rodiče

|Ľubomír Smatana, Pavla Lioliasová |Zprávy z domova

Může dostat dítě jméno Katara? Jen pokud se objeví na předem schváleném seznamu

Desítky rodičů chtějí každý rok dát potomkovi jméno, které není v kalendáři. Potřebují proto schválení úřadu. Ten jim ale ne vždy vyhoví, matriky se totiž řídí publikací Jak se bude vaše dítě jmenovat?, která určuje, jaké jméno může novorozenec v Česku dostat. Dosud je v něm 17 000 jmen. Jeho autorka - soudní znalkyně Miloslava Knappová - ho stále doplňuje a letos v únoru vyšlo šesté vydání. Na její verdikt čekali také rodiče malé Katary.

Škola jako byznys. Počet soukromých základek raketově roste, zřizují je i nespokojení rodiče

|Václav Štefan |Zprávy z domova

Od září začnou učitelé v Česku vyučovat na 40 nových soukromých základních školách. Zatímco v předchozím školním roce jich bylo u ministerstva zapsaných 157, v tom letošním jich bude 195. Jde o vůbec největší nárůst za posledních několik let. Nové školy vznikají například kvůli tomu, že je v některých regionech nedostatek vzdělávacích zařízení a také rodiče mají větší zájem o alternativní výuku. Jenže podle Svazu měst a obcí jde o dlouhodobý trend, který stát podceňuje.

|Vlasta Gajdošíková, Jakub Šídlo |Zprávy z domova

Ústavní soud se zastal otce žádajícího vrácení poplatku za přítomnost u porodu

Nemocnice nemůžou vybírat platbu za přítomnost otce nebo jiné osoby u porodu. Chtít můžou jen náhradu za nadstandardní služby a ty musí řádně vykázat, vyplývá z rozhodnutí Ústavního soudu. Vyhověl tak stížnosti muže, který v chomutovské nemocnici musel zaplatit 500 korun. Verdikt může být důležitý i pro další rodiče, kteří v některých nemocnicích stále za tyto služby platí.

|Zuzana Švejdová |Ekonomika

Vybrat peníze ze stavebního spoření dětí smí rodiče jen se souhlasem soudu. Změnit to má novela

Rodiče už nejspíš nebudou muset chodit k soudu jen kvůli tomu, aby mohli třeba zrekonstruovat dětský pokoj ze stavebního spoření svého potomka. Teď to totiž není bez soudního rozhodnutí možné. Poslanci ODS navrhli změnu - a novela zákona je ve třetím čtení. Podle návrhu takové peníze půjde vybrat, ale až po šesti letech od začátku spoření. A souhlasit s tím budou muset oba rodiče.

| ČRo, Pavla Lioliasová, Vojtěch Koval |nepoužívat - Věda

Objev českých vědců pomůže vybrat vhodné embryo pro umělé oplodnění

Páry snažící se o umělé oplodnění by mohly mít vyšší šanci úspěšné otěhotnění. Umožnit by jim to mohly nové poznatky českých vědců v oblasti embryonálního vývoje. Tým Josefa Fulky zjistil, že se plod po určitém čase může vyvíjet i bez tzv. jadérek. Matky by tak v budoucnu mohly dostat embryo, které se bude správně a naplno vyvíjet.

|Vlasta Gajdošíková, Anna Kottová |Zprávy z domova

Ústavní soud se zastal rodičů, kteří žádali náhradu za péči o postiženého syna

Příbuzní pečující o blízkého mají nárok na náhradu výdajů za pečovatelskou službu nebo ústavní péči. Rozhodl o tom dnes Ústavní soud, a zastal se tak rodičů ve sporu s nemocnicí ve Vrchlabí. V roce 1991 se jim tam narodil syn, který má kvůli nesprávně vedenému porodu trvale poškozené zdraví. Rodina požadovala bezmála 900 tisíc korun za období mezi lety 2006 až 2008.

|Ľubomír Smatana, Simona Bartošová, Michaela Široká |Zprávy z domova

Třetina rodičů považuje školský systém za špatný, ukázal průzkum

Třetině rodičů se nelíbí český systém školství a považují ho za špatný. Asi deset procent z nich je tak nespokojeno se školou, že hledají jiné možnosti, kam své děti umístit, a jsou ochotni platit alternativní zařízení. Téměř polovina rodičů by pak uvítala věkově smíšené třídy, ve kterých by byli žáci rozděleni podle zájmů a znalostí, a ne podle věku. Ukázal to průzkum zaměřený na postoje rodičů ke vzdělání dětí.