rovnost

| ČTK |Ekonomika

České ženy po rodičovské do práce nespěchají, demotivuje je i nerovné zdanění

Za malou zaměstnaností matek menších dětí v Česku je nejen nedostatek školek, ale také nastavení daní a odvodů. Příjmy žen, které se starají o děti, jsou v průměru zdaněny mnohem víc než příjmy jejich manželů. Nemotivuje je to pak k návratu do práce. Ukázala to studie Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) Univerzity Karlovy. Doporučuje snížit sociální odvody ze 6,5 procenta na pět procent tomu rodiči, který v domácnosti vydělává až jako druhý a víc pečuje o děti do 11 let. Většinou jsou to ženy.

|Ondřej Houska |Zprávy ze světa

V EU berou ženy v průměru o 16 procent méně než muži. V Česku je rozdíl ještě větší

Ženy v EU berou za stejnou práci v průměru o 16 procent nižší mzdu než muži. To je takový rozdíl, jako kdyby ode dneška až do konce roku ženy pracovaly zadarmo. V Česku je nerovnost mezi ohodnocením mužů a žen ještě větší. Pomyslný bod, od kdy začaly oproti mužům v příjmech ztrácet, nastal pro Češky už před dvěma týdny. Zvlášť drtivě rozdíly dopadají na důchodkyně. Na nerovné odměňování upozorňuje den rovných platů.

| kov, Viktor Daněk |Zprávy ze světa

Představitelka Hermiony promluvila v OSN o rovnosti pohlaví. Sklidila ovace

Být feministka neznamená nenávidět muže. Na půdě Organizace spojených národů to prohlásila britská herečka a modelka Emma Watsonová, která se letos v červenci stala ambasadorkou dobré vůle Organizace spojených národů. Watsonová, jež se v dětství proslavila rolí Hermiony ve filmech o čarodějnickém učňovi Harrym Potterovi, za svůj projev v centrále OSN sklidila ovace ve stoje.