rozpočtová kázeň

| ČRo |Ekonomika

NKÚ podal trestní oznámení. Agentura CzechTourism platila wellness pobyty či rozlučku s ředitelem

Agentura CzechTourism v letech 2012 až 2014 podle Nejvyššího kontrolního úřadu několikrát porušila rozpočtová pravidla. Kontroloři odhalili chyby v celkové výši 20 milionů korun. Jde například o wellness pobyty za 600 tisíc, státní peníze na rozlučku s ředitelem nebo čtvrt milionu za zbytečná členství. NKÚ podal trestní oznámení. Agentura se závěry úřadu souhlasí s tím, že vytýkané skutečnosti se staly za předchozího vedení a nyní jsou pravidla nastavena tak, aby se neopakovaly.

|Jan Richter, Martina Spěváčková, Kristina Winklerová |Zprávy z domova

V koalici to stále vře kvůli připojení k fiskálnímu paktu. Spor zkusí vyřešit lídři

Vládní koalice zatím nedokázala najít shodu v otázce evropské smlouvy o rozpočtové kázni, roztržku tak budou muset řešit přímo špičky vládních stran. Požadavkem TOP 09, aby se Česká republika ještě letos připojila k fiskálnímu paktu, se ve sněmově zabývali vyjednavači, kteří připravují revizi koaliční smlouvy.

Česko dohodu o rozpočtové kázni nepodepsalo, přidat by se mohlo později

|Pavel Novák, Igor Maňour, Tomáš Pavlíček, Mirko Kašpar |Zprávy ze světa

Česko sice odmítlo podepsat mezivládní dohodu o zpřísnění rozpočtových pravidel v zemích EU, podle premiéra Petra Nečase to však nemusí být natrvalo. Ke smlouvě bude možné přistoupit později, podepisovat se totiž má až v březnu. Podle premiéra by se však musel vyjasnit postup ratifikace a vyřešit odmítavé stanovisko prezidenta.

|Pavel Novák, pir, Mirko Kašpar |Zprávy ze světa

Česko se zatím nepřipojí k unijní smlouvě o rozpočtové disciplíně

Mezivládní dohodu o zvýšení rozpočtové kázně v jednotlivých zemích Evropské unie Česko zatím nepřijme. Na summitu Evropské unie se pro ni vyslovilo 25 zemí, Česko spolu s Velkou Británií zůstávají mimo tuto skupinu. Premiér Petr Nečas zdůvodnil český nesouhlas problematickým obsahem smlouvy a odmítavým názorem prezidenta. Nevyloučil však, že se Česko k dohodě připojí později.

|Pavel Novák |Ekonomika

Nová smlouva o rozpočtové disciplíně v Unii se má podepsat na začátku března

Mezivládní smlouvu o větší rozpočtové disciplíně mají unijní země podepsat na počátku března. Nejspíš na summitu Unie. Na schůzce v Bruselu o ní do noci jednali ministři financí sedmadvacítky. K přísnějším rozpočtovým pravidlům se nechce přihlásit Velká Británie, proto mají smlouvu uzavřít mezi sebou jen vlády zemí eurozóny. Přidat se k nim mohou i členové Unie neplatící eurem. Tvrdá pravidla mají zabránit dalších dluhovým krizím.

|Tomáš Pavlíček, Jan Piroch |Ekonomika

Přípravy textu unijní smlouvy o rozpočtové odpovědnosti finišují

Přípravy textu unijní smlouvy o rozpočtové odpovědnosti jde do finále. I pod dojmem nedávného snížení ratingu několika do té doby nejlépe hodnocených zemí se snaží evropští lídři dát trhům na srozuměnou, že Evropa má zájem dlouhodobě řešit svoje problémy s dluhy. První hotový text můžou dostat k posouzení ministři financí eurozóny už v pondělí nebo v úterý. Nejpozději by mělo padnout rozhodnutí 30. ledna na summitu Evropské unie.

|Vojtěch Berger |Ekonomika

Slovenská vláda chce v ústavě zakotvit rozpočtovou disciplínu

Maximální výši státního dluhu na Slovensku by mohla v budoucnu určovat ústava. Slovenská vláda jedná s opozicí o ústavním zákoně, který by stanovil hranici zadlužení. Pokud by některá příští vláda limit překročila, vedlo by to v krajním případě až demisi kabinetu.