Už 53 let trpí Jan Rosák „diagnózou“ rozhlasového moderátora. Působí mu lechtání v břiše, bez kterého by to prý nešlo dělat. Jaké byly jeho začátky na vlnách vysílání?
„Když moderujete, zapomenete na bolest zubů, nohou, zapomenete, že se vám někde něco nepovedlo. To rádio je blahodárné, myslím si, že podobně to mají herci,“ popisuje Pokorný.
Uživatelům chodí velmi pestrá směsice sdělní. Dozví se, kdy a za kolik bude prodejce na návsi prodávat kukuřice, jaké zápasy čekají fotbalisty, co se promítá v kině, nebo kdy se bude svážet odpad.
Brněnský rozhlas se za svou historii vícekrát stěhoval, nejdelší období ale strávil v budově Sokola I v Kounicově ulici. Do vysílání občas pronikly i zvuky sportu ze sousední tělocvičny.
Události srpna 1968 si v Praze ve Vinohradské ulici před budovou Českého rozhlasu připomněli nejvyšší ústavní činitelé v čele s prezidentem Petrem Pavlem.
Podíl mladých Britů, kteří pravidelně sledují televizní vysílání, loni poprvé klesl pod 50 procent. Daří se naopak rozhlasu a videoobsahu na sociálních sítích YouTube a TikTok.
Vládní koalice má ve sněmovně dostatek hlasů k tomu, aby zákon prosadila a rovněž prolomila případné veto hlavy státu. Platit bude hned po zveřejnění ve Sbírce zákonů.
Více než polovina Čechů a Češek, 63 procent, se programově snaží nesledovat zpravodajství, působí na ně depresivně. „Je to téměř neřešitelný problém pro zpravodajství,“ soudí sociolog médií Volek.
Brněnské vysílání začalo oficiálně 1. září 1924. Oslavy tohoto výročí potrvají celý letošní rok. Lidé se podívají do trezoru bývalé banky, kde rozhlas sídlí, i na koncerty v jeho největším studiu.
Většině rádií ubyli za druhé pololetí roku 2023 posluchači. Oproti stejnému období měl loni Radiožurnálu o 128 tisíc posluchačů, Impulsu 31 tisíc a Evropě 2 devět tisíc méně.
Celý projekt prý vznikal ve dvou týmech, první se zabýval hlavně technickou stránkou. Dostal zpracované otázky, návrh, jak by vše mělo vypadat, a potom měl čas na programování.
Pozdravy domů plné naděje na brzké shledání - to bylo hlavní poselství vánočního vysílání československých vojáků bojujících v zahraniční za druhé světové války.
Z devíti křídel značky Steinway vybírali odborníci v německém Hamburku to ideální pro Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Museli vybrat takové, které se hodí do největšího rozhlasového studia S1.
Úpravou vyhlášky o využívání rádiového frekvenčního spektra (VNF) umožnila Spolková rada, aby stávající rádiové licence pro FM vysílání zůstaly platné i po předchozím datu vypršení platnosti.
„Nechtěl jsem, aby ten sešit vypadal jako perfektní školní zápisník. Přál jsem si, aby to spíš působilo jako nějaký proud myšlenek,“ říká ilustrátor dětské knihy Lukáš Urbánek.
Redaktorka se pokrýváním německých témat v Česku věnuje dlouhodobě. Připravuje vysílání pro tuzemskou německou menšinu a vyhledává německojazyčné osobnosti z Československa.
Americké rozhlasové stanice byly aktivní už od podzimu 1920. Exprezident Woodrow Wilson hovořil k výročí konce Velké války už velmi nemocný ze svého domu ve Washingtonu.
Mezinárodní festival rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio, který posluchačům nabízí to nejlepší z české i zahraniční rozhlasové tvorby v pondělí otevřel poslech soutěžních děl v kategorii dokument.
Herci Jiří Štěpnička a Viktor Preiss natáčejí v karlínském studiu Českého rozhlasu novou rozhlasovou hru s názvem Garderobiér. Vychází ze stejnojmenné, slavné divadelní předlohy Ronalda Hardwooda
47:45
Praha||Mikuláš Kroupa, Miloslav Lubas, Barbora Šťastná|Historie|Příběhy 20. století
Osmnáctiletý Karel Kovařovic se v srpnu 1968 pokusil zachránit raněného a sám byl dvakrát postřelen. Dvaadvacetiletý Miroslav Jeník se svým bratrem vytáhli z požáru zraněnou ženu.
21. srpna 1968 do Československa přijela vojska Varšavské smlouvy a začala okupace značící začátek normalizace. Jakou roli hrál tehdy Československý rozhlas a jak na okupaci vzpomínají pamětníci?