„Snad v té knížce zůstalo trochu toho místního smradu a čurbesu,“ vzkazuje novinář Petr Vizina z modřanského ateliéru sochaře a výtvarníka Krištofa Kintery.
Rozpory mezi NATO a Ruskem v otázce bezpečnosti Ukrajiny bude složité překonat, spojenci ale usilují o pokračování rozhovorů. Po středečním jednání to řekl generální tajemník aliance Jens Stoltenberg.
Jak název knihy napovídá, Pacner byl psaním i ve svých 85 letech doslova posedlý. Jeho vyprávění se tak týká toho, kolik radosti mu ona posedlost přinesla, ale i o toho, jakou daň za ni zaplatil.
„Knihy dělám zejména proto, abych něco pochopil, naučil se, odkoukal. A je už načase, abych si vyjasnil, jak žít se ztrátou a neztratit se,“ píše v úvodu knihy Palán.
My jsme chtěli jiný svět, stojí v podtitulu nové knihy, která se ohlíží za stopou, kterou zanechal světoznámý spisovatel Arnošt Lustig v Československém rozhlase.
Praha / Washington||red, bum|Literatura|Knižní soutěž
Havel Conversations vznikly jako projekt orální historie. Cílem bylo zachytit vzpomínky významných Američanů, kteří patřili mezi Havlovy přátele nebo byli inspirováni jeho dílem.
Klišé a otřepané fráze objevují v rozhovorech napříč všemi sporty, výjimkou není ani hokejová NHL. Oficiální web zámořské soutěže teď ty nejčastější fráze sestříhal a nechal je okomentovat hokejisty.
Setkání rozdělených rodin zpravidla provázejí silné emoce. Ty pramení zčásti ze skutečnosti, že se příbuzní přes 60 let neviděli, zčásti z toho, že již podobnou šanci nedostanou.
Ruská federace chce zapojit do rozhovorů o Sýrii i Kurdy, aby syrská opozice sestavila pro ženevské rozhovory jednotnou delegaci. Ti se zatím jednání neúčastnili i kvůli Turecku, které je považuje za teroristy.
Syrská opozice hrozí odchodem z mírových jednání v Ženevě. Jako důvod uvádí pokračující vojenské operace syrské armády. Šéf opoziční delegace Asad Zuabí dokonce vyzval povstalecké skupiny, aby na útoky režimu vojensky odpovídaly. Opozice se podle něj nebude účastnit rozhovorů, které se jen protahují a nikam nevedou.
Novou naději na klid zbraní na východní Ukrajině, kde se bojuje i přes dohodnuté příměří, měla dát dnešní schůzka v běloruském Minsku. Měli tam jednat zástupci ukrajinské vlády, separatistů, Ruska a OBSE. Nakonec se ale nesešli a z východu Ukrajiny přicházejí další zprávy o střetech vládních vojáků s povstaleckými jednotkami.
Civilisté z jihovýchodu Ukrajiny by měli mít šanci odejít z míst, která kontrolují separatisté. Ukrajinský prezident Petro Porošenko nařídil otevřít takzvané humanitární koridory a připravit podmínky pro příjem uprchlíků. Rusko toto rozhodnutí uvítalo, ovšem s tím, že dojde k zastavení bojů, nikoli že to ukrajinské armádě usnadní postup proti ozbrojencům.
Evropská unie začne po letech omezování vztahu s Kubou dvoustranné rozhovory. Slibuje si o nich hlavně posílení vzájemného obchodu a investic v této ostrovní zemi.
Írán je připravený zahájit přímá jednání se Spojenými státy o svém jaderném programu. S odvoláním na západní zdroje to píše deník New York Times. Američany prý o možných rozhovorech informoval irácký premiér Núrí Málikí, který se také nabídl jako zprostředkovatel.
Spor kolem íránského jaderného programu pokračuje. Zástupci šesti světových mocnosti se s íránskými představiteli nedokázali dohodnout ani na dvoudenní schůzce v Moskvě. Dospěli jen k tomu, že se znovu sejdou 3. července v Istanbulu.
Ruský prezident Dmitrij Medvěděv vyzval obě strany libyjského konfliktu, aby složily zbraně a začaly jednat. Šéf Kremlu to uvedl v Burjatsku po setkání se severokorejským lídrem Kim Čong-ilem.
Režim Kim Čong-ila odmítá další vojenské rozhovory s Jižní Koreou. Pchjongjang je obnoví jen v případě, že Soul změní svůj postoj a prokáže snahu zlepšit vzájemné vztahy. Jednání na úrovni plukovníků přitom bylo vůbec prvním takovýmto kontaktem od listopadového bombardování jihokorejského ostrova Jonpchjong komunistickými jednotkami, při kterém zahynuli 4 lidé a dalších 19 bylo zraněno.
Jižní a Severní Korea spolu poprvé jednaly od útoku na ostrov Jonpchjong. Při jeho bombardování loni v listopadu přišli o život čtyři Jihokorejci. Dnešní setkání vojenských představitelů obou armád pak mělo připravit podmínky pro další rozhovory na vysoké úrovni.
V tureckém Istanbulu skončilo další kolo mezinárodních rozhovorů o íránském jaderném programu. Proti íránské delegaci seděli zástupci pěti stálých členů Rady bezpečnosti a Německa. Po patnáctihodinovém maratónu tvrdých jednání se ale obě strany shodly, že vůbec nikam nepokročily.
Pokud se Teherán vzdá svých zásob obohaceného uranu, Západ mu na oplátku poskytne civilní jaderné technologie a zruší mezinárodní sankce. Takovou nabídku prý Íráncům při mezinárodních rozhovorech v Istanbulu předložila šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová. Píše to britský deník Daily Telegraph s odvoláním na americké diplomatické zdroje.
V tureckém Istanbulu se dnes a zítra pokusí zástupci takzvané šestky, tedy klíčových světových mocností, znovu přesvědčit íránské vyjednavače, aby se vzdali jaderných ambic. Agentura Reuters diplomaticky píše, že očekávání jsou nízká. Ani uvnitř šestice nejsou názory na řešení jednotné.
Liga arabských států se dnes opět začne zabývat izraelsko-palestinským mírovým procesem a konkrétně tím, jestli vůbec bude pokračovat. Zástupci jednadvaceti arabských států se mají vyjádřit k tomu, zda mají Palestinci z rozhovorů odejít, pokud bude Izrael pokračovat v rozšiřování židovských osad na západním břehu Jordánu.
Egyptské letovisko Šarm aš-Šajch dnes bude dějištěm dalšího kola mírových rozhovorů mezi Izraelem a Palestinci. Setkají se palestinský prezident Mahmúd Abbás a izraelský premiér Benjamin Netanjahu.
Vůdci Izraele a Palestinců by se měli během chystaných mírových rozhovorů osobně scházet každé dva týdny. Navrhl to izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Jak upřesnil, spolu s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem by měli jednat o zásadních otázkách. Detaily by pak dořešily týmy vyjednávačů. Rozhovory mají začít příští týden ve Washingtonu.
Nezdarem skončily dlouho očekávané indicko-pákistánské rozhovory. Indie prý nebyla na jednání připravena, uvedl po jeho skončení pákistánský ministr zahraničí Oureshi. Pákistán má podle něj vlastní zájmy, které by Indie neměla ignorovat.
Spojené státy a Čína by měly po dvou letech obnovit rozhovory o lidských právech. Ve Washingtonu by o tom měli v následujících dvou dnech jednat zástupci obou zemí. Půjde o první podobný dialog na oficiální úrovni od nástupu Baracka Obamy do Bílého domu.