Spor se táhl přes tři roky. Stát nakonec souhlas o odpuštění dluhu udělil, jelikož Jaroslav Tvrdík pod hlavičkou Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce dovezené pomůcky daroval zdravotníkům.
„Ještě před exspirací jsme roušky nabídli ostatním složkám státu a pak také fyzickým a právnickým osobám. Nebyl ale o ně zájem,“ řekl předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr.
Jde o zhruba 4500 více nových případů než předchozí týden. V nemocnicích bylo s covidem 725 lidí, o skoro třetinu víc než na konci minulého týdne a nejvíc od konce dubna.
V tomto týdnu testy zatím jednou potvrdily více než 2000 případů, což se naposledy stalo v dubnu, dvakrát byl pak denní nárůst jen nepatrně pod touto hranicí.
Kypr opo msící opět zavádí povinnost nosit roušky ve vnitřních veřejných prostorách. Světová zdravotnická organizace očekává v létě vysoký nárůst počtu případů covid-19 v Evropě.
„Žijeme v takových absurditách a všechno si tak komplikujeme, že nakonec shodíme úplně tu základní jednoduchou myšlenku. Žáci nemají při vyučování roušky,“ popisuje epidemiolog.
Někteří diváci neměli při natáčení nasazený respirátor. Možným porušením se proto bude zabývat hygiena, potvrdila serveru iROZHLAS.cz hygienička Zdeňka Jágrová.
Úřad pro ochranu osobních údajů rozhodl po více než ročním prověřování. Ministerstvům práce a vnitra ani České správě sociálního zabezpečení nicméně sankce nehrozí.
První vědecká studie potvrdila účinnost roušek proti covidu v podmínkách běžného života. Rozsáhlý pokus, kterého se účastnilo asi 350 tisíc lidí, se podle vědců může stát zlatým standardem.
Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES), navrhuje, aby se testovalo ve školách v okresech, kde za týden přibylo přes 100 případů na 100 tisíc obyvatel.
Devětačtyřicetiletý Němec byl zatčen a je podezřelý z vraždy. Podle státního zástupce se přiznal, že zabil 20letého studenta, který byl na čerpací stanici na brigádě, mířenou střelou do hlavy.
Letecký most státu během první vlny koronaviru totiž využily i některé soukromé firmy. Platbu za přepravu však resort Jana Hamáčka (ČSSD) neměl smluvně ošetřenou a řešil ji se zpožděním.
S dosažením kolektivní imunity počítalo ministerstvo zdravotnictví původně do konce srpna. „Já myslím, že to je reálné během podzimu,“ řekl šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO).
Mění se podmínky nošení respirátorů ve vnitřních prostorech. Na koupaliště a bazény se nevztahuje omezení kapacity. A začala platit také mírnější pravidla pro hrady a zámky.
U očkovaných je pravděpodobnost nakažení menší. Jakmile se ale mutací nakazí, mohou ji přenášet stejně jako lidé bez vakcíny, píše se v dokumentu amerického Centra pro kontrolu nemocí (CDC).
Praha||Barbora Sochorová, Pavel Vondra, Martin Melichar|Zprávy z domova|Vinohradská 12
Nejvyšší správní soud v úterý zrušil další opatření ministerstva zdravotnictví. Proč se úředníkům nedaří psát opatření podle litery zákona? A jaký signál o tím vysílají celé společnosti?
Opoziční poslanec Vlastimil Válek (TOP 09) ale naopak vidí případné nevyslyšení soudního orgánu jako nepřijatelné. Více ve speciálu Českého rozhlasu Plus.
Francie od 1. srpna zavádí povinnost předložit průkaz o bezinfekčnosti ve všech barech, restauracích i kavárnách. Epidemická situace se přitom zhoršuje hlavně na francouzském pobřeží.
„Výhrady jsou velmi konkrétní, například nefunkční odkaz na studii. Ministerstvo měsíc poté vydá nové opatření a ten proklik je stále nefunkční. Co si o tom má soud myslet?“ říká soudce Petr Mikeš.
„Vzhledem k epidemické situaci, ve které se nacházíme, kdy ta situace se všeobecně zklidňuje, si myslím, že si to můžeme dovolit,“ uvedl k tomu ministr Adam Vojtěch po pondělním jednání vlády.
Ačkoliv by Plaga považoval za ideální, kdyby se provoz od začátku nového školního roku přiblížil co nejvíc normálu, rozumí požadavkům epidemiologů na pokračování screeningového testování.
V případě příchodu nových členů do stálého kolektivu nebo v případě delší absence kvůli nemoci či dovolené, skupina doporučila, aby se takoví lidé před návratem testovali, nejlépe metodou PCR.
„Odhalení variant by mělo být u deseti procent všech pozitivních záchytů. Tam, zdá se, nejsme. A v této době je nejdůležitější, abychom varianty rychle odhalovali,“ míní epidemiolog Petr Smejkal.
Zastánci změny ve sněmovně v úterý nepřehlasovali veto Senátu, který poslaneckou úpravu zákona o zadávání veřejných zakázek označil podobně jako vláda za nadbytečnou.