Západní sankce zasáhly ruské banky, bohaté jednotlivce a dovoz technologií. Po roce omezení se ale ekonomický život pro běžné Rusy příliš neliší od toho, který vedli před ruskou invazí na Ukrajinu.
Za poslední týden diesel zlevnil o 22 haléřů na 35,86 koruny za litr. Cena benzinu za stejnou dobu klesla o devět haléřů na 37,29 Kč za litr. Předpokládá se další pokles cen.
Přestože americký prezident Joe Biden označuje změnu klimatu za zásadní problém lidstva, který chce naléhavě řešit, jeho vláda právě schválila obří projekt nové těžby ropy v Arktidě.
„V případě, že v zákonné lhůtě nebudou podány žádné námitky, jsme připraveni okamžitě podepsat kupní smlouvu,“ uvedl k nákupu nafty předseda správy rezerv Pavel Švagr.
Jeden z ruských zdrojů uvedl, že Rusko považuje projekt za „pohřbený“. Dva další řekly, že sice neexistuje žádný plán na opravu narušeného potrubí, ale že bude alespoň zakonzervováno.
Na jihu Ruska vypukl požár ropného skladiště. Podle ruských médií jde o útok ukrajinských dronů. Úřady ani společnost která areál vlastní, se ke zprávám dosud nevyjádřily.
Zisk společnosti je pětinásobně vyšší než minulý rok, téměř 18 miliard korun. Stouply také tržby, meziročně o více než 36 procent. Podle firmy to jsou hlavně investice z minulých let.
Rusko je asi nejvíc sankcionovanou zemí v dějinách lidstva, ale ekonomická daň zatím Putina od války na Ukrajině neodradila. Dopady sankcí na ruskou ekonomiku analyzoval americký Washington Post.
Rusko nyní podle vicepremiéra Novaka pracuje na diverzifikaci své infrastruktury a mohlo by prodávat více plynu do Asie a Tichomoří. Již existujícím plynovodem Síla Sibiře dodává Rusko plyn do Číny.
Příjmy státu se v lednu snížily meziročně o 35 procent, zatímco výdaje podle ministerstva stouply o 59 procent. Příjmy z ropy a plynu se oproti lednu 2022 snížily o 46 procent.
„Turecko nakoupí levněji ropu od Ruska a samo bude exportovat jinou naftu do Evropy. Otázka je, jestli to bude jiná nafta, nebo jestli se jen vymění papíry a bude to pořád tatáž,“ upozorňuje Indráček.
Pakt už není tak plodný, jako býval. Je nesporné, že Rusko by nebylo pro Čínu adekvátním trhem v situaci, kdy by přišla o obchodní možnosti ve svobodném světě kvůli udržování partnerství s Moskvou.
U nafty bude podle unijních činitelů strop činit 100 dolarů a u topných olejů 45 dolarů za barel. Opatření vstoupí v platnost v neděli, až jej členské země formálně schválí a potvrdí skupina G7.
Česko i celá Evropa podle premiéra Fialy zažehnaly hrozbu nedostatku plynu, což se už začíná projevovat na trhu. „Přesvědčili jsme trh, že zimu zvládneme, a proto klesají ceny energií,“ uvedl Fiala.
Stav veřejných financí se zhoršuje navzdory rekordním příjmům z prodeje ropy a zemního plynu. Loni ruské příjmy vzrostly o 10 procent, ale celkové výdaje státu se prudce zvedly až o 26 procent.
Indičtí politici mluví o ambici převzít pozici nejvýznamnější dílny světa, zároveň ale chtějí prosazovat hlavně zájmy své země a dál například rozvíjejí obchodní styky s Ruskem.
Během telefonátu se Si Ťin-pchingem Putin vyzdvihoval důležitost rusko-čínských vztahů: „Tyto kontakty jsou nejlepší za celou historii a jsou příkladem spolupráce velkých mocností v 21. století.“
Dodávky ruské ropy Družbou jsou vyňaty z evropských sankcí. Německo se zavázalo, že do konce letošního roku kvůli invazi Moskvy na Ukrajinu od dodávek z Ruska upustí.
Ruský prezident Vladimir Putin tento týden podepsal dekret, který zakazuje dodávky ruské ropy a ropných produktů do zemí uplatňujících cenový strop na ruskou ropu.
Přibližně polovina ropy, která byla v minulých letech dovážená do Česka, pocházela z Ruska. Liší se vlastnostmi a není možné ji v tuto chvíli úplně snadno nahradit.
Ruský vicepremiér Alexandr Novak minulý týden uvedl, že Rusko by začátkem příštího roku mohlo v reakci na zavedení cenového stropu ze strany západních zemí snížit těžbu ropy o pět až sedm procent.
Skupina ekonomicky vyspělých zemí G7, Evropská unie a Austrálie od 5. prosince zavedly maximální cenu za ruskou ropu přepravovanou po moři ve výši 60 dolarů za barel.
Rozhodnutí přišlo po nedávné kritice, kvůli financování ropných a plynových polí. HSBC chce v budoucnosti uvolnit až trilion dolarů na podporu čisté energie.
„Jednání o rozšíření ropovodu TAL byla náročná, nakonec ho schválili i Rusové. Ti věří tomu, že se tak ruská ropa bude do Evropy dostávat dál,“ tvrdí Jaroslav Pantůček, ředitel ropné společnosti Mero.
Evropa se odstřihává od ruské ropy. Česko, Slovensko a Maďarsko mají z embarga dvouletou výjimku, protože by se bez ruské ropy dovážené ropovodem Družba zatím neobešly.
Kursk leží zhruba 100 kilometrů od ukrajinských hranic. Gubernátor minulý týden uvedl, že ukrajinské jednotky provedly v jeho oblasti několik útoků, které způsobily výpadky proudu.