„Znehodnocuje to naše mokřady a části našeho pobřeží jsou nyní pokryty ropou,“ řekla novinářům starostka Huntington Beach Kim Carrová. Únik ropy nazvala ekologickou katastrofou.
Na možný problém se přišlo během pracovního týdne díky pozorovacím letům a satelitním snímkům a od té doby podle médií délka skvrny narostla na více než deset kilometrů.
Problém je, že skvrna se zvětšuje. Podle snímků evropského satelitu Sentinel 1 se skvrna rozpíná po hladině asi na 150 kilometrech čtverečních, takže je větší než Plzeň.
„Palivo se dostalo i do jezera Pjasino. Je to velkolepé jezero o délce přibližně 70 kilometrů, bohaté na ryby. Nelze si představit, jak nyní zvládne tuto zátěž,“ řekl gubernátor Krasnojarského kraje.
U města Norilsk uniklo ze zásobníku tamní teplárny 21 tisíc tun ropy, která zamořila okolní vodu a půdu. Podle organizace Greenpeace je to jedna z největších havárií v Arktidě.
BP zaplatí za katastrofu v Mexickém zálivu rekordní pokutu. Exploze, potopení plošiny Deepwater Horizon a obrovský únik ropy do moře ji budou stát čtyři miliardy dolarů. Dalších více než pět set milionů firma zaplatí za urovnání žalob podaných americkou Komisí pro cenné papíry a burzy. Tak vysokou pokutu ještě žádná společnost ve Spojených státech nezaplatila.
Ostravanům, kteří žijí v okolí lagun, se ani letos nemusí ulevit. Obtěžuje je zápach ropných kalů, které zůstaly po bývalé rafinerii Ostramo. Dvě stě tisíc tun nebezpečných látek mělo zmizet do konce roku. Práce na jejich likvidaci se teď ale zastavily, a to kvůli neshodám firem, které je mají odstranit.
3:34
|David Koubek, Veronika Sedláčková, Lenka Rafaelová|Zprávy ze světa
Za únik ropy v Mexickém zálivu může celá série chyb. Tvrdí to ropná společnost BP ve své interní vyšetřovací zprávě. Výbuch na ropné plošině Deepwater Horizon zabil 11 lidí a způsobil největší únik ropy v historii Spojených států.
„Přijeďte na pláže Mexického zálivu!“ vyzývá americký prezident Barack Obama. S manželkou Michelle a dcerou Sashou přiletěl na krátkou návštěvu floridského pobřeží a ujišťoval, že je koupání v Mexickém zálivu i přes únik ropy z vrtu společnosti BP bezpečné.
Britská společnost BP nebude pravděpodobně jediným obviněným za ropnou skvrnu v Mexickém zálivu. Podle listu Washington Post připravují američtí vyšetřovatelé žaloby i na dvě další firmy: Halliburton a Transocean.
Řada světových médií vysílá a píše o tom, že má odejít z funkce Tony Hayward, generální ředitel těžebního koncernu British Petroleum. Kritikové mu vytýkají, že nezvládl komunikaci po havárii ropné plošiny společnosti BP v ropném zálivu, a údajně existuje tlak na to, aby rezignoval.
Tropická bouře Bonnie zdrží práce na odstranění ropné skvrny v Mexickém zálivu. Její epicentrum je teď severně od Kuby. Míří ale přímo do oblasti, kde se posádky lodí společnosti BP snaží definitivně ucpat poškozený vrt.
Čínské úřady bojují s ropnou skvrnou zamořující Žluté moře. Kvůli havárii byl uzavřen i jeden z hlavních přístavů v zemi, ve kterém se nacházejí strategické zásoby ropy a dalších produktů. Havárie v Ta-lienu se stala minulý pátek, kdy při přečerpávání z tankeru došlo k explozi a následnému úniku ropy.
Čína musela uzavřít jeden z hlavních přístavů kvůli ropné skvrně. Havárii se v Ta-lienu stala minulý pátek, když při přečerpávání ropy z tankeru došlo k explozi.
Britská firma BP se zásadně přiblížila k uzavření porouchaného vrtu v Mexickém zálivu. BP se podařilo opravit netěsnící část krytu nad podmořským vrtem a poprvé od dubnové havárie na plošině Deep Horizon tak z vrtu přestala unikat ropa. Americký prezident Barack Obama to označil za významný pokrok. I když podle všeho havárie spěje ke šťastnému konci, bude mít do budoucna zásadní dopad na celý sektor těžby ropy.
Firma BP odložila ohlášený tlakový test nového krytu, který má zastavit únik ropy z poškozeného podmořského vrtu. Vládní odborníci spolu s těžaři v Mexickém zálivu prověřují, jestli by tlakový test nepoškodil ropné vedení uvnitř vrtu. Není totiž jasné, jestli ho výbuch během dubnové havárie plošiny Deepwater Horizon nepoškodil.
Americké ministerstvo spravedlnosti začalo vyslýchat svědky havárie ropného vrtu společnosti BP v Mexickém zálivu. Jde o součást trestního vyšetřování nejhoršího úniku ropy v amerických dějinách. Oznámil to americký ministr spravedlnosti Eric Holder.
Ekologická katastrofa kvůli unikající ropě neohrožuje život jen v Mexickém zálivu. Už několik dnů bojují s ropnou skvrnou také v Rudém moři. Únik ropy z plošiny Jebel al-Zayt znečistil moře například v oblíbeném egyptském letovisku Hurghada.
Americký moderátor Larry King uváděl na CNN dvouhodinovou benefiční talkshow. Jejím cílem bylo získat prostředky pro nadace, které pomáhají odstraňovat následky ropné havárie v Mexickém zálivu. Ropa uniká do moře od 20. dubna po havárii těžební plošiny, kterou využívala britská společnost British Petroleum.
S tvrdou kritikou se při slyšení v americkém Kongresu setkal šéf společnosti British Petroleum Tony Hayward. Podle amerických zákonodárců jeho společnost ignorovala možné nebezpečí, které při těžbě ropy v Mexickém zálivu hrozilo.
Americký prezident Barack Obama si dnes do Bílého domu pozval šéfy ropné společnosti BP. Obama prohlásil, že po BP chce, aby vytvořila zvláštní fond pro odškodnění postižených ropnou katastrofou v Mexickém zálivu.
Ekologická katastrofa v Mexickém zálivu, kde stále uniká ropa z poškozeného vrtu společnosti BP, bude mít možná nezvyklé rozuzlení. S překvapivě jednoduchým řešením přišel americký herec Kevin Costner, známý z filmů jako Vodní svět nebo Tanec s vlky. Spolu s bratrem - vědcem sestrojili centrifugu na oddělování vody a ropy. Nápad na revoluční zařízení se zrodil už v roce 1989 po nehodě tankeru Exxon Valdez.