„V závěrečných zápasech kvalifikace povede mužstvo Jaroslav Šilhavý. Po skončení kvalifikační skupiny a podle toho, jak se umístíme, tak budeme postupovat dál,“ vysvětluje Petr Fousek.
Obžaloba viní Berbra z toho, že v letech 2019 a 2020 prosazoval na utkání druhé a třetí ligy podplacené rozhodčí. Především ve prospěch Slavoje Vyšehrad.
V rozsáhlé kauze viní státní zástupce Berbra a další lidi z korupce za ovlivňování zápasů a také ze zpronevěry při vyvedení peněz z Plzeňského krajského fotbalového svazu skrze fiktivních faktur.
„Všechna léta je zvykem, že když jdou rozhodčí někam sami, platí hlavní rozhodčí. Proto jsem po utkání dal 30 000 jako stravné," vysvětlil Rogoz předání hotovosti rozhodčím v jednom zápase.
Fotbalovým prostředím se neslo rčení, že Berbr umí volby. Bez jeho podpory bylo těžko představitelné, že by se někdo dostal do významné funkce, předsedu asociace nevyjímaje.
„Neexistovala žádná skupina rozhodčích, která by ovlivňovala utkání, neřídil jsem žádné sázky, naopak byl jsem osobou, která dlouhodobě bojovala proti ovlivňování zápasů kvůli sázkám,“ řekl Berbr.
Státní zástupce popsal údajné vyvádění prostředků z fotbalového svazu Plzeňského kraje, který měli obvinění připravit o víc než 2,32 milionu korun. Činnost skupiny označil jako organizovaný zločin.
Ve věku 25 let začínal v Blšanech, prošel i Duklou a ve svazových strukturách se propracoval až na post „korunního prince“. Pak se dal na politiku a teď je jednou z hlavních tváří dezinformační scény.
Kauza se rozběhla před dvěma lety ještě za bývalého vedení Fotbalové asociace ČR. Na nesrovnalosti kolem zakázky na dezinfekci upozornila v prosinci 2020 kontrolní a revizní komise.
V případu, který se týká také vyvádění peněz z Plzeňského krajského fotbalového svazu, čelí obvinění i bývalý místopředseda Fotbalové asociace (FAČR) Roman Berbr.
Vedoucí prezidentské kanceláře Mynář je podezřelý, že měl požádat bývalého místopředsedu FAČR Romana Berbra o pomoc, která se týkala podpory či ochrany klubu 1. FC Slovácko před rozhodčími.
Reportéři Radiožurnálu zjistili, kam putovaly peníze v podezřelém kontraktu Fotbalové asociace na dezinfekci stadionů. Jak FAČR pozadí zakázky vysvětluje? A kdo všechno se na ní podílel?
Mezi čtveřicí rozhodčích jsou Emanuel Marek, Petr Hocek, Jakub Hrabovský a Zdeněk Vaňkát. První dva jmenovaní měli ovlivnit zápasy Vyšehradu z pozice hlavního sudího, zbylí dva pak jako asistenti.
Vedoucí prezidentské kanceláře měl Berbra žádat o pomoc, která se týkala podpory či ochrany prvoligového klubu 1. FC Slovácko před rozhodčími. A to v tom smyslu, aby sudí klubu neublížili.
Královec byl v loni v prosinci stažen z listiny rozhodčích poté, co vyšlo najevo, že ho před loňským finále domácího poháru kontaktoval někdejší místopředseda FAČR Roman Berbr
Komise zahájila s šesticí mužů disciplinární řízení před měsícem. Nejvýše postavenou osobou je rozhodčí Pavel Rejžek, který čelí podezření, že z pozice hlavního sudího ovlivnil ligová utkání.
„Prostě rozhodnou dvě tři penalty. Víc toho asi nezvládneme,“ říká Rogoz na záběrech během poločasové přestávky utkání Vyšehrad – Sokolov, v jehož první půli gól nepadl.
Kauzu údajného ovlivňování utkání prostřednictvím rozhodčích rozpoutal loni v polovině října policejní zásah na několika místech v zemi včetně pražského sídla Fotbalové asociace ČR (FAČR).
Vlivný a kontroverzní funkcionář Roman Berbr je nejvýše postavenou osobou v kauze údajného ovlivňování výsledků, kterou v říjnu rozpoutal rozsáhlý policejní zásah. Zároveň je obviněn ze zpronevěry.
Na Berbra a Rogoze byla 16. října uvalena vazba, aby nemohli ovlivňovat svědky. Protože státní zastupitelství nepožádalo o prodloužení tříměsíční lhůty, budou od 16. ledna oba vyšetřováni na svobodě.