválení projektu dosáhne rozloha nového parku téměř milionu kilometrů čtverečních. Navíc jde o poslední místo na naší planetě, kde ještě ve velkém existují nepoškozené korálové útesy nezničené klimatickými změnami, nadměrným rybolovem nebo činností člověka.