Rozpad Československa

Rozpad Československa v textech na iROZHLASU

Silvestr v Bratislavě byl před 20 lety veselý a divoký. Slavil se i nový stát

|Vojtěch Berger |Historie

Zítra bude poslední den roku 2012. O půlnoci přivítáme rok nový. Silvestr 1992 mohl být pro některé smutný, pro jiné velmi radostný. Dělila se Československá federace a vznikaly dva nové státy. Byl to poslední federální Silvestr a někteří Slováci si ho pořádně užili. Před 20 lety se v centru Bratislavy sešlo plné náměstí lidí, aby přivítali nejenom nový rok, ale taky samostatnou Slovenskou republiku. Našli se ale i tací, kteří v davu nevěřícně kroutili hlavou.

| Rádio Česko, Tereza Svobodová |Historie

Pithart: Rozpad Československa jsem považoval za osobní prohru

Zítra uplyne přesně 20 let od okamžiku, kdy předsedové Občanské demokratické strany a Hnutí za demokratické Slovensko Václav Klaus a Vladimír Mečiar v brněnské vile Tugendhat zpečetili zánik Československa. Šlo o lídry stran, které byly v té době nejsilnější na území dnešní České a Slovenské republiky.

|Vojtěch Berger |Zprávy ze světa

Výkaly položené na hraničních kamenech. I takový byl rozpad Československa před 20 lety

V neděli uplyne 20 let od přelomové schůzky Václava Klause a Vladimíra Mečiara v brněnské vile Tugendhat. Setkání zpečetilo rozpad Československa. Na česko-slovenské hranici dodnes žijí lidé, kteří se s koncem společné republiky nesmířili. Jeden vášnivý zastánce společného státu protestoval třeba tím, že na hraniční kameny pokládal výkaly.