Ceremoniál se konal přímo na místě, kde před 80 lety stál takzvaný cikánský tábor B II e. Ti, kteří se dožili srpna roku 1944, o své životy nakonec přišli v plynové komoře.
„Navzdory tomu, že Romové jsou největší etnická minorita v Evropě, tak stále máme problémy v rovném přístupu ke vzdělání, práci a obecně bytí. Samotní Romové často hledají identitu,“ říká režisérka.
Česko si ve zprávě komisařky Rady Evropy vysloužilo i pochvalu. A to za dobře zavedený systém ochrany lidských práv, přijetí ukrajinských uprchlíků a snahu ratifikovat Istanbulskou úmluvu.
„Přišlo nám zvláštní, že oproti svědectvím Židů není místo na internetu, kde by se shromažďovala svědectví Romů,“ říká o vzniku webu svedectviromu.cz historička Čapková.
„Nejmladší Maxmilián měl v době odjezdu pouhých sedm dnů. Při evidenci získal tetováním na nožičku označení Z-7462. Nejstarší byla Marie Růžičková, které bylo v době příjezdu 91 let,“ říká historička.
Příčinou úmrtí bylo srdeční selhání. Informoval o tom v neděli server Romea.cz. Růžička bojoval za likvidaci vepřína na místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku.
V době normalizace na troskách táborových baráků vyrostla velkovýkrmna prasat. Stát ji vykoupil až v roce 2017. Nový památník vzniká pod patronátem Muzea romské kultury.
Podle autorů je kvůli dlouhé době, která od války uplynula, potřeba se o získání podkladů k vyrovnání pokusit co nejdřív. Na analýzu a nastavení odškodného kabinet ale schválil lhůtu deset let.
Velké dřevěné kříže stojí v místě bývalého koncentračního tábora pro Romy. I když za války patřil k těm nejhorším v Liberci, oběti tam nic nepřipomíná. To se rozhodl změnit pracovník muzea.
Památník romského holokaustu v místě bývalého vepřína v Letech u Písku nebude platit stát. Na besedě v Letech pořádané Muzeem romské kultury to ve středu řekl náměstek ministra kultury René Schreier.
Norská velvyslankyně Siri Ellen Sletnerová v pondělí v Letech u Písku potvrdila, že Norsko chce přispět na stavbu památníku romského holokaustu v místě bývalého vepřína částkou jednoho milionu eur.
Firma Agpi odvezla z areálu v Letech posledních 330 zvířat. Peníze od státu za prodej areálu, sumu 450,8 milionu Kč, zatím nedostala. O tom, zda obnoví chov jinde, dosud nerozhodla.
Skupina pozůstalých po obětech nacistické okupace v romském táboře v Letech u Písku, chce odškodnění za morální újmu, kterou jim svými výroky způsobili poslanci SPD Tomio Okamura a Miloslav Rozner.
Předseda hnutí SPD Tomio Okamura se podle premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) omluvil za výroky o protektorátním koncentračním táboře v Letech u Písku. Babiš to považuje za dostatečné.