řidičské průkazy

řidičské průkazy v textech na iROZHLASU

Inspirace potížistou Kadlecem: Chovanec chce větší pravomoci policie při zabavování řidičáků

|Evelyna Kulíšková |Zprávy z domova

Ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD chce širší pravomoci policie při zabavování řidičských průkazů. Ten smějí policisté řidičům odebrat pouze na místě deliktu. V budoucnu by to mohlo jít i dodatečně, třeba když důvody k zabavení průkazu vyplynou z vyšetřování. Chovance ke změně inspiroval případ expolicisty Karla Kadlece, který způsobil už tři nehody a o řidičské oprávnění přesto nepřišel.

|Evelyna Kulíšková, msk |Zprávy z domova

Opilý policista odmítl předložit řidičák opakovaně. Ministerstvo chce změnit praxi jejich zabavování

Ministerstvo dopravy chce přísnější pravidla pro zadržování řidičských průkazů. Ty teď policisté můžou v případě, že řidič spáchá nějaký delikt, zadržet jen na místě a zpětně už ne. Řidičský průkaz takto nejspíš zůstal bývalému učiteli Policejní akademie Karlovi Kadlecovi, který tento týden boural na pražských Vinohradech.

|Vladimír Křivka, Martin Houška, Antonín Viktora |Zprávy z domova

Podnikatel nabízí na internetu vrácení zabaveného řidičáku. Ministerstvo před službou varuje

Mladý podnikatel ze severu Čech nabízí na internetu zvláštní službu pirátům silnic. Tvrdí, že umí do deseti dnů zařídit vrácení zabaveného řidičského průkazu. Oslovuje řidiče, kteří o průkaz přišli kvůli řízení pod vlivem alkoholu nebo drog, a účtuje si od 20 tisíc korun výš. Odborníci i ministerstvo dopravy před využitím této služby varují. Podle advokátní komory může podnikatel porušovat zákon.

|Šárka Škapiková, Tomáš Mařas |Regiony

V Libereckém kraji si nevyměnily doklady ještě tisíce řidičů, někde mají šanci i mezi svátky

Ještě několik tisíc řidičů v Libereckém kraji si nevyměnilo doklady. Všichni, kteří mají starý řidičský průkaz vydaný v době od 1. ledna 2001 do 30. dubna 2004, si ho přitom musí vyměnit do konce roku. Kdo to nestihne, tomu hrozí pokuta až 30 tisíc korun. Například v České Lípě si mohou zájemci vyměnit řidičáky i mezi svátky.

|Lucie Suchánková Hochmanová, Martin Hromádka |Regiony

Na výměnu řidičských průkazů zbývá poslední měsíc. Jihočeši zatím moc nepospíchají

Do konce letošního roku zbývá 28 dnů a přesně tolik času také mají řidiči na to, aby si vyměnili staré řidičské průkazy. O nový doklad si zatím nepožádala ještě asi třetina řidičů, kterých se výměna týká. Například v Praze už kvůli tomu musí úředníci zůstávat v práci přesčas a někde dokonce zavedli i otevírací dobu o víkendech. Jihočeští řidiči se ale zatím na úřady příliš nehrnou.