rozpočtové určení daní

rozpočtové určení daní v textech na iROZHLASU

|Igor Maňour, Ondřej Černý, Tomáš Pavlíček, Martina Spěváčková |Zprávy z domova

Vláda projedná nový zákon o rozpočtovém určení daní

Menší města a obce by při rozdělování daní měly dostávat víc. Rozpočty si vylepší na úkor čtyř velkých měst, konkrétně Prahy, Brna, Ostravy a Plzně. Ty ročně přijdou dohromady o miliardu korun. Počítá s tím nový zákon o rozpočtovém určení daní, který na dnešním jednání vlády nese ministr financí Miroslav Kalousek.

|Milada Richterová, Tomáš Medek, Věra Pfeifferová, Marína Dvořáková |Zprávy z domova

Menší obce by mohly získat víc peněz ze sdílených daní

Ohledně rozdělení daní mezi velká města a obce panují v koalici spory. Polepšit by si měly hlavně menší obce, které zatím dostávaly v přepočtu na jednoho obyvatele ze sdílených daní mnohem méně peněz než velká města. Dostat by měly až o 14,5 miliardy korun víc. Občanští demokraté ale odmítají, aby novým přerozdělením daní přišla čtyři největší města - Praha, Brno, Ostrava a Plzeň - o pět miliard korun.

Starostové se nechtějí vzdát novely zákona o rozpočtovém určení daní

|Gabriela Adámková, Eva Presová |Regiony

Od roku 2013 by obce mohly dostávat více peněz z daní než dosud. Na setkání starostů k novele zákona o rozpočtovém určení daní v Olomouci to dnes uvedla poslankyně za TOP 09 Jitka Chalánková. Starostové o nový systém přerozdělení daní, který by obcím přidal zhruba 13,5 miliardy korun, bojují už několik let. Schválení novely by podle Jitky Chalánkové mohl uspíšit takzvaný poslanecký návrh.