Kanada 0:1 Česko

Rittig

|Ondřej Golis |Zprávy z domova

Kvůli Homolce jsem neuplácel, je to fantasmagorie, tvrdí 'Rittigův' advokát Michal

ROZHOVOR. Na výpověď čekal skoro hodinu, po necelých pěti minutách ale advokát David Michal opustil soudní síň. Obhajoba v korupční kauze Nemocnice Na Homolce ho nechala zavolat jako svědka k údajně zmanipulované zakázce na digitalizaci chorobopisů a nákup gama nože, Michal ale odmítl vypovídat. V květnu totiž sám usedne na lavici obžalovaných kvůli poskytování právních služeb, s nimiž měl exřediteli Nemocnice Na Homolce Vladimíru Dbalému postupně dát úplatek 2,3 milionu korun. "Nejdříve musím vypovídat jako obžalovaný v té druhé kauze," řekl senátu Městského soudu v Praze.

| ČTK |Zprávy z domova

'Ach Jano Jano.' Nečasová si důvěrně a čile psala s Rittigem a jeho právníkem

Někdejší šéfka kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) Jana Nagyová (nyní Nečasová) si ve funkci „důvěrně“ psala s lobbistou Ivem Rittigem a „čile“ korespondovala také s jeho právníkem Davidem Michalem, mimo jiné o reorganizaci policie. Konstatoval to pražský městský soud v písemném odůvodnění rozsudku v kauze vyzrazení zprávy BIS, které má ČTK k dispozici. Podle soudu vyvstává „závažná otázka“, nakolik o tom byl informován Nečas.

| ČTK |Zprávy z domova

Pět let ve vězení a 1,7 milionu korun pokuty, žádá žalobce pro Rittiga

Státní zástupce Adam Borgula požaduje pro lobbistu Ivo Rittiga pět let vězení a peněžitý trest zhruba 1,7 milionu korun v souvislosti s tunelováním petrochemické firmy Oleo Chemical. V závěrečné řeči, která zazněla ve středu, mimo jiné uvedl, že motivem k vyvedení peněz k lobbistovi mohlo být to, že Rittig by dokázal firmě zajistit odbyt ve společnostech, kde měl vliv - například v pražském dopravním podniku. Pro většinu ostatních obviněných chce žalobce stejný trest a navíc i čtyřletý zákaz činnosti.

| ČTK |Zprávy z domova

Rittig u soudu odmítl obžalobu. Jsou to lži, s Oleo nemám nic společného, řekl

Obžalovaný lobbista Ivo Rittig dnes před pražským městským soudem odmítl tvrzení vyšetřovatelů, že na jeho účtech skončilo 20 milionů korun údajně vyvedených z petrochemické firmy Oleo Chemical (OCh). Zmínky o něm v obžalobě jsou podle něj lži a nemá s případem nic společného. Zpochybnil také roli spolupracujícího obviněného, účetního Jaroslava Kubisky.

|Věra Pfeifferová |Zprávy z domova

Ministr Zaorálek se musí omluvit Rittigovi, pokutu platit nemusí

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD) se musí omluvit lobbistovi Ivu Rittigovi za to, že ho veřejně spojil s majetkem zabaveným policií při razii v kauze Jany Nagyové. Nemusí se mu však omlouvat za označení ‚lupič‘ ani mu vyplatit požadované odškodné ve výši 100 000 korun. Rozsudek dnes potvrdil odvolací senát Vrchního soudu v Praze, rozhodnutí je pravomocné. Rittig tak s většinou svých požadavků neuspěl, ministrovi navíc musí zaplatit náklady soudního řízení.

Svědek v kauze jízdenek Sitta čelí obžalobě ze zneužití postavení

| ČTK |Zprávy z domova

Městské státní zastupitelství v Praze dnes podalo obžalobu na bývalého obchodního ředitele společnosti Neograph Vladimíra Sittu a na jeho stejnojmenného otce, někdejšího generálního ředitele firmy. Viní je ze zneužití informace a postavení v obchodním styku. Sitta mladší je zároveň hlavním svědkem v kauze údajně předražených jízdenek pro pražský dopravní podnik.

|Zuzana Švejdová |Zprávy z domova

Rittig je na svobodě. Pro pět dalších obviněných chce státní zástupce vazbu

Lobbista Ivo Rittig obviněný v kauze Oleo Chemical je na svobodě. Pro dalších pět obviněných navrhlo státní zastupitelství vazbu. U třech z důvodu možného ovlivňování dosud nevyslechnutých svědků. U dvou pak kvůli hrozícímu útěku a pokračování v trestné činnosti. Policie skupinu podezřelou z praní špinavých peněz a krácení daní zadržela v pátek.

| ČTK, Lenka Jansová, mta |Zprávy z domova

Ivo Rittig zůstává s pasem na svobodě. Návrh na vazbu soud zamítl

Obvodní soud pro Prahu 5 nepošle do vazby lobbistu Ivo Rittiga. Jeho a čtyři další lidi policie obvinila z praní špinavých peněz v kauze předražených jízdenek pro pražskou MHD. Vrchní státní zastupitelství požadovalo jejich vazbu kvůli obavě, že utečou za hranice. Včera jim totiž městský soud vrátil pas. Kromě Rittiga dnes soud propustil na svobodu také advokáta Marka Stubleyho. Zbylá tři vazební jednání přijdou na řadu v sobotu.

| ČTK, kap |Zprávy z domova

Zaorálek se má omluvit Rittigovi za to, že ho spojil se zabaveným zlatem a penězi

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD se má osobním dopisem omluvit lobbistovi Ivu Rittigovi za to, že ho spojil se zlatem a penězi, které policie našla při loňské razii na Úřadu vlády. Za to, že ho na půdě Poslanecké sněmovny nazval lupičem, se ale omlouvat nemusí. Rittig zároveň požadoval odškodné 100 tisíc korun, ty mu ale soud nepřiznal.